هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

با همسایه پر سر و صدا چه کنیم؟

آپارتمان‌نشینی و داشتن همسایه‌های مختلف گاه باعث آزار و اذیت شما از جانب همسایه‌ها می‌شود. آیا می‌دانید در مقابل اینگونه افراد چه اقدامی انجام دهید؟.
همسایه‌های پر سروصدا ممکن است واقعاً آزاردهنده بوده و خواب و فعالیت‌های روزانه شما را مختل کنند، اما ممکن است حتی ندانند که برای شما مزاحمت ایجاد کرده‌اند بنابراین معمولاً بهترین کار این است که مؤدبانه برخورد کنید. اگر مؤثر نبود پس از تلاش‌های اولیه می‌توانید اقدامات شدیدتری انجام دهید، حتماً همسایه‌های دیگر نیز از شما سپاسگزار خواهند بود. 
مراحل
1- شرایط را ارزیابی کنید
پیش از اینکه کاری انجام دهید چند دقیقه افکار خود را جمع کنید و اگر ممکن است آنها را بنویسید 
• آیا سروصدای همسایه همین یک بار است یا گهگاهی پیش می‌آید یا غالباً وجود دارد؟ 
• چقدر دوست دارید مشکل حل شود؟  چه اقدامات ویژه‌ای می‌خواهید انجام دهید؟.
2- با همسایه خود صحبت کنید
برای بیشتر مردم صحبت کردن با همسایه و تماس با مسئولین بسیار مؤثر است اما  در برخورد با برخی همسایه‌ها باید شیوه‌های دیگری را برای حل مشکل امتحان کرد. این احتمال وجود دارد که به خاطر سروصدای مهمانی همسایه در نیمه‌شب نتوانید بخوابید و به پلیس تلفن کنید، او احتمالاً موسیقی را به‌محض رسیدن پلیس خاموش می‌کند، همین‌که پلیس رفت دوباره 5 دقیقه بعد موسیقی را روشن می‌کنند. در این موارد اغلب پلیس کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد. در این موارد کارهایی می‌توانید انجام دهید که همسایه پر سروصدای خود را که دائماً به تذکرهای شما ، پلیس و همسایه‌های دیگر بی‌اعتنایی می‌کند، ساکت کنید. 
• مؤدبانه و محترمانه برخورد کنید. شرایط واقعی را توضیح دهید. یک راه برای بیان این مسئله این است که بپرسید علت این سروصدا چیست. 
• همسایه‌تان ممکن است اصلاً از اینکه چقدر شما را آزاد می‌دهد، مطلع نباشد.
• یک جایگزین یا راهکار پیشنهاد کنید. مثلاً اینکه آیا ممکن است از هدفون استفاده کنند؟ امکان دارد پس یا پیش از ساعات خاصی از روز سروصدا را متوقف کنند؟ 
• امنیت خود را به خاطر داشته باشید. اگر کمترین نگرانی در مورد امنیت خود دارید یا همسایه‌های خود را نمی‌شناسید، دوست یا همسایه دیگری را با خود همراه کنید. اگر احساس هرگونه تهدیدی کردید، از آنجا بروید.
یک نامه بنویسید
اگر مشکل همچنان ادامه دارد، نامه‌ای محترمانه به همسایه خود بنویسید و  یک نسخه کپی از نامه خود نزد خود نگه‌دارید (به‌عنوان بخشی از ثبت عملکرد و تلاش شما برای حل مسئله).
واسطه بفرستید
یک واسطه ممکن است گفتگو بین شما دو نفر یا دو گروه را تسهیل کرده و به شما و همسایه‌تان کمک کند به توافق برسید.
با مسئولین محلی تماس بگیرید
اگر رویکردهای دیگر با شکست مواجه شد با مسئول مربوطه تماس بگیرید و مسئله را با او مطرح کنید.   
تهدید به شکایت کردن
نامه‌ای (اگر ترجیح می‌دهید می‌تواند نامه بدون نام باشد) بنویسید و تصریح کنید که گروهی از شما (همسایه‌های ناراضی) گرد هم آمده و این بی‌احترامی نسبت به حقوق دیگران را می‌خواهید متوقف کنید. این به این معنی است که تعدادی بیش از یک نفر از این همسایه مردم‌آزار شکایت دارند و این اهمیت شکایت شما را افزایش می‌دهد (لازم نیست حتماً این قضیه صحت داشته باشد). 
حقایق را بیان کنید
مثلاً بگویید که چند نفر از شما مشاغل پرمسئولیتی مانند کار شیفتی ازجمله پرستاری دارید که در این کار دادن دارو و مراقبت از بیمار مطرح است و ترجیح می‌دهید که او (همسایه) را درگیر پرونده و شکایت به علت خطاهای ناشی از کمبود خواب نکنید. یا بگویید که یکی از شما مجبور به استفاده از قرص خواب (می‌توانید نام یک برند قرص خواب را بگویید) شده است تا استرس مدیریت کار سخت و کمبود خواب را تحمل کند اما این کار موجب برهم خوردن تمرکز او شده که باز باعث گرفتاری او (همسایه) می‌گردد.  
هزینه مالی
تجربه نشان داده است که بهترین راه در این شرایط برای این افراد ایجاد هزینه مالی سنگین است. اگر مشکلی که ایجاد کرده‌اند برایشان هزینه در برداشته باشد احتمالاً دست از این کار برمی‌دارند.