هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پاویون ژاپن در اکسپوی 2015 میلان

ژاپن با هدف ارائه فرهنگ غذایی خود به‌عنوان یک مدل غذای سالم، پایدار و متوازن و مدلی که می‌تواند مشکلات گرسنگی و محیط‌زیست جهانی را کاهش دهد، به‌نمایشگاه اکسپو میلان 2015 پیوست. 
مشارکت ژاپن در اکسپو بر اساس دو واژه«سلامت» و «سرگرمی‌های آموزشی(سرگرمی‌های آموزشی به برنامه‌ها و یا فعالیت‌هایی اشاره می‌کند که انواع مختلفی از سرگرمی گروهی و گسترده برای معرفی فرصت‌هایی برای آموزش عمومی به‌صورت غیررسمی استفاده می‌کند)»  طراحی و اجراشده است. در همین راستا، نمایشگاه اکسپو فرصت خوبی برای  ترویج تصویر خود پس از زلزله 2011، تشویق گردشگری و فرصت‌های شغلی ژاپن می‌باشد. 
همانطوری که گفته شد پاویون ژاپن حول دو واژه  سلامت و سرگرمی‌های آموزشی تدوین‌شده است، در این پاویون آنچه اهمیت دارد پیشنهاد یک راه متعادل برای غذا خوردن متضاد با افراط است که بر اساس آن غذاهای معمول خود را که شامل برنج، ماهی، سبزی‌های خام می‌باشد، به‌عنوان یک شیوه متعادل از تغذیه مناسب مطرح می‌کند.
لازم به ذکر است که دولت ژاپن از سال 2005 به‌منظور آموزش خانواده‌ها در آگاهی بخشی  در مورد مواد غذایی  تلاش‌هایی داشته است و به دنبال رسمیت دادن  رژیم غذایی خود در  یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی بشر است. در مدارس این کشور نیز مفاهیم سنتی تشویق و مقابله با اسراف آموزش داده می‌شود .
 معماری غرفه
پاویون توسط معمار مشهور «آتسوشی کیتاواگارا» طراحی‌شده و توسط طراحان خلاق ژاپنی،Nendo اجراشده است.  در توصیف پاویون سنتی ژاپنی از بسیاری از سبک‌های متفاوت استفاده‌شده است، این پاویون نمادی از  ثروت و تعدد فرهنگ ژاپن و همچنین نمادی از همجوشی بین  سنت و مدرنیته ، محیط‌زیست و نهایت زیبایی است.
غرفه ژاپن که در بیش از یک منطقه  از نمایشگاه، و با متراژ 4170  مترمربع، با یک ورودی گسترده و جهت‌گیری در طول ، مانند یکی از خانه‌های سنتی کیوتو ساخته‌شده است؛ و از متریال طبیعی مانند بامبو و چوب؛ و نیز از فن‌آوری و سیستم‌های حفاظت از انرژی نیز در آن استفاده‌شده است. 
علاوه بر این موارد، طیفی از عوامل و تأسیسات فنی در این پاویون حواس  5 گانه افراد را در آن درگیر می‌کند و موجب می‌شود که بازدیدکنندگان به‌طور کامل تجربه فرهنگ غذایی در ژاپن را تجربه کنند. 

منبع: www.expo2015.org