هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

یک مرد یـک شهــــــــــــر

در حاشیه شهر خرم‌آباد و در قسمت جنوبی دریاچه کیو، میدان محقّر و کوچکی قرار دارد که به نام زنده‌یاد علی‌محمد ساکی، شهردار اسبق این شهر نامگذاری شده است، این در حالی است که شرح و توصیف خدمات و اقدامات این چهره دلسوز و خدمتگزار، میدانی بس فراخ‌تر و وسیع‌تر می‌طلبد.
 بدون آنکه بخواهیم خدمات و زحمات شهرداران پیش و پس از زنده‌یاد علی‌محمد ساکی را نادیده بگیریم، باید گفت که این شهر تا پیش از قبول مسئولیتِ ایشان در شمار شهرهای حاشیه‌ای و کم‌اهمیت کشور قرار داشت.
در آن هنگام کسی که وارد شهر خرم‌آباد می‌شد، به دلیل مبادی ورودی تنگ و پرپیچ‌وخم این شهر هیچ نمی‌دانست که چگونه به یکباره وارد یک دره محصور، با تعدادی ساختمان تجاری و مسکونی که نام شهر بر آن گذاشته‌اند، شده است. از این نظر شهر خرم‌آباد در آن دوره بیشتر به بعضی از شهرهای قرون وسطایی شبیه بود.
در پی انتصاب مرحوم ساکی به‌عنوان شهردار خرم‌آباد در سال 1350، وی از همان ابتدا عوامل انسانی و ماشین‌آلات و تجهیزات راه‌سازی و شهرسازی موردنیاز خود را در سطحی وسیع و گسترده به کار گرفت و همزمان در همه جای شهر طرح‌های عمرانی و شهرسازی بسیاری را با پشتکار و جدیت فراوان به اجرا گذاشت.
بنابراین مبادی ورودیِ سنگی و صخره‌ای شهر تعریض و سامان بخشیده شدند. گرداگرد شهر کمربند و فضای سبز کشیده شد. دریاچه و پارک معروف کیو و پارک‌های متعدد طراحی و ساخته شد و مهمانسرا، هتل، کتابخانه، مراکز فرهنگی، رفاهی، تربیتی و ورزشی بسیاری تأسیس شدند. میدان‌ها و خیابان‌های جدید احداث شدند، یک حمام قدیمی به یک باب چایخانه سنتی بسیار زیبا تبدیل شد. کاروانسرای متروک شهر به‌صورت یک بازار خریدِ بانشاط و فعال درآمد. غسالخانه قدیمی و گِلی شهر تخریب و تجدید بنا شد.
به‌این‌ترتیب شهر محروم، کوچک و کم‌اهمیت خرم‌آباد در پایان دوره مسئولیت شادروان علی‌محمد ساکی در سال 1356 به هیئت یک شهر مدرن، زیبا و سرسبز درآمد و یک‌بار نیز به‌عنوان شهر نمونه در سطح کشور شناخته شد. از آن زمان این انسان والا، سخت‌کوش و خودساخته نزد مردم شهر عزیز و محبوب دانسته شد و تا امروز که قریب 20 سال از زمان وفات وی می‌گذرد همچنان با عزت و احترام از او یاد می‌شود.
لازم به ذکر است که تلاش‌ها و فعالیت‌های آن مرحوم به‌هیچ‌وجه محدود و منحصر به امور اجرایی و عمرانی نبود، بلکه وی به گواهی آثاری که چاپ و منتشر کرده، در زمره اصحاب فرهنگ و اهل‌قلم قرار داشته و شخصیتی آگاه و فرزانه به شمار می‌رفته که  در کار تألیف، ترجمه و تصحیح متون قدیمی آثار و مکتوبات وزین و درخور توجهی از خود به‌جا گذاشته است، به‌طوری‌که این آثار هم‌اکنون از سوی پژوهشگران و نویسندگان جوان لرستانی و سایر مناطق کشور به‌عنوان منابع و مآخذ معتبر مورداستفاده قرار می‌گیرند. سرانجام علی‌محمد ساکی در 22 خرداد سال 1373، به دلیل بیماری ناشی از فشار کار زیاد و سکته مغزی چشم از جهان فروبست و به جوار رحمت حق شتافت. روحش شاد و یادش گرامی باد.