چه کسی تخلفاتم را گزارش می کند‌؟‌! گزارش پیام ساختمان از مراجعات مردمی به شهرداری

شمار نشریه : 213

 گروه ساخت وساز‌: واقعیت این است که درهرصورت عملکرد شهرداری‌ها تأثیرات زیادی بر همه ابعاد زندگی ما خواهد داشت؛ به گونه ای که در کشور های توسعه یافته انتخابات شهرداری‌ها حتی مهم‌تر از انتخابات ریاست جمهوری است زیرا این نهاد بیشترین ارتباط را باکیفیت زندگی شهروندان دارد؛ اما در کشور ما اصولا حساسیت چندانی روی این موضوع وجود ندارد چراکه به گفته یکی از کارشناسان اغلب «شهر را متعلق به خودمان نمی دانیم و درنتیجه تعلق خاطری به آن نداریم»‌.
در ادامه تهیه سلسله گزارش های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه تهران رفته ایم‌. موارد طرح شده در این گزارش نشان می دهد که شهرداری‌ها تا چه اندازه روی کیفیت زندگی می توانند اثربخش باشند‌.
کاش شخص مرموز مهندس ناظرم بود
نخستین ارباب رجوعی که با خبرنگار ما گفتگو کرد‌، به شدت از عملکرد شهرداری ناراضی بود‌: « سه ماه پیش پرونده تخلفم به کمیسیون ماده 100 شهرداری رفت و جریمه 50 میلیون تومانی را برای بنده در نظر گرفتند‌. با پرداخت این پول ماجرا را تمام کردیم اما دو روز پیش مجدد از شهرداری نامه ای به بنده ارسال شده که به کمیسیون ماده 100 مراجعه کنید‌.
وی ادامه داد‌: بعد از مراجعه بنده مجددا عنوان کردند چون در همان زمان که شهرداری مشغول بررسی تخلفات بوده مرتکب تخلف شده اید‌، بخشی از جریمه شما محاسبه نشده‌است‌.
این ارباب رجوع اظهار داشت‌: در اینکه بنده تخلف کرده‌ام شکی نیست اما واقعا برایم جای سؤال است که چه کسی لحظه به لحظه ساخت وسازهای من را زیر نظر دارد چون حتی مهندس ناظر من هرچند ماه یک بار به پروژه سر می زند‌. ای کاش همان شخص مرموز مهندس ناظر ساختمانم بود‌.
20 متر ساختمان آب رفت
علیرضا ارباب رجوع دیگری بود که به خبرنگار ما گفت‌: چند ماه پیش ساختمان نوسازی را خریدم‌. در سند ساختمان قیدشده که متراژ ساختمان 210 متر است اما با بررسی های شخص بنده و یکی از اقوام که به کار نقشه برداری مسلط است‌، فهمیدیم که در بهترین حالت ساختمان 190 متر مساحت دارد‌. با احتساب مترمربعی 4 میلیون تومان‌، این یعنی حدود 80 میلیون از بنده بیشتر گرفته‌اند‌.
وی اضافه کرد‌: سراغ سازمان ثبت رفتیم و ماجرا را جویا شدیم‌. مأمور ثبت با ارتباطی که با سازمان نظام مهندسی داشت اذعان کرد که ساختمان همان 190 متر است و خبری از 20 متر نیست‌. درنهایت معلوم شد که شهرداری 210 متر را در پایان کار ثبت کرده و چون مالک از این عدد بدش نیامده‌، در زمان گرفتن سند با رایزنی های صورت گرفته‌، همان 210 متر را برایش ثبت کرده‌اند‌. این وسط من بدبخت 80 میلیون تومان ضرر کرده‌ام‌. سازمان ثبت عنوان کرد که باید این کار را از ابتدا یعنی پایان کار اصلاح کنم تا سند البته با حضور مالک اول اصلاح شود‌. مالکی که البته نمی دانم الآن کجاست‌.
جدایی قیر از آسفالت
چند نفر با یک پرونده در دست با ناراحتی خاصی از شهرداری بیرون آمدند‌. فرصت را مغتنم شمرده و سر صحبت را باز کردم‌. یکی از آنها به پیام ساختمان گفت‌: چندی پیش از طرف شهرداری خیابان ما را آسفالت کردند اما بعد از مدت کوتاهی آسفالت از هم جدا شد؛ به گونه ای که قیر یک طرف رفته و آسفالت طرف دیگر‌.
وی ادامه داد‌: متأسفانه شهرداری زیر بار نمی رود و حاضر نیست اشتباه پیمانکارش را بپذیرد‌. در نهایت به ما اعلام کردند که دوباره خیابان را آسفالت می کنند اما زمانش هم معلوم نیست‌.
این شهروند افزود‌: آسفالت بی کیفیت به درد ما نمی خورد‌. این در حالی است که شهرداری حتی زحمت بازرسی از محله ما را به خود‌شان ندادند‌.
مشارکت یا کلاه برداری‌؟‌!
پیرمرد و پیرزنی که سن‌شان از 80 می گذشت‌، با ناراحتی گفتند‌: خانه‌مان را برای مشارکت به یک سازنده دادیم‌. سازنده خیلی چرب زبان بود و حسابی دل ما را برد‌. ما هم به دلیل اینکه سنمان زیاد بود و توانایی پیگیری کار های صدور پروانه را نداشتیم‌، به ای‌شان وکالت دادیم که پروانه را بگیرد‌.
وی افزود‌: متأسفانه الآن وضعیت به گونه ای پیش رفته که 50 درصد واحد‌ها و 50 درصد زمین را تملک کرده‌است‌. دو روز پیش یکی از همسایه‌ها من را هشیار کرد‌. بلافاصله وکیل گرفتم و دنبال کار‌ها افتادم‌. با هماهنگی وکیل اینجا مراجعه کردم تا فرایند صدور پروانه را ابطال کنم‌.
شکایت از پرنده فروش
شکایت از پرنده فروش یکی دیگر از موضوعاتی بود که در گزارش ما مطرح شد‌. یک شهروند به خبرنگار ما گفت‌: «ساختمان ما در مجاورت یک باب مغازه‌است‌. در گذشته این مغازه انبار مواد غذایی بود اما مدتی است توسط مالک تبدیل به پرنده فروشی شده‌است‌. انواع و اقسام پرنده‌ها و همچنین خرگوش و لاک پشت در این مغازه وجود دارد که از صبح تا شب پرنده‌ها آواز می خوانند .»
وی اظهار داشت‌: سروصدای پرنده‌ها ازیک طرف اذیتمان می کند و از طرف دیگر حشرات مختلفی به خانه ما وارد می شوند‌. خلاصه اینکه زندگی‌مان را مختل کرده‌اند‌. از طرفی این پرنده فروشی تبدیل به پاتوقی برای عده ای اراذل واوباش شده که بار‌ها مزاحمت هایی را برای نوامیس ساکنان به وجود آورده‌است‌. درنهایت تصمیم گرفتیم موضوع را با شهرداری مطرح کنیم تا با توجه به بند 20 ماده 55 قانون شهرداری که مرتبط با ساماندهی مشاغل می باشد‌، مشکل ما را حل کنند اما متأسفانه مسئول شهرداری عنوان می کند شامل بنده 20 نمی شود‌. اینکه بر اساس کدام دستورالعمل پرنده فروشی را جز مشاغل مزاحم نمی دانند‌، برایمان جای سؤال است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم به دیوان عدالت اداری شکایت کنیم‌.
خوش به حال کارمندان شهرداری
آخرین ارباب رجوع در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار ما گفت‌: برای استخدام به شهرداری مراجعه کرده بودم اما متأسفانه نشد‌. اغلب کارمندان شهرداری فقط بین مناطق مختلف دست به دست می شوند و خبری از استخدام نیست‌. خوش به حال کارمندان شهرداری بااین همه ثروت.