پیشنهاد نفتی ایران به آلمانی ها

شمار نشریه : 214

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی با تشریح آخرین وضعیت اسکله‌ها و پایانه‌های نفتی برای افزایش صادرات نفت ایران خواستار مشارکت دو شرکت آلمانی در طرح‌های جدید نفتی ایران شد.
  در شرایط فعلی افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید و صادرات روزانه نفت خام ایران مهم‌ترین سناریوی روی میز دولت تدبیر و امید در صورت لغو کامل تحریم‌هاست. بر این اساس، قرار است در قالب یک برنامه کوتاه‌مدت و ضربتی ظرفیت تولید و صادرات نفت خام ایران با اجرای یک برنامه میان‌مدت ۵۰۰ هزار بشکه افزوده شود.
از سوی دیگر، برخی از مقامات و مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران خواستار تعریف و اجرای یک برنامه ۳روزه به‌منظور بازگشت تولید نفت خام ایران به دوران پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی شده‌اند.
در همین حال، در کنار برنامه‌ریزی به‌منظور افزایش ظرفیت تولید، انتقال و صادرات نفت خام، اقداماتی هم برای تسهیل و تسریع توان عملیاتی صادرات نفت ایران در پایانه‌های کشور انجام گرفته است؛ به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود هم‌اکنون توان عملیاتی صادرات نفت خام کشور به بیش از ۶میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
سیدپیروز موسوی درباره آخرین وضعیت پایانه‌های نفتی ایران در دوران پساتحریم، گفت: هم‌اکنون عملیات نوسازی و بهسازی اسکله‌های صادرات نفت خام کشور در خلیج‌فارس و دریای خزر شتاب گرفته است.
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی تأسیسات و تجهیزات اسکله‌های صادراتی در پهلوگاه‌های اصلی اسکله غربی (آذرپاد) و شرقی (اسکله تی) به‌منظور تسهیل فرآیند صادرات نفت خام نوسازی و تعویض شده است، تصریح کرد: با اجرای این پروژه، احتمال وقفه‌های عملیاتی در فرآیند صادرات نفت خام به صفر می‌رسد.
این مقام مسئول همچنین با اشاره به اعلام آمادگی شرکت‌های آلمانی به‌منظور مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعت نفت، گاز و انرژی ایران، اظهار داشت: ازاین‌رو امکان تأمین قطعات موردنیاز تأسیسات پایانه‌های نفتی کشور توسط شرکت‌های «زیمنس» و «کرونه» آلمان وجود دارد.
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران خاطرنشان کرد: این دو شرکت آلمانی می‌توانند در تأمین قطعات موردنیاز برای سیستم‌های اندازه‌گیری نفت خام و میعانات گازی با صنعت نفت ایران همکاری کنند.