هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گران‎ترین آپارتمان‎های ایران

اعیان نشینی و تجمل گرایی مختص شهر تهران و پایتخت نشینان نیست. در اکثر شهرهای بزرگ کشور شاهد ظهور مناطق و خیابان هایی هستیم که در طول چند سال اخیر به نماد اعیان نشینی تبدیل شده و در آنها ساختمان های گران قیمتی هر روز سر از دل خاک بیرون می آورند و به سوی آسمان قد می کشند. طبق آمارهای رسمی که از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌ و شهرسازی تهیه شده،‌ پنج شهر اصلی که در سطح گران‌قیمت‌ترین شهرهای ایران از نظر قیمت مسکن هستند به ترتیب تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز بوده و همچنین شهرهای بیرجند، بجنورد، شهرکرد، ایلام و یاسوج به ترتیب ارزان‌قیمت‌ترین شهرها از نظر تهیه مسکن هستند.
بر پایه این گزارش متوسط قیمت هر متر مربع خانه برای کل کشور ۲ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان، برای شهر تهران که در صدر است برابر با ۴ میلیون و ۱۳۲ هزار تومان و همچنین برای شهر بیرجند به عنوان ارزان ترین شهر اصلی، ۹۹۹ هزار و ۳۰۰ تومان محاسبه شده است.
در حالی که بازار مسکن با رونق اندکی روبه‌رو شده است که این رونق تنها به واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت محدود نمی‌شود و شواهد در معاملات انجام شده نشان می‌دهد در مقابل متقاضیانی که این روزها در بازار مسکن به دنبال فایل‌های اکازیون از لحاظ قیمت هستند، خریدارانی هم هستند که از لحاظ مالی در مضیقه نیستند و می‌توانند آپارتمان‌هایی با حداقل ۴ برابر میانگین قیمت مسکن، خریداری کنند.
طبق اطلاعات ثبت شده در سامانه بازار املاک ایران، هفته گذشته یک واحد مسکونی ۱۷۰ متری، یک‌سال ساخت در خیابان شریعتی در محدوده پل رومی، متری ۱۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان معامله شده است. علاوه بر این خریدار دیگری بابت هر متر مربع از یک واحد مسکونی ۲۲۴ متری، ۱۱ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان پرداخت کرده است.
واحد مذکور ۵ سال ساخت و در خیابان محمودیه است. از طرف دیگر، فروشنده‌ای در شهرک غرب، قیمت هر متر از واحد ۱۲۱ متری خود را که ۱۴ سال از عمربنای آن می‌گذرد ۱۱ میلیون و ۸۰۵ هزار تومان تعیین کرده بود که به متقاضی با همین قیمت تحویل داده شده است! این ۳ فایل واحد مسکونی طبق سامانه بازار املاک ایران از بالاترین قیمت قطعی فروش در روزهای اخیر برخوردار بوده‌اند. همچنین بر اساس آمار سامانه مذکور در چند روز قبل واحدهایی هم بودند که قیمت قطعی فروش هر متر آنها کمتر از ۲ میلیون تومان برآورد شده است.