تبریک به شما که با ما خواهید بود!

شمار نشریه : 213

 غلامرضا خراسانی*
بعد از گذشت یازده سال از انتشار اولین شماره نشریه پیام ساختمان‌، این نشریه هفته نامه شد و از شماره بعد‌، یعنی از روز شنبه سوم مرداد هر شنبه منتشر خواهد شد‌. این اتفاق نیکو را به همه تبریک می گویم و پیش از همه به همکاران خودم در پیام ساختمان‌. نه به این خاطر که پیام ساختمان نشریه خوبی است‌، اگرچه خوب است‌. نه به‌خاطر اینکه نشریه معتبری است‌، اگرچه معتبر است‌، نه به‌خاطر اینکه نشریه دوستان خودم و نشریه خودم است‌، اگرچه از این موضوع خوشحالم و به اینکه در پیام ساختمان کار می کنم افتخار می‌کنم‌. و نه به‌خاطر این که دوهفته نامه از ماهنامه بهتر و هفته نامه از دو هفته نامه بهترتر است‌. همه این‌ها هست ولی چند موضوع مهم دیگر وجود دارد که ما بعد از ساعتی تفکر که هر دقیقه‌اش به اندازه سال‌ها عبادت است آنها را کشف کردیم و به نظر من این‌ها جزو شگفتی های پیام ساختمان است و برای همین شگفتی‌ها هم‌، هفته نامه شدن پیام ساختمان را باید دوبله تبریک گفت‌.
تعویض روغنی نشریات‌!
اصولا بزرگترین شگفتی برای یک نشریه در کشور ما این است که طی ده سال انتشار عین ساعت کار کند و دقیقا راس موعد مقرر منتشر شود و بیاید روی دکه های روزنامه فروشی‌. پیام ساختمان طی این ده سال نه تعطیلی داشته نه تاخیر نه توقیف نه اخطار نه تذکر و نه هیچ چیز دیگری‌. در حالی که طی همین مدت نشریاتی منتشر و بعد از مدتی تعطیل شدند و از نشریه به باشگاه و از باشگاه به ساندویچ فروشی و از ساندویچ فروشی به تعویض روغنی تغییر شکل دادند‌! عمو جان شما برو همان بساز و بفروشی ات را بکن‌، بیکاری مگر که پایت را می کنی در کفش مطبوعاتی‌ها‌. والا به قرآن‌، با این ساخته های‌شان‌!
گفت‌: «بر هر خوان که بنشستم خدا رزاق بود !»
بسیار پیش آمده که از بروبچ پیام ساختمان پرسیده‌اند که نشریه شما متعلق به کدام نهاد است و وقتی شنیده‌اند که ما در بخش خصوصی هستیم و دست نشریه توی جیب خودش است و بودجه دولتی ندارد تعجب کرده‌اند که مگر می شود‌!‌؟ بله که می شود‌. وقتی حرفه ای کار کنی و حرف مخاطبان و خوانندگان و صاحبان حِرَف و مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان را بزنی و با سازنده و خریدار و فروشنده ساختمان و مسکن و تولیدکننده و مصرف‌کننده مصالح و مقام دولتی و غیردولتی صادق و روراست باشی‌، کارت رونق می گیرد و همین طور سفارش کار است که پشت هم می آید‌. روزی هم دست خداست‌.
تمایلات ما یا شما‌؟
باز یک عده ای هستند که وقتی می گویی پیام ساختمان دولتی نیست و از بودجه دولتی استفاده نمی کند از رو نمی روند و خود‌شان را می زنند به آن راه و می گویند منظور این است که به کدام جناح وابسته‌است‌! برو عمو جان‌، برو خدا روزی ات را جای دیگری حواله کند‌. پیام ساختمان اگر تمایلاتی هم داشته باشد تمایلاتش فنی و مهندسی و ساختمانی و تاسیساتی و مسکنی است و نه تمایلات حزبی و جناحی‌. شما لطف کن ما را به کیش خودت مپندار‌!
ای آدم های نتوان بین‌!
پیام ساختمان بیشترین تعداد خبرنگار در حوزه ساخت و ساز‌، معماری‌، مسکن‌، ساختمان و به عبارتی بزرگترین تحریریه صنعت ساختمان را دارد‌. این خودش مثل یک معجزه‌است که تعدادی ایرانی‌، بدون اینکه مجبور باشند‌، ده سال وجود همدیگر را تحمل کنند‌. به عبارتی بعد از موفقیت های تیم ملی والیبال کشورمان‌، اعضای تحریریه پیام ساختمان شاید دومین تیم ایرانی باشند که برای رسیدن به هدفی مشترک با هم‌کار می‌کنند؛ برای این شگفتی باید دور سر‌شان اسفند بگردانم و بریزم توی آتش و دودش را پف کنم توی صورت هر چه دشمن و بدخواه و آدم «نتوان بین» هست‌.
منِ خودمطلع بین‌!
آخرین شگفتی پیام ساختمان هم به قول گفتنی‌: «منِ منِ کله گنده !» هستم‌. البته لازم نیست توضیح بدهم ولی می دهم که اگر همه سوابق و معلومات و محفوظات و مطالعات و تجارت قلمی و قدمی سابق ما را هم کنار بگذاریم و فرض کنیم اصلا از همین یک ماه پیش تازه وارد دریای روزنامه نگاری و اقیانوس صنعت ساختمان شده ایم‌، باز هم آن قدر حرف‌ها و ایده های نو توی کله مبارکمان وجود دارد که اگر هر کدام از آن ایده‌ها را توی گوگل سرچ کنیم‌، در عرض ده ثانیه کل سیستم گوگل در جا قفل می کند‌! علاوه بر این‌، ما اکنون درست در عنفوان خود مطلع بینی‌، با بزرگان حوزه صنعت ساختمان و سایر حوزه‌ها حشر و نشر داریم و هر روز آن بزرگان جزییات بیشتری از اخبار پشت پرده و میان پرده صنعت ساختمان را در اختیار ما می گذارند که ما هم آنها را در اختیار شما می گذاریم و شما هم بعدا در اختیار هر کسی خواستید بگذارید‌.
نتوانستن در کار ما نیست
آیا پیام ساختمان می تواند این راه را در دهه آتی و دهه های آینده بپیماید‌؟ آیا نمی تواند‌؟ آیا می تواند که نتواند‌؟‌! ولی نتوانستن در کار ما نیست‌. ما نه تنها می خواهیم کار خودمان را پیش ببریم که حتی قصد داریم اموری مثل صدور شناسنامه فنی ساختمان را هم پیگیری کنیم و چه بسا صدور آن را هم خودمان بر عهده بگیریم‌! فلذا هفته نامه شدن پیام ساختمان را تبریک می گویم؛ تبریک به همه بچه های پیام ساختمان‌، تبریک به همه خواننده‌ها و تبریک به همه شما‌ها که این همه سال کنار ما بودید و باز هم با هم خواهید بود.