تاثیر مالیات بر بازار مسکن آسیا و اقیانوسیه

شمار نشریه : 213

گروه ترجمه:قرمزچشمه
شرکت بین المللی املاک و مستغلات نایت فرانک پس از بررسی مناطق آسیا و اقیانوسیه اعلام کرد‌: اقتصاد این مناطق با سرعت و با تأثیرپذیری از محرک های متفاوت و فعالیت های محلی در حال حرکت است‌.
به گفته نیکولاس هولت؛پژوهشگر ارشد منطقه آسیا‌- اقیانوسیه‌، رشد اقتصادی قطعا می تواند با یک بررسی معقول یک شاخص برای بازار مسکن باشد‌. وی می افزاید‌: باوجود مواجهه با بسیاری از فشارهای مالیاتی وارده‌، صندوق بین المللی پول رشد بالاتری را در سال 2015 برای 6 کشور از 11 کشور مهم منطقه آسیا و اقیانوسیه پیش بینی می کند که این شرایط می تواند یک نشانه مثبت برای صاحب خانه‌ها و یا سرمایه گذاران مسکن باشد چراکه در بسیاری از موارد این امکان وجود دارد که یک واگرایی بین رشد کوتاه مدت اقتصادی و عملکرد بازار به وجود بیاید‌.
تأثیر افزایش نرخ بهره بر مسکن چین
این گزارش نشان می دهد که بر اثر قوانین و مقررات مالیاتی‌، بانک جمهوری خلق چین از ماه نوامبر سال گذشته نرخ بهره را سه بار کاهش داده و پس از سقوط قیمت مسکن در 12 ماه متوالی‌، در ماه می سال جاری قیمت مسکن دارای افزایش بوده و در پی آن کشورهای دیگری مانند استرالیا‌، هند و کره جنوبی هم به دنبال سیاست های پولی انبساطی هستند‌.
این در حالی است که بازار تقریبا راکد سنگاپور با نرخ بهره بیشتر در حال افزایش قیمت است و به احتمال زیاد‌، در اندونزی نیز اعلام مالیات بر کالاهای لوکس و سنگین تأثیر جدی در فعالیت های بازار مسکن داشته باشد‌.
مداخلات دولت در بازار مسکن نیوزلند
این گزارش همچنین اشاره می کند که تنها چین نیست که در بازار مسکن آن افزایش نفوذ مداخلات سیاسی دیده می شود بلکه در نیوزلند هم مقامات و دولت در سال های اخیر به صورت تدریجی در این بازار نفوذ کرده‌اند‌. شاید در حال حاضر بیش از هرزمانی ناظران بازار املاک به دنبال رصد فعالیت های سیاست گذاران وابسته به این بازار باشند‌.
هنگ کنگ
در هنگ کنگ عرضه زمین به گونه ای افزایش یافته‌است که بر روی بازار مسکن تأثیر خواهد گذاشت و تا وقتی که عرضه سازگار با تقاضاست حرکت رو به بالای قیمت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد‌. اگرچه پیش ازاین بازار مسکن هنگ کنگ یکی از گران قیمت ترین بازارهای مسکن جهان بوده ولی با این اقدامات صورت گرفته افزایش قیمت 4/8 درصدی داشته‌است‌.
استرالیا
با توجه به این گزارش بانک مرکزی استرالیا در تصمیم اخیر خود در پی دو کاهش 25 واحدی در میزان نرخ بهره رسمی در ماه های فوریه و می بوده و موجب ایجاد تفاوت قیمت قابل توجهی در سراسر کشور شده‌است که در پایتخت کشور (‌شهر سیدنی‌) و در پی آن ملبورن بالاترین رشد قیمت دیده می شود‌.
هند
بانک مرکزی نیوزلند اعلام کرد؛ در حال حاضر بازار املاک و مستغلات بین اوکلند و سایر نقاط متفاوت است که نشان می دهد تصمیم به محدود کردن وام به خریداران خانه اولی‌ها در خارج از منطقه اوکلند افزایش پیدا کرده‌است‌.
گزارش‌ها بیانگر این است که بازار مسکن هند هم 3/6 درصد رشد قیمت سالانه از سه ماهه سوم سال 2014 تابه حال داشته‌است‌. ازآنجاکه بانک مرکزی هند به تازگی با کاهش ذخیره ارزی خود از 50/7 درصد به 25/7 درصد در سال 2015 روبه رو بوده‌است این رشد قیمت می تواند کمک مالی برای بازیابی کشور باشد‌.
سنگاپور
تحقیقات نشان می دهد بازار مسکن سنگاپور در سه ماهه اول امسال بدون هیچ گونه فعالیت خاصی راکد بوده‌است‌، به گونه ای که قیمت مسکن در این کشور حدود 4 درصد در سال 2015 کاهش داشته‌است‌.
تایوان
در تایوان هم یک طرح پیشنهادی مالیاتی اعلام شده که بیشتر می تواند به ضرر سرمایه گذارانی باشد که در انتظار افزایش تقاضای مردم برای خرید املاکشان قبل از راه اندازی رژیم مالیاتی جدید در سال 2015 هستند‌. 
منبع‌: www‌. propertywire.com