هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

درهای اتوماتیک

سیستم دربازکن اتوماتیک جهت رفاه بیشتر و همچنین با اهداف حفاظتی و امنیتی در مکان‌های مختلف بر روی انواع گوناگون درها مانند درِ گاراژ ،  درِ حیاط ، درهای ورودی ساختمان و حتی درِ اتاق‌های ساختمان (برای افراد معلول) نصب و مورداستفاده قرار می‌گیرد . بعد از نصب این سیستم‌ها می‌توان تنها با فشار دادن شستی روی یک ریموت کنترل از فاصله مناسب در را باز و بسته کرد و یا با نصب سنسورهای خاصی هنگام عبور و مرور به‌طور اتوماتیک باز و بسته شدن در را انجام داد.پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌های خود با عنوان «کدام کالا مناسب‌تر است » به سراغ تولیدکنندگان، صادرکنندگان و فروشندگان درهای اتوماتیک رفته تا به شناخت هر چه بیشتر مخاطبان از این محصول کمک کند. لازم به ذکر است نظرات مصاحبه‌شوندگان الزاماً نظرات پیام ساختمان نیست.
آرامش و آسایش با  دربازکن اتوماتیک 
زمانی؛کارشناس فروش شرکت دربان سیستم البرز (dca) در مورد درهای اتوماتیک و انواع رایج  آن به پیام ساختمان گفت: درهای اتوماتیک دو نوع هستند:  
1-درهای لولایی
2-درهای ریلی
وی ادامه داد:رایج‌ترین نوع درهای اتوماتیک لولایی و یا پروانه‌ای است که در اکثر خانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد . این سیستم جک‌های برقی  جهت درِ پارکینگ‌ها و منازل و... طراحی‌شده و در نصب و راه‌اندازی آن هیچ‌گونه نیازی به تغییر درِ ساختمـان نبـوده و در هر وضعیتی قابل‌نصب است.
زمانی افزود:درهای لولایی در یک پکیج ارائه می‌شود که شامل اجزای زیر است: دو عدد بازوی دربازکن ،دو عدد چشمی الکترونیکی دارای مادون‌قرمز ،تابلوی فرمان یک عدد ،یک عدد چراغ فلاشر ( چشمک‌زن ) ، دو عدد ریموت کنترل و یراق‌آلات نصب جک برقی پارکینگ.
رایج‌ترین نوع درهای کنترلی 
مختاری مدیرعامل  شرکت کلون درب آریا دژ در مورد رایج‌ترین نوع درهای اتوماتیک به خبرنگار ما گفت: زمینه استفاده از درهای اتوماتیک نسبت به نوع لولایی و یا کشویی بودن درها و موتور مورداستفاده متفاوت می‌باشد. وی افزود: برخی مصرف‌کنندگان برای کم کردن هزینه و برخی با توجه به کم بودن عمق  پارکینگ که نهایتاً در آن یک ماشین جای می‌گیرد از درهای رول آپ زیر سقفی استفاده می‌کنند . متأسفانه در زمینه درهای سقفی  محصول داخلی ایرانی نداریم و همه محصولات وارداتی است و بسته به هزینه کرد مصرف‌کننده و شرایط اقتصادی مورداستفاده قرار می‌گیرند ولی در زمینه تولید  کرکره تمام محصولات داخلی است و از بهترین آلیاژها استفاده می‌شود .
مختاری ادامه داد: در خصوص درهای اتوماتیک معمولا کشور ایتالیا حرف اول را می زند و ما هم طبیعتاً از آن استفاده می‌کنیم و طی سال‌هایی که از این برندها استفاده می‌کنیم مشکل خاصی نداشته و تقریباً همه واردکنندگان و مصرف‌کنندگان به دلیل اینکه محصولاتشان فول اپشن بوده و تمام تنظیماتش به عهده نصاب است و نیز به دلیل قدرت و طول عمر بالا از آن راضی هستند .
وی اظهار داشت :هدف اصلي به‌کارگیری درهای اتوماتیک در ساختمان‌ها بهره‌گیری از مزاياي اقتصادي و کاهش مصرف انرژي و ايجاد فضاي امن و آرام است. البته در بین مردم اینگونه جا افتاده که درهای اتوماتیک کار محافظتی انجام می دهند درصورتی‌که این فکر کاملاً اشتباه است  و مبحث حفاظت در درجه 3 و 4 قرار دارد . مهم‌ترین و اولین مشخصه این درها  سهولت در رفت‌وآمد و در مرحله آخر امنیت است چون مدار فرمان و جعبه آن وسیله قابل‌دسترسی است و هیچ‌وقت نمی‌توان آن  را به‌عنوان سیستم محافظتی در نظر گرفت .
کدام سیستم دربازکن بهتر است
پکیج دربازکنی که خریداری می‌کنید حتماً دارای سیستم اینکودر باشد. در سیستم اینکودر چنانچه کسی یا چیزی بین در قرار گیرد سیستم، فشار را حس کرده و حرکت را متوقف می‌کند. ارزش سیستم اینکودر زمانی مشخص می‌شود که کسی یا چیزی بین درها قرار بگیرد اما چشم‌های مادون‌قرمز آن را نبیند. همچنین چگونگی نصب درهای کنترلی اهمیت زیادی در عملکرد صحیح سیستم و درنتیجه طول عمر آن دارد. بهترین جک‌ها برای تشخیص باز یا بسته شدن درها از سنسورهای مگنتی استفاده می کنند. توضیح اینکه اینکودر باید فقط برای تشخیص فشار به جک‌ها استفاده شود نه برای تشخیص باز یا بسته شدن درها.
روش کار سیستم‌های دربازکن اتوماتیک
باز یا بسته شدن کامل درها به سه روش تشخیص داده می‌شود:  
1- میکروسوئیچ 
2-سنسورهای مگنتی
3-سیستم اینکودر (encoder)
در روش میکروسوئیچ، روی هر جک دو میکروسوئیچ قرار دارد. وقتی جک کاملاً باز یا بسته می‌شود با برخورد بازوی جک، پلاتین میکرو سوئیچ فشرده شده و تابلوی فرمان می‌فهمد که جک به انتهای مسیر رسیده پس جک را متوقف می‌کند.
در سنسورهای مگنتی، به‌جای میکروسوئیچ از سنسورهای کوچکی استفاده می‌شود که به ریدرله معروفند.این سنسورها به محض اینکه آهنربا به آن نزدیک شود پلاتین داخلی آنها وصل می‌شود و با دور شدن آهنربا دوباره قطع می‌شوند.وقتی جک کاملاً باز یا بسته می‌شود با عبور آهنربای متصل به بازوی جک از روی سنسور، پلاتین سنسور وصل می‌شود و تابلو فرمان می‌فهمد که جک به انتهای مسیر رسیده پس جک را متوقف می‌کند. 
در روش اینکودر، سیستم تابلو فرمان مجهز به حس کننده فشار است.وقتی درکاملا باز یا بسته شد، سیستم اینکودر می‌فهمد که حرکت بر اثر عاملی کُند یا متوقف‌شده پس فرمان توقف را برای تابلو فرمان ارسال می‌کند و تابلو فرمان نیز بلافاصله جک را متوقف می‌کند.