هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ربات آجرچینی که در دو روز یک خانه می‌سازد

"مارک پیواک"، مهندس استرالیایی، ربات آجر چین تمام اتوماتیکی را توسعه داده است که می‌تواند تنها در دو روز یک‌خانه بسازد!
این ربات به نام "هادریان" شناخته می‌شود و این نام از امپراتوری رومی که دیوارهایی دفاعی در انگلیس ساخت، گرفته‌شده است. ربات آجرچین هادریان می‌تواند در 24 ساعت شبانه‌روز به کار خود ادامه داده و در هر ساعت یک هزار آجر بچیند. این ربات تنها طی یک سال می‌تواند 150 خانه بسازد. پیواک مدعی است که پس از یک دوره ده‌ساله پژوهش و توسعه نخستین ربات آجر چین تمام اتوماتیک جهان را ساخته است.
آجرچینی یکی از باستانی‌ترین پیشه‌های بشریت محسوب می‌شود اما این کار کمرشکن بسیار زمان‌بر است و می‌تواند آسیب‌دیدگی کارگران را به همراه داشته باشد. در مقابل، ربات هادریان بدون وقفه فعالیت خود را ادامه داده و از طراحی به کمک رایانه (CAD) سه‌بعدی برای به حداقل رساندن ضایعات و تضمین دقت به میزان یک‌صدم در هر اینچ بهره ببرد.
این دستگاه از یک طراحی CAD برای تعیین محل و اندازه هر آجر پیش از شکستن آن استفاده می‌کند و با یک بازوی تلسکوپی 28 متری آجرها را سر جای خود قرار داده و با ملات محکم می‌کند.
در شرایطی که ربات هادریان می‌تواند به معنای خانه‌سازی مقرون به‌صرفه‌تر در آینده باشد اما تاریخ نشان داده است که اتوماسیون می‌تواند به از دست دادن شغل نیز منجر شود. بااین‌وجود، به اعتقاد پیواک میانگین سن آجر چین‌ها رو به افزایش است و جذب نیروی جوان برای انجام چنین کارهایی دشوارتر از گذشته شده است. ازاین‌رو، ربات هادریان در مناطقی که با کمبود نیروی کار فعال در این زمینه مواجه هستند می‌تواند به‌خوبی قابلیت‌های خود را نشان دهد.