نمایشگاه صنعت ساختمان همدان 12 تا 16 شهریور

شمار نشریه : 160


شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان همدان با توسعه امکانات و فضاهای نمایشگاهی خود و گسترش دامنه فعالیت‌های اقتصادی در غرب کشور، امروز مدعی برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کارآمد و موثر برای حضور تولیدکنندگان و کارشناسان صنایع مختلف می‌باشد.

استان همدان به عنوان یکی از مستعدترین بازارهای مسکن و به عنوان یکی از قطب‌های موفق در عرصه‌های انبوه‌سازی،ساخت مجتمع‌های مسکونی تجاری گسترده، به‌کارگیری صنایع نوین ساختمانی و گرایش استان به بهسازی ساختمان‌های فرسوده و ساخت مسکن مهر ، می‌تواند از تمامی محصولات ارائه‌شده بهره‌برداری ‌نماید. به همین منظور قرار است نمایشگاه صنعت ساختمان12 تا 16 شهریور در محل نمایشگاه بین‌المللی همدان برگزار شود. محمدرضا بیاناتی ، مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین‌المللی همدان در خصوص کم و کیف این نمایشگاه و سایر مسائل مرتبط پاسخگوی سوالات ما بود:

برگزاری این نمایشگاه‌ها چقدر در بهبود وضعیت ساخت‌وساز استان همدان موثر است؟

نمایشگاه ساختمان استان همدان یکی از بهترین نمایشگاه‌های کشور محسوب می‌شود و این استان به سبب موقعیت جغرافیایی خود توانسته است در برخی از صنایع خصوصاً صنعت نمایشگاهی به رشد قابل‌توجهی برسد و حضور واحدهای بزرگ صنعتی و تجاری از سراسر کشور و افزایش نمایشگاه‌های صنعت ساختمان طی سنوات گذشته و جاری ، دلیل خوبی بر این مدعاست .

فضای اختصاص داده‌شده به این نمایشگاه چند متر است و در مجموع چند شرکت در سیزدهمین نمایشگاه همدان حضور دارند و چه کالاهایی در این نمایشگاه عرضه خواهد شد؟

این نمایشگاه در فضایی بالغ بر چهارده هزار مترمربع فضای عمومی و پنج هزار مترمربع فضای مفید در سه سالن الوند، هگمتانه، ابن‌سینا و فضای باز نمایشگاه بین‌المللی استان همدان برگزار می شود و با هدف ایجاد فضای رقابتی میان صاحبان صنایع و تولیدکنندگان، علاوه بر اینکه به معرفی آخرین دستاوردها و فن‌آوری‌های موجود در بازار می‌پردازد، امکان مقایسه این فن‌آوری‌ها را همزمان در اختیار عموم و متخصصان قرار می‌دهد. در مجموع هشتاد و چهار واحد صنعتی و تولیدی از استان‌های همدان، تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مرکزی و نمایندگی‌هایی از کشورهای ترکیه، آمریکا، کره و ژاپن محصولات خود را در زمینه‌ انواع؛ پکیج و شوفاژ دیواری، ماشین‌آلات مونتاژ درب و پنجره، سازه‌های فلزی، کفپوش و پارکت، دکوراسیون داخلی، روشنایی و نورپردازی، نرم‌افزار عمران و راه‌سازی، ماشین‌آلات راه‌سازی، اتوماسیون ساختمان، آبگرمکن‌های خورشیدی، آسانسور و عایق‌های ساختمانی در معرض دید عموم و نقد متخصصان قرار خواهند داد.

آیا شرایط خاصی برای حضور شرکت ها در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است؟

تمام واحدهای مشارکت‌کننده از فیلتر استاندارد گذرانده شده‌اند و بدون مجوز استاندارد نمی‌توانند در این نمایشگاه حاضر شوند.

چه تعداد شرکت‌کننده از کشورهای دیگر در این نمایشگاه حضور دارند؟

با اشاره به هدف‌گذاری نمایشگاه‌ها بر مبنای تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در این نمایشگاه از کل مساحت واگذارشده، بیش از 75 درصد فضا در اختیار واحدهای داخلی قرار گرفته است. همچنین به دلیل رویکرد بین‌المللی نمایشگاه و نیز این نکته که اگر واحدهای خارجی در نمایشگاه از مقدار استاندارد کمتر باشد دیگر اتلاق واژه بین‌المللی برای آن نمایشگاه‌ها قانونی نیست ، لذا ضروری است که حداقل این استانداردها را رعایت کنیم تا استان همدان بتواند از امتیازات آن نیز بهره‌مند شود .

کالاهایی که قرار است در این نمایشگاه ارائه شوند چه مقدار مطابق با فن آوری های روز است؟

کالاهای ارائه‌شده در نمایشگاه بایستی مطابق با فن آوری های نوین ساختمانی باشندکه این امر در بهبود وضعیت ساخت‌وساز استان تأثیر به سزایی خواهدداشت . همچنین این نمایشگاه، آوردگاه نوآوری های صنعت ساختمان است و آخرین دستاوردهای این صنعت به نمایش گذاشته می‌شود. صنعت ساختمان در کشور ما، بیش از 40 درصد سرمایه‌های در گردش را به خود اختصاص داده و برای انبوه‌سازان و تولیدکنندگان و صاحبان صنایع از اهمیت خاصی برخوردار است.

چشم‌انداز این نمایشگاه را چگونه می‌بینید؟

یکی از اهداف مهم برگزاری این نمایشگاه کمک به معرفی فناوری نوین ساختمانی است، زیرا واقعیت این است که اکثر کارشناسان معتقدند؛ با سنتی سازی نمی‌توان بخش مسکن را هدایت کرد و باید هر چه بیشتر صنعتی سازی را به متخصصان امر معرفی نمود و همچنین ترغیب سرمایه‌گذاری برای حضور در بخش ساختمان، مسکن و اقتصاد کسب ‌و کار را قوت بخشید.

چه ارگان هایی از این نمایشگاه حمایت می‌کنند؟

این نمایشگاه با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان و انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان و انجمن شرکت‌های ساختمانی و تأسیساتی استان همدان برگزار می‌گردد. 70 درصد از واحدهای مشارکت‌کننده در سال 92 در سال‌های اخیر حضورداشته‌اند که این امر نشان از برگزاری موفق 12 دوره از نمایشگاه است.

اگر صحبت خاصی در مورد این نمایشگاه دارید، بفرمایید؟

در بخش جانبی نمایشگاه هر سال مراسم افتتاحیه نمایشگاه و تور گردشگری ویژه غرفه داران با حضور 500 نفر از متخصصین، انبوه‌سازان، مهندسین، پیمانکاران و واحدهای مشارکت‌کننده برگزار می‌گردد. امیدواریم که این نمایشگاه بتواند انتظارات دست اندرکاران صنعت ساختمان و بازدیدکنندگان را برآورده سازد.