هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نیاسر ثبت جهانـی می‌شود؟

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: کهن باغشهر نیاسر می‌تواند از شهرهای ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی در راستای حفظ و اصالت این شهر و بافت آن الگوبرداری کند تا زمینه جهانی‌شدن شهر نیاسر در یونسکو فراهم شود.
جاوری در بازدید از پروژه‌های مرمتی و توسعه و بهره‌برداری از ظرفیت‌های گردشگری نیاسر با تأکید بر اینکه این شهر قابلیت خوبی در خصوص اکوتوریسم دارد ،خواستار همکاری متقابل بین اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان و شهرداری نیاسر برای اجرای پروژه‌های گردشگری شد.
وی افزود: کهن باغشهر نیاسر می‌تواند از شهرهای ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی در راستای حفظ و اصالت این شهر و بافت آن الگوبرداری کند تا زمینه جهانی‌شدن شهر نیاسر در یونسکو فراهم شود که در این راستا فرهنگ‌سازی برای مردم این شهر اهمیت بسزایی دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان همچنین در بازدید از بنای چارتاقی نیاسر خاطرنشان کرد: بنای چهار تاقی نیاسر یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی است که نیاز به توجه ویژه دارد و این اداره در راستای حل مشکل معدن سنگ نیاسر و جلوگیری از تخریب حریم چارتاقی تمام توان خود را به کار می‌گیرد.
در ادامه جمشید اسماعیلی؛ شهردار نیاسر اظهار کرد: باید به سمتی برویم که به‌جای استفاده از معماری‌های نامأنوس، از معماری کهن اسلامی و ایرانی که دارای هویت و اصالت فرهنگی است، استفاده کنیم و این میراث گرانبها که از گذشته به ما رسیده است را برای آیندگان حفظ کنیم.وی از حکم اجرایی تخلیه غرفه‌های باغ تالار نیز خبر داد.
حسین معظمی بخشدار نیاسر، نیز در خصوص حفظ میراث شهر نیاسر و نگهداری از میراث، در خصوص موزه مردم‌شناسی و افتتاح این موزه در شهر نیاسر همچنین موضوع گردشگری شهر و ازدحام گردشگران در شهر و خسارات وارده توسط گردشگران به شهر و آثار تاریخی گفت و افزود: نیاسر قابلیت‌های گردشگری زیادی دارد و با توجه به تهاجم فرهنگی دشمن باید مناطق گردشگری را توسعه و تجهیز کرد تا خانواده‌ها و به‌خصوص جوانان به استفاده از این محیط‌های سالم تشویق شوند.
مجتبی حمیدی ،رئیس شورای اسلامی نیز بر لزوم حمایت از پژوهش در حوزه گردشگری تأکید کرد و گفت: لازم است اطلاع‌رسانی لازم در خصوص نحوه مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های گردشگری انجام شود تا بخش خصوصی بتواند وارد این عرصه شود. وی در خصوص ثبت جهانی شهر نیاسر و همچنین موضوع خواهرخواندگی شهر نیاسر با بعضی شهرهای خارجی و حفظ آثار تاریخی و میراث شهر نیاسر تأکید کرد. نیاسر در 20 کیلومتری کاشان و بر سر راه کاشان به مشهد اردهال قرارگرفته است.