هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دیوار پوش چوبی

«پلی وینیل کلراید» با نام اختصاری PVC نوعی پلیمر ترمو پلاستیک است که جایگزین مناسبی برای مصالح ساختمانی قدیمی است و در سال‌های اخیر به دلیل اجرای سیستم سبک‌سازی همراه با استحکام، جلوگیری از اتلاف انرژی و اهمیت زیبایی در دکوراسیون داخلی ساختمان به‌شدت موردتوجه قرارگرفته است.
به‌ کارگیری سقف کاذب و دیوارپوش پی‌وی‌سی در ساختمان این امکان را به وجود می‌آورد که تأسیسات فنی و کانال‌کشی‌ها کاملاً در زیر این مصالح پنهان گردیده و در نهایت ظاهری زیبا از سقف ارائه می‌دهد. در این شماره از نشریه سراغ چند تن از فعالان بازار دیوار پوش چوبی در میدان پالیزی رفته‌ایم تا از بازار این محصولات با خبر شویم.البته لازم به ذکر است مطالب عنوان‌شده صرفاً اظهارات مخاطبان بوده و پیام ساختمان هیچ‌یک را الزاماً تأیید یا رد نمی‌کند اما از چاپ نظرات مخالف و موافق استقبال می‌کند:
مزایای استفاده از دیوار پوش‌های چوبی
استفاده از چوب به‌عنوان ديوار پوش قدمتي به‌اندازه ساخت اولين کلبه‌های چوبي دارد. چوب به خاطر طرح و نقش و رنگ خاص خود آرامش و امنيت خاصي به فضا می‌بخشد ولي امروزه به علت گران بودن قيمت و نيز محافظت از محیط‌زیست از چوب‌های مصنوعي مانند MDF , HDF و... و يا ديوار پوش‌های P.V.C با روکش‌های طبيعي يا مصنوعي بسيار استفاده می‌شود. اين نوع ديوارپوش ها عايق صوت و دما بوده و در برابر ضربه مقاوم و نيز به‌راحتی و بدون نياز به زيرسازي اساسي قابل‌نصب و اجرا است.
مرندی، یکی از فعالان بازار دیوارپوش دراین‌باره می‌گوید : به دلیل لزوم به‌کارگیری اصول سبک‌سازی ساختمان استفاده از دیوار پوش پی‌وی‌سی و چوبی بسیار ضروری است. وی ادامه داد: این محصول تا زمانی که در معرض نور خورشید، شعله مستقیم آتش و یا ضربه جسم نوک‌تیز نباشد به‌هیچ‌عنوان نیازی به تعویض یا تعمیر نخواهد داشت، به‌این‌ترتیب با استفاده از« پی‌وی‌سی» به‌عنوان پوشش دیوار و سقف از به وجود آمدن مخارج اضافی مانند تعویض و رنگ‌آمیزی هرساله ساختمان جلوگیری می‌شود و در صورت آسیب دیدن قسمت کوچکی از سطح ، امکان تعویض را فقط در همان نقطه آسیب‌دیده به وجود می‌آورد.
مولاوردی؛ از دیگر تولیدکنندگان مصالح ساختمانی دراین‌باره  به خبرنگار ما گفت:از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب دیوارکوب یا دیوار پوش چوبی  باید توسط مشتریان مدنظر قرار گیرد پایداری آن در برابر تغییرات دمای محیط است تا طی گذشت سالیان زیبایی و یکنواختی سطح دیوارپوش حفظ شود ، چراکه مشاهده‌شده  در برخی از انواع دیوارکوب با تابش نور خورشید  و یا بر اثر حرارت اتاق طرح پوشش کمرنگ شده و یا سطح آن به‌اصطلاح باد کرده است .
بهترین مکان برای استفاده ازدیوارپوش چوبی
به‌طورکلی استفاده از انواع دیوارپوش PVC در ورودی‌ها و مکان‌های پر تردد توصیه نمی‌شود زیرا استحکام مکانیکی این پوشش در برابر ضربه مستقیم کم بوده و به‌راحتی سوراخ می‌شود. در مقابل انواع MDF از پایداری مناسبی در برابر ضربه برخوردار هستند .
حسین زمانی دراین‌باره می‌گوید: استفاده از دیوارپوش های MDF در محیط‌های مرطوب نظیر دیوار استخرها ٬ حمام و ... موجب از بین رفتن و باد کردن سطح دیوارکوب می‌شود لذا در این موارد بهتر است از انواع PVC استفاده شود .
پانل‌های« پی‌وی‌سی» با داشتن تائیدیه از وزارت بهداشت در خصوص ضد حشره و ضد باکتری بودن، این حسن را دارد که مصرف‌کننده با اطمینان خاطر اقدام به خرید و نصب این محصول در محل سکونت و کار خود می‌کند.
زمانی درباره مزایای استفاده از این محصولات گفت: این نوع دیوارپوش ها در اولین مراحل پس از سفت‌کاری ساختمان، قابل‌نصب هستند و درنتیجه باعث حذف سایر هزینه‌های متداول مثل هزینه اجرای مصالحی مانند سیمان، کاشی، گچ سفید و رنگ خواهند شد.
 استحکام فوق‌العاده، قابلیت شستشو با آب و مواد شوینده ، قابل‌نصب روی تمام سطوح،ایجاد محیطی زیبا و آرام‌بخش در خانه،مقاومت در مقابل ترک ساختمان، مقاومت مناسب در برابر ضربه‌های ناگهانی و موضعی، غیرقابل نفوذ در برابر حشرات موذی، جایگزین رنگ‌آمیزی، سفیدکاری و کاشی‌کاری، مقاومت بالا در مکان‌های مرطوب، کاهش 40 درصدی اتلاف انرژی، تنوع در طرح و رنگ ازجمله مزایای استفاده از این نوع دیوارپوش است.
بازار دیوار پوش چوبی
وارد مغازه‌های اطراف میدان پالیزی که می‌شوی پر است از انواع دیوارپوش تولید کشورهای مختلف دنیا . یکی از مغازه‌داران به پیام ساختمان گفت:ديوارپوش هاي چوبي در گذشته از خارج کشور وارد می‌شد ولي چند سالی است در اين زمينه خودکفا شده‌ایم به‌طوری‌که حتی مواد اوليه را هم خودمان  توليد می‌کنیم.
فروشندگان در مغازه‌های اطراف سهروردی در طول روز اکثراً سرشان خلوت است و از حضور خبرنگار کنجکاوی مانند من که به دنبال جواب سؤالات خود است، استقبال می‌کنند .شفیع یکی از مغازه‌داران به پیام ساختمان گفت : دو نوع ديوارپوش روکش  «ام دي اف» و «پلکسي »عرضه می‌کنیم که قیمت  متوسط آن از 100 هزار تومان به بالاست.قيمت متوسط ديوارپوش MDF هم 50 هزار تومان به بالاست.
محمدی یکی دیگر از مغازه‌داران  درباره مزایای دیوار پوش‌های   پی‌وی‌سی گفت:قابليت انعطاف‌پذیری بالا جهت نصب بر روي هرگونه سطح،عدم‌تغییر رنگ روکش پی‌وی‌سی در برابر نور محيط،عايق صدا،گرما،سرما و رطوبت،گزینه‌ای مناسب جهت کاربرد در مناطق مرطوب کشور (شمال و جنوب)،داراي طول عمر و مقاومت ارتجاعي بالا در برابر ضربه،سهولت در نصب سريع و آسان و سبک‌سازی سازه ساختماني،تنوع در طرح و رنگ (بيش از 30 طرح و رنگ حرارتي)،مقاوم در برابر عوامل خورنده ،سبک و با کيفيت،نصب آسان روي تمامي سطوح، قابل شستشو با انواع مواد شوينده ازجمله مزایای این نوع دیوارپوش است.
ديوارپوش  های پی‌وی‌سی براي چه ساختمان‌هایی مناسب است
مرادی یکی از فعالان  بازار دیوارپوش به خبرنگار ما گفت: پی‌وی‌سی قابليت نصب بر روي ديوار و سقف اماکني چون سالن‌های کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها،رستوران‌ها، سرویس‌های بهداشتي و آشپزخانه منزل مسکوني، دفتر اداري، راه‌پله ساختمان‌ها، ادارات دولتي، بانک‌ها، اتاق‌ها را دارد.
نظر مصرف‌کنندگان
رحمانی که براي خريد ديوارپوش به ميدان پاليزي آمده درباره قیمت دیوارپوش ها به پیام ساختمان گفت: ترجیح می‌دهم از دیوارپوش های چوبی برای دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنم چون حس و حال طبیعی به خانه می‌دهد و من آن را دوست دارم . وی افزود: قیمت دیوارپوش ها متغیراست و متناسب با توان مالی هر قشری اعم از متوسط و ثروتمند، دیوارپوش وجود دارد .