هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری در خدمت بچـه‌ها

 متفاوت‌ترین مهدکودک جهان توسط معمار تاکاهارو تزوکا با طراحی دایره‌وار در سال2007 ساخته شده است. این بنا که امروزه از بهترین بناهای معماری به شمار می رود توسط معمار مربوطه با عنوان  « دوره‌ای بی‌پایان در سقف، همچون نقاشی دایره‌های بچه‌ها در دفتر نقاشی» از آن یاد شده است.
طرح بنا طبق نظر مدیر پروژه بدون نرده کشیده شد، این بنا طوری طراحی شده که کودکان علاوه بر حضور زیر سقف، بر روی سقف نیز مشاهده شده و مشغول بازی می‌شوند. روی پشت‌بام‌ها مکان شست‌وشوی پاها و انواع مختلفی از شیرهای آب با لوله‌های انعطاف‌پذیر قرار دارد که امکان آب‌بازی  را با مدل دوش‌ مانند  برای  بچه هاایجاد می‌کند. دوستی با طبیعت یکی از نقاط قوت معماری این بناست؛ از جمله وجود درختانی در وسط بنا که کودکان از آن بالا می‌روند.
معماری این بنا به شکلی است که مرزی بین فضای بیرون و درون وجود ندارد. این معماری تنها یک سقف است، بدون آنکه دیوار یا مانع صوتی بین کلاس‌ها وجود داشته باشد و عامل اضطراب و عصبانیت را که به‌دلیل قرار گرفتن در محیط بسته برای بعضی دانش‌آموزان ایجاد کند.
این مهدکودک به‌گونه‌ای است که اگر مثلا کودکی نخواهد در اتاق بماند، می‌تواند محل را ترک کند و از آنجایی که محیط دایره‌ای شکل است، بر می‌گردد. معماری این بنا طوری طراحی شده که کودکان  با حضور در آن بدون مشکل بتوانند وارد اجتماع شوند. 
یک ساختمان ضمیمه در کنار ساختمان بیضی شکل مهدکودک به ارتفاع 5متر و 7طبقه وجود دارد؛ ارتفاع سقف‌ها کوچک و کوتاه است، محیط دور این ساختمان ۱۸۳متر است و خیلی هم کوچک نیست. کودکان در مهدکودک به‌طور متوسط ۴۰۰۰متر راه می‌روند. کودکان این مهدکودک در مقایسه با سایر مهدکودک‌ها بیشترین قابلیت ورزشکاری را دارند. 
گفته می‌شود کودکان را کنترل نکرده و خیلی از آنها حفاظت نکنید،  گاهی لازم است به زمین بیفتند و بدن‌شان زخم شود، این باعث می‌شود آنها یاد بگیرند چگونه در این جهان زندگی کنند. معماری توانایی تغییر جهان و زندگی مردم را داراست  و این یکی از تلاش‌ها برای تغییر زندگی کودکان است.