رئیس خانه صنعت و معدن: صنایع کشوربی تقصیر در بدهی بانکی خود

شمار نشریه : 213

رئیس خانه صنعت و معدن گفت: صنایعی همچون فولاد ، مصالح ساختمانی ( سیمان ، کاشی و سرامیک و ...) نساجی و معادن سنگ و غیره در شرایط انتظار به سر می‌برند و محصولاتشان خریداری ندارد.
سید عبدالوهاب سهل‌آبادی در خصوص وضعیت صنایع کشور، اظهار داشت: امسال فشار رکود بر روی صنایع کشور بیش از سال گذشته است و اکثر صنایع با ظرفیتی پایین‌تر از ظرفیت واقعی خود فعالیت می‌کنند.
وی با بیان اینکه محصولات اکثر صنایع فاقد خریدار هستند و در انبارها دپو شده‌اند، گفت: هم‌اکنون آثار روانی در جامعه به وجود آمده و به‌نوعی همه در فضای انتظار به سر می‌برند که امیدواریم با شفاف شدن روند مذاکرات و حرکت مثبت آن به سمت بهبود اوضاع حرکت کنیم.
سهل‌آبادی در مورد فشار بر روی صنایع گوناگون تصریح کرد: صنایعی همچون فولاد ، مصالح ساختمانی ( سیمان ، کاشی و سرامیک و ...) نساجی و معادن سنگ و غیره در شرایط انتظار به سر می‌برند و محصولاتشان خریداری ندارد.
وی در مورد یارانه تولید نیز گفت: سهمی که باید پس از هدفمند کردن یارانه‌ها به صنایع کشور تعلق می‌گرفت اختصاص نیافت و همین موضوع باعث به وجود آمدن چالش در صنایع شد و سرمایه در گردش واحدهای صنعتی هم با مشکل مواجه شدند.
رئیس خانه صنعت و معدن خاطرنشان کرد: برخی از صنایع در این مدت نتوانستند دیون خود را به بانک‌ها بپردازند و نقشی هم در ارتباط با جرایم خود نداشتند و در به وجود آمدن این وضعیت بی‌تقصیر بوده‌اند که متأسفانه هرروز نیز میزان جرائم آنها افزایش پیدا می‌کند.
وی افزود: اگر فردی تسهیلاتی از بانک‌ها دریافت کرده و در غیر از حوزه صنعت یا خارج از کشور این وام را هزینه کرده است باید مورد مواخذه قرار گیرد اما در مورد صنایعی که در کشور با مشکل و بدهکاری روبه‌رو شده‌اند در برخی موارد تقصیری ندارند باید با آنان همراهی شود.
رئیس خانه صنعت، معدن ایران اظهار داشت: دولت باید کمک‌کننده به صنعتی باشد که در حال غرق شدن است و نباید شرایطی را فراهم کند که صنعت و تولید دیگر نتواند نفس بکشد.