نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه آجــــر بافت

خانه‌ای مسکونی در محله جیحون تهران در اوج سادگی ، تنها با نوآوری معمار این پروژه به اثری ارزشمند تبدیل‌شده است. معمار با طراحی دیتیلی ساده و نوآورانه با استفاده از سیستم قفل و بست و بدون استفاده از ملات و با هزینه‌ای اندک این اثر را خلق و این نوآوری را به‌عنوان یکی از بهترین دستاوردهای معماری در سال معرفی نمود.
معمار این ساختمان می‌گوید : « در کشور من به معماری به‌عنوان خدمتی لوکس و فانتزی نگاه می‌شود، ولی در بسیاری از کشورها دیدگاه واقع گرانه تری وجود دارد. این ساختمان در یکی از فقیرترین مناطق شهر تهران در منطقه جیحون واقع گردیده است که شما به‌سختی می‌توانید ساختمانی با رعایت الزامات استاندارد بیابید چه برسد به یک معماری زیبا. این پروژه برای من یک چالش بود و من می‌دانستم که فرصتی برای کسب درآمد برای من نخواهد داشت اما من تصمیم داشتم که نشان دهم معماری حتی می‌تواند در مناطق فقیر و با اقتصاد ضعیف نیز به زیباترین شکل اجرا شود، جایی که شما به‌سختی می‌توانید خانه‌ای بیابید که فقط یک جعبه مربع شکل نباشد!
به‌عنوان یک معمار تصور من این است که فقط بر روی نمای ساختمان می‌توان کار کرد.هزینه ساخت‌وساز این پروژه ( ازجمله ساختار و خدمات فنی ) معادل 180 دلار در هر مترمربع  هزینه در بر داشت.»