هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه 10 متـری با مـعمـاری سبز

 خانه 10 متری کوچکی که با مؤلفه های معماری سبز‌، طراحی و ساخته شده‌است‌، اخیرا در موزه ای در شهر Småland سوئد‌، به نمایش عموم درآمد و بیش از 22 واحد آن در شهرهای مختلف سوئد مورداستفاده قرار گرفت‌. معماری سبز Green Architecture و طراحی پایدار در آن‌، خانه ای این خانه کوچک که به عنوان مدلی برای خانه های دانشجویی آینده از آن یاد می شود‌، به دلیل رعایت اصول حامی محیط زیست eco‌- friendly معرفی شده‌است‌.
روی آوردن شرکت های ساختمانی بزرگ و مشهور سوئد به ساخت وساز سبز و رعایت مؤلفه های توسعه پایدار در معماری بنا‌ها سبب شده تا شرکت های معماری و مهندسی کوچک این کشور نیز به راهبردهای معماری سبز در طراحی دکوراسیون و طرح های مختلف سازه‌ها روی بیاورند که با استقبال گسترده ای در این کشور در دو دهه اخیر روبه رو شده‌است‌. این بار‌، یک شرکت سوئدی‌، خانه ای ساخته‌است که با حداقل امکانات‌، با رعایت شرایط محیطی و سازگاری با آب وهوای سرد سوئد‌، فضای زیبا و خلاقانه ای را در اختیار دانشجویان و دانش آموزان سوئدی قرار می دهد تا از نمونه این خانه پیشنهادی‌، در شهرهای مختلف سوئد استفاده کنند‌.
شرکت طراحی و معماری Tengbom Architects سوئد‌، کار طراحی و ساخت این خانه دانشجویی حامی محیط زیست را انجام داده‌است‌. فواید زیست محیطی خانه و بهینه سازی مصرف انرژی در طراحی سازه سبب شده‌است تا طراحان این خانه کوچک دانشجویی‌، آن را مدلی خوب برای خانه های بزرگ تری که برای دانشجویان در این کشور حامی مهندسی سبز‌، ساخته می شود‌، معرفی کنند Virserum Art Museum سوئد‌، میزبان بازدیدکنندگانی است که قصد دارند نمونه خانه چوبی دانشجویی حامی محیط زیست را ببینند‌.
هر واحد از این خانه های دانشجویی 10 مترمربعی‌، دارای آشپزخانه‌، حمام‌، فضایی برای خواب و حتی یک فضای کوچک برای قرار دادن گل و گیاه‌است تا فردی که در خانه 10 متری ساکن می شود‌، بتواند از المان های محیط زیستی نیز در داخل خانه کوچک و نقلی خود استفاده کند‌.
تجربه این شرکت سوئدی در طراحی و ساخت خانه های مخصوص دانشجویان با مساحت 25 مترمربع‌، سبب شد تا این شرکت بتواند مجوز ساخت خانه های دانشجویی پایدار با مساحت 10 مترمربع را نیز کسب کند‌. 40 درصد کاهش در مساحت خانه‌، منجر به 50 درصد صرفه جویی در هزینه‌های ماهانه برای اسکان دانشجویان خواهد شد که برای این قشر از جامعه‌، رقم قابل توجهی است‌. علاوه بر کاهش هزینه های مالی ماهانه برای دانشجویان‌، این خانه کوچک چوبی پایدار‌، نقش زیادی در تخریب محیط زیست دارد‌. بهینه سازی مصرف انرژی در طراحی و ساخت این سازه کوچک سبب شده تا این خانه‌، به عنوان دوست دار محیط زیست معرفی شود‌. در طراحی بدنه این سازه‌، از چوب های نازک چندلایه cross‌- laminated به عنوان پایه طراحی معماری سازه استفاده شده‌است که قابلیت بازیافت در طبیعت را دارا می باشد‌.
مهندسان این سازه‌، از روش های اسمبل کردن در ساخت خانه استفاده کردند تا کار نصب این سازه در مکان های مختلف‌، به آسانی و با کمترین زمان ممکن میسر شود‌.