جاذبه های گردشگری خلخال

شمار نشریه : 213

خلخال از شهرهای قدیمی و تاریخی آذربایجان است كه در کتاب‌های جغرافیایی و تاریخی سده‌های دوم و سوم هجری مورخان و جغرافیدانان درباره آن اطلاعاتی ذکرشده است. خلخال در جنوب استان در فاصله 112 كیلومتری اردبیل قرار دارد و دارای تابستان‌های معتدل و طبیعی و زیبا می‌باشد و فصل پاییز بسیار زیبایی دارد. سابقه سكونت در خلخال به هزاره دوم قبل از میلاد می‌رسد.
از جاذبه‌های طبیعی اين شهر می‌توان به چشمه آب گرم معدنی خلخال در 22 كیلومتری شمال غربی هروآباد و به فاصله 96 كیلومتری میانه كه از زمین خارج می‌شود ، اشاره كرد.‌ اطراف چشمه را سنگ‌های آهكی و آذرین از نوع آندزیت پور فیریك پوشانده است. خروج آب از زمین در چند مظهر نزدیك به هم به فاصله چند صد متری جاده است. آب گرم خلخال از دسته آب‌های بیكربناته سدیك گرم و گازدار است كه در درمان بیماری‌های مفصلی , رماتیسمی و عصبی مؤثر است.
وجه‌تسمیه و پيشينه تاريخي
برخی از نويسندگان نام خلخال را با نام شهر قديم خلخال واقع در ناحيه اوتی در ماورای قفقاز كه در منابع ارمنی ميان قرن دوم و پنجم ميلادی به‌عنوان اقامتگاه زمستانی شاهان ارمنستان و سپس آلبانی ( آران ) آمده است، مرتبط می‌دانند. 
جاذبه‌های معماری و تاریخی 
حمام تاریخی نصر
حمام نصر خلخال که در جوار رودخانه نورعلی چاي و در بافت بازار بنا گرديده است به دوره قاجار تعلق دارد و فرم معماري آن با تفاوت‌های جزئي از اصول کلي حمام‌های ايران پيروي می‌کند.
قلعه خشتی گیلوان
این قلعه در روستای گیلوان از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال در محوطه وسیعی که فاقد پوشش گیاهی چشمگیری است، قرار دارد . این بنای زیبا دارای چندین برج است که به فواصل مختلف از همدیگر قرارگرفته‌اند که ارتفاع آنها در اثر گذشت زمان و عوامل طبیعی کاهش‌یافته و بازوهای آن کاملاً از بین رفته است . دیوارهای قلعه نیز در برخی قسمت‌ها فروریخته و از بین رفته است ولی بقیه دیوارها سالم و پابرجا می‌باشند. یکی از برج‌های قلعه در فاصله دورتر ، در نقطه‌ای که احتمال حمله مهاجمان از طرف دره به قلعه می‌رود ، ساخته‌شده که تا حدودی بزرگ‌تر از سایر برج‌هاست .
روستای کزج
روستای نمونه گردشگری کزج  جزو بخش خورش رستم شهرستان خلخال است و در ساحل شرقی و در دامنه کوه مشرف‌به رودخانه قزل‌اوزن واقع‌شده  است .این روستا در ارتفاع 1250 متری از سطح دریا و به فاصله 12 کیلومتری از مرکز بخش خورش رستم ( هشجین ) و 57 کیلومتری از مرکز شهرستان خلخال واقع است ..به علت نزدیکی این روستا به ماسوله و شباهت زیاد بافت این روستا با ماسوله و بر اساس نظریه کارشناسی متخصصین ، اهالی روستای گردشگری ماسوله از سکنه این روستا هستند که در گذشته‌های دور به علت کوچ رو بودن مردم این روستا و استفاده از منطقه ماسوله به‌عنوان ییلاق ،‌بخشی از جمعیت روستای کزج در آن منطقه ساکن شده و روستای ماسوله را به روش روستای کزج به وجود آورده‌اند.
جاده خلخال - اسالم
جاده خلخال که از سه‌راه اسالم شروع‌شده و پس از طی 70 کیلومتر به شهرستان خلخال منتهی می‌شود یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی در ایران است. شالیزارهای اطراف جاده که به‌صورت خیلی زیبا در دامنه‌های جنگل سرسبز گسترده شده است، و نیز آبادی‌ها و خانه‌های زیادی که در مسیر جاده وجود دارد و در داخل جنگل پراکنده‌اند زیبایی چشم‌نوازی به این منطقه داده است. پس از طی ده کیلومتر از جاده در میان درختان جنگل و در کنار جاده ، رودخانه بسیار زیبایی وجود دارد که باعث هر چه رؤیایی‌تر شدن این منطقه گردیده است با ادامه مسیر به‌طرف خلخال جنگل متراکم‌تر، هوا به‌طور محسوس خنک‌تر و از رطوبت هوای شرجی کاسته شده و با نزدیک‌تر شدن به ارتفاعات جنگل  هوا نیز مطبوع‌تر می‌شود و درختان جنگل که دو طرف جاده را مانند چتری پوشانده‌اند باعث به وجود آمدن  منظره بی‌بدیل و زیبایی می‌گردند.