ساخت و ساز شبانه مجاز نیست

شمار نشریه : 213

گروه ساخت‌وساز: ضرب‌المثل «چاردیواری اختیاری» زمانی در فرهنگ ما باب شد که هنوز شهرنشینی به معنای امروزی وجود نداشت. امروز این ضرب‌المثل شاید محلی از اعراب نداشته باشد. برای روشن‌تر شدن موضوع دو قاعده اساسی در مالکیت را می‌آوریم: در وهله اول، ممکن است تصور شود که چون ديوار خانه اختصاصي است، طبق ماده 30 قانون مدني، هرکسي حق دارد در ملک خودش هر تصرفي انجام دهد و اين ماده مبتني است بر يک قاعده فقهي به نام قاعده «تسليط» که مي‌گويد؛ مالک مي‌تواند در مال خودش هر تصرف مالکانه‌اي انجام دهد. اما اين قاعده تسليط با محدوديت‌هاي زيادي از جهت حفظ حقوق ديگران مواجه شده که تبلور آن را مي‏توان در اصل 40 قانون اساسي ملاحظه کرد که تحت عنوان قاعده «لاضرر» است که در آنجا به‌صراحت، قانون‌گذار گفته که هيچ‌کس نمي‌تواند اعمال حق خويش را وسيله اضرار به غير قرار دهد؛ يعني آنجايي که شخصي مطابق قانون مجاز به انجام کارهايي يا انجام تصرفاتي است، حق ندارد تصرفاتي انجام بدهد که موجب ضرر ديگران شود، چه برسد به کاري که اصلاً از اين فرض اصل 40 خارج است. 
پیام ساختمان در رابطه با حقوق همسایه در ساخت‌وساز سراغ مهرجو، وکیل پایه‌یک دادگستری رفته و گفتگویی با وی ترتیب داده که در زیر آمده است.
پیام ساختمان: چنانچه همسایه‌ای در اثر بلندمرتبه‌سازی جلوی دید همسایه را بگیرد، تکلیف چیست؟
چنانچه مجوز از شهرداری گرفته باشد، نمی‌توان کاری کرد اما اگر همسایه‌ها تشخیص بدهند که این مجوز  برخلاف قانون صادرشده است، در آن صورت می‌توانند از شهرداری به دیوان عدالت اداری شکایت کنند.
پیام ساختمان: اگر شاخه‌ای از درخت همسایه وارد حیاط ما بشود آیا می‌توانیم آن را قطع کنیم؟
می‌توان از میوه آن استفاده کنید یا اینکه آن را ببرید. در هر دو صورت شما مرتکب خلاف نشده‌اید.
پیام ساختمان: شهروندان در برابر ساخت‌وسازهای شبانه چه اقدامی می‌توانند انجام دهند؟
ساخت‌وساز با حمل‌ونقل متفاوت است. حمل‌ونقل طبق قانون باید در نیمه‌شب صورت پذیرد اما ساخت‌وساز شبانه مجاز نیست. مثلاً کاری مانند گودبرداری غیرمعمول است.
پیام ساختمان: چنانچه مالک طبقه آخر آپارتمان قصد تعمیر و نوسازی داشته باشد، آیا در صورت ایجاد سروصدا می‌توان از ادامه کار جلوگیری کرد؟
باوجود همه سروصداهایی که ایجاد می‌کند، نمی‌توان از ادامه کار ممانعت کرد.
پیام ساختمان: اگر یکی از طبقات آپارتمان از مسکونی به تجاری تغییر کاربری بدهد، ساکنان حق اعتراض دارند؟
برخی شغل‌ها مانند دفتر نشریه، مطب، دفتر وکالت، بلااشکال است و چنانچه مجوز به‌غیراز این شغل‌ها داده شود بازهم سروکار ساکنان با دیوان عدالت اداری خواهد بود.
پیام ساختمان:‌ اگـــــر در زمان ساخت‌وساز آسیبی به دیوار قدیمی و فرسوده همسایه برسد، تکلیف چیست؟
فرسوده بودن ساختمان وظیفه را از سازنده سلب نمی‌کند و حق شکایت برای همسایه محفوظ است.