هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هنگام خرید دستگاه تصفيه آب به چه نکاتی دقت کنیم؟

كيفيت و كارايي تصفيه آب خانگي تابع نكات ريز و درشت بسياري است. اگر قصد خريد دستگاه تصفيه آب مناسب و استاندارد را داريد، می‌بایست در هنگام خريد، كليه قطعات و اجزاي دستگاه را بررسي و ویژگی‌های اين اجزا را از فروشنده سؤال كنيد. در اينجا برخي از مهم‌ترین نكاتي كه می‌بایست در هنگام خريد به آنها توجه كنيد، ذکرشده است:
بهداشتي بودن كليه اجزا و قطعات
آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانواده‌تان اقدام به خريد دستگاه تصفيه آب کرده‌اید.بنابراین كليه قطعات و اجزاي دستگاه می‌بایست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهیه‌شده باشند و در اصطلاح Food Grade باشند. بديهي است درصورتی‌که از مواد و پلاستیک‌های بازيافتي و غیربهداشتی در بدنه اين دستگاه استفاده‌شده باشد، مواد زائد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي فرزندان شما را به خطر خواهد انداخت.
يكي از دلايل ارزان بودن دستگاه هاي تصفيه آب متفرقه كه عمدتاً محصول كشور چين هستند همين موضوع است. استفاده از اين مواد و پلاستیک‌های نامرغوب ، قيمت تمام‌شده محصول را تا حد قابل‌توجهی كاهش می‌دهد. توجه كنيد دستگاه تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، داراي تأییدیه‌های بهداشتي نظير FDA و NSF باشد و در کارخانه‌های معتبر ،‌توسط دستگاه‌های تمام اتوماتيك و در محیط‌های بهداشتي تولیدشده باشد. كمي مطالعه در خصوص تولیدکننده و توزیع‌کننده تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، می‌تواند اطلاعات خوبي در اين زمينه در اختيار شما قرار دهد.
مراحل تصفيه آب و كارايي آنها
متأسفانه به دلیل تبلیغات نادرست بسیاری از واردکنندگان غیرمتخصص و ناآگاه دستگاه‌های تصفیه آب، یکی از ملاک‌های تصمیم‌گیری مشتریان، تعداد مراحل تصفیه آب است. آیا شما هم گمان می‌کنید 6 مرحله بهتر از 5 مرحله است؟ یا 7 مرحله از هردوی اینها بهتر است؟ باید بدانید که تعداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله است:
 دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل‌ولای، شن و ماسه و زنگ لوله‌ها
یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب
یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی‌ها و سموم محلول در آب
یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه
 تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه‌تنها غیرضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز شود. به‌عنوان‌مثال برخی از دستگاه های تصفیه آب غیر استاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی به‌عنوان مرحله ششم، ادعا می‌کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می‌کنند. متأسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ‌های غیربهداشتی استفاده می‌شود که نه‌تنها هیچ‌گونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروب ها و باکتری‌ها هستند.
دقت کنید که هیچ‌یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می‌بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی‌های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سؤال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می‌کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید.
جنس فيلترهاي كربن
نقش فيلترهاي كربن در تصفيه آب، حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب، طعم و بوي نامناسب آب می‌باشد. كربن به‌کاررفته در تصفيه آب می‌بایست منشأ گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاه‌های استاندارد و بهداشتي، اين كربن از گیاهانی نظیر پوست ميوه نارگيل (Coconut Shell) و يا چوب بامبو به دست می‌آید. درنتیجه عاري از هرگونه ناخالصي و فلزات سنگين است. اين در حالي است كه كربن به‌کاررفته در دستگاه‌های نامرغوب و غیربهداشتی ممكن است از جنس زغال‌سنگ باشد. زغال‌سنگ ازآنجاکه ماهيت معدني دارد،‌سرشار از فلزات سنگين است كه براي بدن به‌شدت زیان‌آور است.  
نوع اتصالات تصفيه آب
اگر می‌خواهید از دردسرهايي نظير : نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن کابینت‌ها و ... در امان باشيد، به نوع اتصالات دستگاه تصفيه آب دقت كنيد. به‌طورکلی اتصالات تصفيه آب خانگي به دودسته تقسيم می‌شوند:
دسته اول: اتصالات مهره‌ای (JC) – اين نوع اتصالات كه بسيار هم متداول هستند، ارزان‌قیمت اما پر دردسر هستند. به‌سرعت مستهلک‌شده و حتي به‌راحتی می‌شکنند و نشتي آب را به دنبال دارند. حتي باکیفیت‌ترین اين اتصالات نيز ممكن است پس از چند بار باز و بسته شدن ، اصطلاحاً هرز شده و ديگر مانند روز اول آب‌بند نشوند.
دسته دوم: اتصالات سريع (Quick Connect) - اين نوع اتصالات به‌مراتب از اتصالات مهره‌ای مناسب‌تر و مرغوب‌تر هستند و تنها با يك فشار ، شيلنگ را در خود قفل می‌کنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود، از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري می‌کنند. ظاهر ظريف و زيبا و عمر طولانی‌تری هم دارند. بديهي است قيمت آنها از اتصالات مهره‌ای گران‌تر است و به همين دليل ممكن است تصفيه آبي كه در آن از اتصالات «كوئيك كانكت» استفاده‌شده كمي از ساير دستگاه‌ها گران‌تر باشد.
 نوع محفظه‌ها (هوزينگ ها)
بهتر است محفظه دستگاه تصفيه آب داراي دو اورينگ (واشر لاستيكي ) باشند تا از نشت آب جلوگيري شود.
 شير برقي
وظيفه شير برقي در تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است. به عبارت ساده‌تر ، شير برقي از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگيري می‌کند.
در برخي از دستگاه‌ها به‌جای اين قطعه، از چهارراه تقسيم (Auto Shot off Valve) استفاده می‌شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند: نشتي،‌خرابي زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و ... را به دنبال دارد. استفاده از شير برقي به دليل دقت و عمر بيشتر به‌مراتب از چهارراه تقسيم بهتر است. 
سوئيچ فشار پايين
وظيفه این قطعه خاموش كردن پمپ در صورت قطعي آب است. درواقع اين قطعه ، محافظ پمپ است. برخي از توليدكنندگان براي كاهش قيمت تمام‌شده،‌اين قطعه را از دستگاه حذف می‌کنند. پيشنهاد می‌شود در هنگام خريد دستگاه به وجود اين قطعه در دستگاه توجه كنيد.
کمپانی‌های تولیدکننده و توزیع‌کننده دستگاه تصفيه آب
چقدر نسبت به كمپاني تولیدکننده دستگاهي كه قصد خريد آن را داريد، تحقيق کرده‌اید؟. آيا شركت واردکننده و توزیع‌کننده ، شرکت‌های معتبري هستند؟ آيا از تخصص و مهارت علمي و فني مناسب برخوردارند؟.
مطالعه و آگاهي درباره پيشينه كمپاني تولیدکننده و توزیع‌کننده تصفيه آب منتخب شما، می‌تواند در تصمیم‌گیری نسبت به خريد آن محصول شما را ياري كند.
تفاوت زيادي است بين يك برند تصفيه آب معتبر كه در شرايط بهداشتي،‌توسط دستگاه‌های تمام اتوماتيك توليد می‌شود تا دستگاهي كه در کارگاه‌های غيربهداشتي چيني توليد می‌شود. به همان نسبت تفاوت زيادي است بين يك تاجر كه تعداد محدودی دستگاه تصفيه آب وارد كرده است و فقط به فكر فروش هرچه سریع‌تر آنهاست تا شركتي متخصص و معتبر كه به‌صورت علمي و مهندسی‌شده اقدام به توزيع و پشتيباني يك دستگاه تصفيه آب معتبر می‌کند.
در تحقيقات خود،‌نسبت به تولیدکننده ، واردکننده و توزیع‌کننده دستگاه تصفيه آب، حساسيت نشان داده و دراین‌باره مطالعه كنيد.
گارانتي،‌خدمات پس از فروش 
گارانتي و خدمات پس از فروش ، نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت‌نامه باشد. در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارائه می‌دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي ، می‌بایست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد.
يكي از نكاتي كه بايد به آن دقت كنيد، موجود بودن كليه قطعات و لوازم‌یدکی تصفيه آب است. اين نشان می‌دهد كه شركت مزبور، توانايي سرویس‌دهی و رفع عيب دستگاه را در اسرع وقت دارد.
علاوه بر این، مراكز خدمات پس از فروش دستگاهي كه قصد خريد آن راداريد نيز بايد در نزديكي محل زندگي شما وجود داشته باشند تا در صورت بروز مشكل، در اسرع وقت نسبت به حضور در محل و رفع اشكال، اقدام كنند. بنابراین در هنگام خريد ، به در دسترس بودن نمايندگي خدمات پس از فروش و پشتيباني تصفيه آب موردنظرتان توجه ويژه داشته باشيد. 
 ارائه‌دهنده مقاله: هيراب سان
آگهي شركت در صفحه 51