هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مجری برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کاشی‌، سرامیک و چینی بهداشتی خواستار شد‌: شناساندن کاشی وسرامیک ایران به بازارهای جهانی

گروه ساخت و ساز‌: بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کاشی‌، سرامیک و چینی بهداشتی از تاریخ 29/04/1394 تا 01/05/1394 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد‌. در این نمایشگاه که در فضای مفید بیش از 20 هزار متر مربع برپا خواهد شد‌، تعداد 170 شرکت داخلی و تعداد 42 شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا‌، کره جنوبی‌، اسپانیا‌، چین‌، آمریکا‌، اوکراین‌، چک و بلغارستان حضور خواهند داشت‌. در همین رابطه سراغ بهنام عزیز زاده‌، مجری برگزاری این نمایشگاه رفته و گفتگویی با وی ترتیب داده ایم که در زیر آمده است‌:
پیام ساختمان‌: برگزاری این نمایشگاه چه تأثیری بر صنعت کاشی و سرامیک خواهد داشت‌؟
قطعا برگزاری هر نمایشگاهی تأثیر غیر قابل انکاری در رشد و توسعه صنعت مربوطه دارد و صنعت کاشی و سرامیک نیز از این موضوع مستثنا نیست‌. آنچه در این صنعت قابل تامل می باشد این است که این صنعت علیرغم رشد و توسعه کمی و کیفی و قرار گرفتن در جایگاه چهارم (‌از نظر تولید و صادرات‌) هنوز به صورت شایسته و در خور جایگاه این صنعت به جهانیان معرفی و شناسانده نشده‌است‌. لذا برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها‌، علاوه بر معرفی محصولات و رقابت سالم و انتقال دانش و تجربیات‌، می تواند در معرفی و تبلیغات محصول و برند ایرانی‌، نقش مهمی ایفا کند‌.
پیام ساختمان‌: چه مشکلاتی در راه برگزاری این نمایشگاه داشته اید‌؟
مشکلات نمایشگاه‌، ریشه ای است و سال‌هاست که با این مشکلات دست به گریبان هستیم‌. این مشکلات شامل محدودیت زمانی دوره ساخت و ساز‌، تعداد روزهای برگزاری نمایشگاه‌، تغییرات تاریخ برگزاری و… است که تکراری شده و علیرغم کاستی هایی که در سنوات گذشته و حال وجود داشته‌، همچنان لاینحل باقی مانده‌است‌.
پیام ساختمان‌: چه نهاد‌ها و سازمان هایی در برگزاری این نمایشگاه از شما حمایت کرده‌اند‌؟
نهاد خاصی به غیر از انجمن صنفی و اعضای تولید کنندگان کاشی و سرامیک از برگزاری نمایشگاه کاشی و سرامیک حمایتی نداشته و طی سنوات گذشته نیز به همین منوال بوده‌است‌.
صنعت کاشی و سرامیک ما کجای دنیا ایستاده‌است‌؟
صنعت کاشی و سرامیک طی سال های اخیر با سرمایه گذاری های صورت گرفته از لحاظ سطح کمی و کیفی‌، رشد قابل توجهی داشته است به نحوی که از نظر تولید و صادرات در جایگاه چهارم دنیا قرار گرفته و این پتانسیل را دارد که به رتبه های بالاتر نیز دست یابد‌.
پیام ساختمان‌: عمده ترین مشکل حال حاضر تولید کنندگان کاشی و سرامیک چیست‌؟
عمده ترین مشکلات این صنعت در حال حاضر رکودی است که به دلیل رکود در بخش های اقتصادی وعمرانی از جمله ساخت وساز در کشور به صنعت کاشی و سرامیک تحمیل شده ومنجر به کاهش تولید‌، دپو شدن محصولات در انبار شرکت‌ها وافزایش هزینه واحد های تولیدی به دلیل عدم استفاده از ظرفیت کامل در کارخانه‌ها شده‌است‌. علاوه بر مشکل ذکر شده‌، صنعت کاشی وسرامیک سال‌هاست با مشکلات ذیل که ریشه در قوانین‌، تحریم‌ها ودستورالعمل‌ها دارد‌، دست به گریبان است‌:
* کمبود نقدینگی شرکت‌ها جهت پوشش هزینه های جاری و عدم ارائه تسهیلات مالی بلند مدت در قالب سرمایه در گردش از سوی بانک‌ها به تولیدکنندگان
* بالا رفتن نرخ بازپرداخت تسهیلات ارزی شرکت‌ها به بانک که جهت واردات ماشین آلات از صندوق ذخیره ارزی اخذ نموده‌اند و در حال حاضر مبلغ آن به بیش از 3 برابر زمان اخذ تسهیلات رسیده که توجیه اقتصادی تولید در این شرکت‌ها را زیر سؤال برده‌است‌.
* تعدد در نرخ سود و بهره بانکی مؤسسات اعتباری و بانک‌ها از 17 تا 30 درصد که متأسفانه تمام درآمدهای کارخانجات به صندوق بانک‌ها واریز می شود‌.
* فروش اقساطی و بلند مدت محصول به خریداران از یک طرف و افزایش مالیات بر ارزش افزوده از 8 درصد به 9 درصد و دریافت آن از تولید کنندگان بدون احتساب دوره وصول مطالبات شرکت‌ها از خریداران کاشی که به صورت نسیه و با اعتبار بیش از 8 ماه به مشتریان فروخته می شود باعث شده تا شرکت‌ها تحت فشار قرار گیرند و با کمبود نقدینگی مواجه شوند‌.
* صدور مستمر مجوز احداث واحد های جدید تولید‌کننده کاشی و سرامیک بدون توجه به بازده نزولی سرمایه گذاری و انباشت بیش از حد تولید مازاد بر مصرف
* تحریم های بانکی و فقدان شرایط و ساز و کارهای لازم جهت گشایش اعتبار اسنادی‌، و انتقال ارز حاصل از صادرات به داخل کشور
* کاهش تعرفه واردات کاشی و سرامیک از 100درصد به 55 درصد در سال جاری بدون در نظر گرفتن رکود حاکم بر تولید و رسوب بیش از 300 میلیون متر مربع انواع کاشی و سرامیک در انبار شرکت‌ها و عاملین فروش
* نبود امکانات حمل و نقل ریلی و جاده ای متناسب با حجم صادرات کاشی از مراکز استان‌ها به ویژه استان یزد به خارج از کشور
* فقدان وجود تعرفه های ترجیحی بین ایران و بعضی ازکشورهای همسایه مانند آذربایجان‌، ترکیه ودر نهایت بالا بودن تعرفه واردات کاشی از ایران در این کشور‌ها
* فقدان مکانیزم لازم جهت جلوگیری از خروج کاشی و سرامیک بی کیفیت از کشور‌.
پیام ساختمان‌: چقدر پتانسیل صادرات کاشی و سرامیک داریم‌؟
با توجه به ظرفیت 700 میلیون متر مربعی تولید سالانه در کارخانه های کشور‌، این آمادگی وجود دارد که علاوه بر تأمین نیازهای داخلی سالانه بیش از 300 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک‌، صادر نمائیم که این امر مستلزم بازاریابی حرفه ای وعلمی به منظور شناساندن کاشی وسرامیک ایران به بازارهای جهانی است‌.
در پایان اگر صحبتی دارید‌، بفرمایید‌.
امیدوارم مسائل و مشکلات صنایع کشور با اقدامات و تدابیر دولت محترم هر چه سریع‌تر رفع گردد‌.