تفاوت فاحش قیمت مسکن درحوزه یورو

شمار نشریه : 213

بر اساس آخرین اطلاعات منتشرشده توسط «یورواستات» ،قیمت مسکن  در منطقه یورو0.9 درصد و در اتحادیه اروپا 2.5 درصد در سه‌ماهه اول سال 2015 افزایش داشته است. آمار و ارقام به‌دست‌آمده از اداره آمار اتحادیه اروپا ،( یورواستات) نشان می‌دهد ؛ قیمت مسکن در مقایسه با سه‌ماهه اول سال 2014  در منطقه یورو0.3 درصد و در اتحادیه اروپا0.6 درصد  افزایش‌یافته است.
بالاترین نرخ افزایش سالانه قیمت مسکن در سه‌ماهه اول سال 2015 در ایرلند با رشد 16.8 درصد ثبت شد و پس‌ازآن به ترتیب سوئد با 11.6 درصد، مجارستان 9.7 درصد و انگلستان 8.5 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بیشترین کاهش سالانه قیمت خانه نیز در لتونی با کاهشی حدود 5.8  درصد ثبت شد.
کشورهای ایتالیا با 3.3 درصد، فرانسه با 1.6 درصد و اسلوونی با 1.4 درصد کاهش قیمت از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا هستند که با کاهش قیمت مسکن روبه‌رو بوده‌اند.
بر اساس آمارها و تحقیقات سه‌ماهه اخیر، بزرگ‌ترین رشد قیمت مسکن در رومانی دیده‌شده که در مقایسه با سه‌ماهه چهارم سال قبل 4.1 درصد افزایش داشته و بیشترین کاهش قیمت سه‌ماهه هم در بلژیک، قبرس و کرواسی دیده‌شده است. ثابت‌ترین بازار مسکن را می‌توان با رشد سالانه 1.6 درصد به اسپانیا اختصاص داد.
لازم به ذکر است به دلیل عدم وجود اطلاعات از بازار مسکن لهستان و یونان، در این آمار اطلاعاتی از بازار مسکن این کشورها آورده نشده‌اند.
نکته قابل‌توجه در این آمارها تفاوت فاحش قیمت مسکن در کشورهای اتحادیه اروپاست و دلیل آن‌هم شرایط و بحران‌های متفاوتی است که هرکدام از این کشورها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.