معماری در ورشو

شمار نشریه : 213

لهستان با جمعیت 39 میلیون نفر از نظر مساحت نهمین کشور اروپاست. این کشور دوره های تاریخی زیادی را پشت سر گذاشته، ولی مهمترین آنها به سال 1918 برمی گردد که از زیر سلطه دولت شوروی و اتریش بیرون آمد و به استقلال رسید. پس از آن، سال 1939 توسط آلمان ها مورد هجوم قرار گرفت و در سال 1945 با بیرون راندن آلمان ها ، تحت تأثیر اتحاد جماهیر شوروی حاکمیت کمونیستی پیدا کرد. در نهایت هم در سال 1989 با شکست کمونیست، به حکومت جمهوری تغییر حاکمیت داد.
مناطق دیدنی شهر ورشو پایتخت لهستان به طور کلی در دو قسمت قدیمی (Old Town) و مدرن (Modern Town) قرار دارد .
شهر مدرن 
در این قسمت از شهر که از آن با عنوان ورشو مدرن هم یاد می کنند بیشترین چیزی که به چشم می خورد ساختمان های مدرن و جدید، نمایندگی های کمپانی‌های صاحب نام، مراکز خرید مجهز و بسیار شیک و فروشگاه‌های برندهای معروف مد و لباس دنیا است .

قصر علوم و هنر ورشو
ساختمانی که در این منطقه، حتی از فاصله دور، توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند و نماد ورشو مدرن نیز محسوب می شود، قصر علوم و هنر ورشو است. این ساختمان بسیار بزرگ که از معماری منحصر به فردی برخوردار است، هدیه ای بوده که از طرف اتحادیه جماهیر شوروی پس از جنگ جهانی به شهر ورشو اهدا شده و توسط معمار روسی به نام "لِف رودنیف" ساخته شده است - معماری آن نیز شبیه ساختمان های "هفت خواهران استالین" در شهر مسکو است - این ساختمان از قسمت های مختلفی از جمله آکادمی علوم لهستان، کمیته لهستانی یونسکو، انجمن بین المللی نویسندگان، سالن های تئاتر، موزه تکنولوژی، موزه تاریخ طبیعی، گالری ها، استودیو ها و سالن‌های نمایشگاهی و همایشی مختلف تشکیل شده باست. چیزی که زیبایی این ساختمان را دوچندان می کند، نورپردازی آن در شب است که کل ساختمان را به رنگ هایی ازجمله آبی، قرمز و صورتی درمی آورد.
شهر قدیمی
در ادامه راه تا رسیدن به کاخ سلطنتی معروف ورشو، قدم به قدم آثار دیدنی زیبایی در اطراف این خیابان به چشم می خورد که مهمترین آنها عبارتند از :کلیسای "مریم مقدس"، کلیسای "کارملیت" که نمای بیرونی آن قدیمی ترین نمونه معماری نئوکلاسیک در لهستان محسوب می شود.
قصر رئیس جمهوری، که در جلوی آن مجسمه "ژوزف پونیاتوفسکی" یکی از شاهزادگان و قهرمانان ملی لهستان به چشم می خورد. ظاهراً او نقش زیادی در حفظ مرزهای لهستان در زمان های قدیم در برابر دشمنان داشته است. 
و در نهایت، دانشگاه ورشو که نمای ورودی قدیمی و ساده آن کاملاً با نوع معماری ساختمان هایی که در این خیابان قرار گرفته همخوانی دارد و همین نکته حس خوبی را به بیننده منتقل می کند. 
کاخ سلطنتی ورشو 
ساختمانی که در این میدان توجه همه را به خود جلب می کند، بنای آجری سرخ رنگی است که در سمت راست میدان قرار دارد و جلوه بسیار زیبایی به آن قسمت بخشیده است. این همان کاخ سلطنتی ورشو است که ساخت ابتدایی آن در قرن سیزدهم انجام شد و تا قرن هفدهم مورد گسترش، بازسازی و تغییرات قرار گرفت. 
نمای بیرونی کاخ بسیار زیباست. کل ساختمان به شکل یک پنج ضلعی است که دارای یک حیاط در وسط و دور آن بخش های مختلف کاخ قرار دارد. داخل کاخ قسمت های مختلفی از جمله سالن مربوط به مجلس سنا، اتاق کنفرانس، سالن برگزاری مجالس شادی و پایکوبی ، سالن متعلق به شوالیه ها و جنگجوها، اتاق اختصاصی پادشاه برای زندگی و دعا کردن، اتاق مرمر که تمام قسمت ها و دکوراسیون آن از سنگ مرمر ساخته شده و اهدایی به یکی از پادشاهان به نام "استانیسلاو آگوست پونیاتوفسکی" بوده - ظاهراً این پادشاه در زیباسازی کاخ و همچنین شهر ورشو نقش به سزایی داشته به طوری که در آن زمان به ورشو، پاریس شرق گفته می شد - و بالاخره سالن هایی که در آن اشیاء و نقاشی های قدیمی و قیمتی به نمایش درآمده است. 
میدان قدیمی 
این میدان به نام میدان کاخ هم در بین مردم خوانده می شود. در وسط این میدان ستون بسیار بزرگی خودنمایی می کند که بر بالای آن مجسمه برنزی پادشاه "سیگیسماندس سوم" قرار دارد که توسط پسرش در میدان اصلی شهر برپا شده بود و به خاطر گرامیداشت انتقال پایتخت از کراکف به ورشو که توسط این پادشاه صورت‌گرفته، ساخته شده است. این ستون و مجسمه آن در واقع قدیمی‌ترین بنای یادبود در لهستان محسوب می شوند.