آغاز مذاکرات ایران باغول نفتی روس‌ها

شمار نشریه : 214

در طول چند هفته گذشته شرکت‌های مختلف اروپایی و حتی آمریکایی همچون شل انگلیس، توتال فرانسه، انی ایتالیا، اوده، بازل، زیمنس، لینده و باسف آلمان و چند شرکت سوئیسی به‌منظور بازگشت به صنعت نفت و گاز ایران چراغ سبز نشان داده‌اند.
باوجوداین، به نظر می‌رسد عزم شرکت «لوک اویل» روسیه به‌منظور بازگشت به طرح توسعه میادین نفتی ایران به‌ویژه طرح توسعه میدان مشترک آذر در غرب کشور از سایر شرکت‌های اروپایی جدی‌تر است؛ ازاین‌رو دور جدید مذاکرات شرکت ملی نفت ایران با لوک اویل به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی روسیه در مسکو آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود به‌زودی امکان بازگشت این شرکت به طرح توسعه میدان آذر فراهم شود.
از سوی دیگر، مذاکرات جدید شرکت نفت و لوک اویل روسیه در چند هفته گذشته در تهران و مسکو ادامه یافته که «اویل مگانوف» معاون شرکت روسی لوک اویل تأکید کرده است به‌زودی این شرکت دفتر نمایندگی خود را در ایران بازگشایی خواهد کرد.
در همین حال، علی احمد یارمحمدی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با اشاره به آمادگی ایران برای ازسرگیری فعالیت‌ها با شرکت‌های نفت و گاز روسیه در دوران پساتحریم، گفت: ایران نفت تولیدی خود را بدون هرگونه واسطه در بازار جهانی عرضه می‌کند اما این امر مانع همکاری تهران و مسکو در بازار جهانی نفت نخواهد شد.
رئیس اداره نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت با تأکید بر اینکه ایران پس از لغو تحریم‌ها، راهبرد جدیدی را در تمام بخش‌های اقتصادی این کشور به‌ویژه در صادرات نفت اعمال می‌کند، اظهار داشت: شرکت نفتی لوک اویل برای بازگشت به ایران (مشارکت در طرح‌های انرژی کشور) ابراز علاقه‌مندی کرده است.
این مقام مسئول با اشاره به آغاز مذاکرات با این شرکت نفتی روس‌ها، تصریح کرد: علاوه بر این، با چند شرکت نفتی روسی هم که در عرصه‌های دیگری فعالیت می‌کنند، مقدمات مذاکرات را فراهم می‌کنیم.
سابقه همکاری‌های نفتی ایران و شرکت لوک اویل روسیه در طول سه دهه گذشته و پیش از اعمال تحریم‌ها طلایی بوده به‌طوری‌که با مشارکت لوک اویل روسیه و استات اویل نروژ، یکی از بزرگ‌ترین بلوک‌های نفتی در غرب ایران کشف شده است؛ ازاین‌رو، اویل مگانوف معاون، رئیس شرکت لوک اویل مشارکت در پروژه اناران را اولویت اول شرکت متبوعش عنوان کرد و افزود: لوک اویل روسیه به حضور در سایر پروژه‌های نفتی ایران نیز علاقه‌مند است.