هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کف پوش مناسب آشپزخانه

می‌توان گفت بعد از نشیمن، آشپزخانه مهم‌ترین فضای خانه است، چراکه خانم‌ ها بیشتر وقت خود را در آن می‌گذرانند. هر بانویی دوست دارد زمانی که در آشپزخانه به آشپزی می‌پردازد در عین اینکه از دکوراسیون آشپزخانه خود لذت می‌برد احساس راحتی نیز کند. بنابراین آشپزخانه فضایی مهم در دکوراسیون منزل است. کف آشپزخانه از عناصر اصلی در دکوراسیون آن است 
کف‌پوش‌های بتنی 
کف‌های بتنی براق در آشپزخانه‌ها زیبا هستند، اما بتن  در کنار سطوح غیر نرم دیگر مانند سنگ، کاشی سرامیکی یا چینی  می‌تواند باعث ایجاد ضایعه در مفاصل شود. ایستادن و راه رفتن روی این سطوح سخت در درازمدت منجر به درد کمر، زانو و مفاصل ران می‌شود. خوشبختانه انواع کف سازی‌های نرم‌تر و ارتجاعی برای آشپزخانه‌ها وجود دارد که به همان اندازه که زیبا هستند کاربردی نیز هستند.
چوب‌پنبه به‌عنوان کف‌پوش آشپزخانه
چوب‌پنبه که از لایه خارجی پوست درخت بلوط برداشت می‌شود، به دلیل سطح بالای زیرسازی، یک گزینه فوق‌العاده و منعطف برای کف سازی آشپزخانه است. این متریال در انواع رنگ‌ها، الگوها و بافت‌ها و به‌صورت تایل یا تخته متناسب با دکوراسیون داخلی منزل شما موجود است. چوب‌پنبه تقریباً خود ترمیم شونده است اما می‌تواند خراشیده یا دندانه‌دار شود. شما می‌توانید با به کار بردن مداوم یک لایه محافظ واکس یا پلی اورتان و استفاده از پدهای محافظ نمدی برای پایه مبلمان تان از شدت خرابی این متریال بکاهید.
مشمع، متریالی جدید برای کف آشپزخانه منزل شما
مشمع از مواد کاملاً طبیعی و تجدیدپذیر مانند روغن بزرگ، کلوفون کاج و چوب‌پنبه پودر شده ساخته می‌شود و نباید با کف‌پوش‌های وینیلی اشتباه گرفته شود. در عین بادوام بودن، در زیر پا نرم است و در طیف وسیعی از رنگ‌ها و طرح‌ها وجود دارد. مانند چوب‌پنبه، استفاده مداوم از یک پرداخت محافظ‌باعث می‌شود زیبایی این متریال برای سال‌ها حفظ شود.
لاستیک، کف بادوام برای دکوراسیون آشپزخانه
لاستیک یک گزینه غیرمعمولی برای آشپزخانه مسکونی است، اما به‌مرور در حال رایج شدن است. اگر می‌خواهید بدون ایجاد درد و ناراحتی ساعت‌ها در آشپزخانه‌تان بایستید، این متریال نرم، قابل ارتجاع و بادوام یک انتخاب عالی است. کف لاستیکی به صورت تایل و ورقه موجود است و باید بعد از نصب و هر یک یا دو سال بر اساس رفت و آمد و سایش، محکم چسبانده شود.
وینیل در کف سازی آشپزخانه
کف‌پوش وینیلی یک گزینه مشهور کم‌هزینه، به هر دو صورت تایلی و ورقه‌ای و در طیف وسیعی از رنگ‌ها و طرح‌ها موجود است. با این وجود، این متریال مثل گزینه‌های دیگر بادوام نیست و می‌تواند به‌آسانی چکش‌خورده شود. بنابراین طول عمر وینیل نسبت به بقیه کمتر است.
چوب، متریال پرطرفدار کف در دکوراسیون منزل
چوب، یک متریال پرطرفدار برای کف آشپزخانه، بیش از سنگ، سرامیک، چینی یا بتن به مفاصل ما رحم می‌کند. ضمناً نسبت به کف‌پوش‌های غیر ارتجاعی جذاب‌تر به نظر می‌رسد. از اشکالات چوب این است که می‌تواند به‌آسانی خراشیده و چکش‌خورده شود و هم‌چنین باید با آب تماس نداشته باشد. شاید چسب کاری کف بعد از نصب کثیف باشد ولی با این کار درزها پر شده و از جمع شدن آب و چرک در آنها جلوگیری می‌شود. 
بامبو، گیاهی که تبدیل به کف‌پوش آشپزخانه شما می‌شود
بامبو که در واقع نوعی علف است، بسیاری از فواید و معایب چوب را دارد. اگر به دنبال متریال پایدار برای کف آشپزخانه خود هستید، بامبو گزینه خوبی است. همه کف‌پوش‌های بامبو شبیه به هم نیستند، حواستان باشد بامبوی موسو که از بقیه سخت‌تر و بادوام تر است را انتخاب کنید.
لمینیت برای یک کف سازی زیبا و مقرون‌به‌صرفه
لمینیت ها مانند کف‌پوش‌های وینیلی مقرون‌به‌صرفه هستند و در مقایسه با متریال های سخت در زیر پا نرم هستند. این متریال بیش از چوب در برابر رطوبت مقاوم است، اما چون کاملاً توپر نیستند در صورت خراب شدن نمی‌توان آنها را اصلاح کرد.
گزینه‌های جایگزین برای کف آشپزخانه: قالیچه و تشک
برای کف‌پوش‌های سخت یا بتنی در آشپزخانه همواره برای قسمت‌هایی که زمان زیادی در آنجا می‌ایستید مثل جلوی سینک، گزینه‌هایی مانند تشک‌های ژلی یا قالیچه وجود دارد.