هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   213   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسجد جامع اردبیل طرح منتخب دوسالانه معماری ونیز

طرح «موزه و بدنه شهری مسجد جامع عتیق اردبیل» برای حضور در دوسالانه هنر و معماری 2015 ونیز در محل پاویون جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
این طرح که در سال 2014 میلادی به عنوان طرح فرهنگی تقدیر شده خاورمیانه مطرح شد در سال 2015 نیز به عنوان یکی از آثار برتر معماری معاصر ایران پس از انقلاب در پنجاه و ششمین دوسالانه بین المللی هنر ونیز حضور دارد.
طراح و ناظر طرح ‹موزه و بدنه شهری مسجد جامع عتیق اردبیل› گفت: بدنه شهری طراحی شده در سال 1390 به صورت یک سازه نگهبانی برای جلوگیری از رانش تپه تاریخی یا بستر مسجد جامع و نماسازی بدنه ساخته شده است.
محسن نوروزوند با بیان این که اثر یاد شده تبدیل به یکی از شاخصه های معماری بافت تاریخی اردبیل شد افزود: این پروژه به منظور معرفی به عموم مردم برای نخستین بار در ایران طراحی و اجرا شده و اهمیت آثار خود را در مسیر برای عموم ارائه می کند.
وی طول بدنه پروژه را حدود یک صد متر و مساحت محوطه مقابل ( پیاده رو ) را حدود 700 متر ذکر کرد و گفت: سازه نگهبان اجرا شده در بدنه به صورت بنایی بوده و از سنگ های مورق مناطق پیرامون شهر اردبیل از جمله نمین و خلخال در تمام سطوح کف و دیوار بدنه استفاده شده است.
نوروزوند ، ایده طرح را برگرفته از برج و باروهای شهرهای کوهستانی و برخوردی ساده و مینیمال در طراحی به گونه ای که اثر ارزشمند مسجد جامع را تحت الشعاع قرار ندهد دانست و اظهار کرد: استفاده از دانه بندی های سنگی سازنده ساختار و آجرهای فرسوده بافت بدنه آجری مسجد جمعه نشان از اصالت تاریخی و قدمت این اثر دارد.
مجموعه مسجد جمعه اردبیل باقیمانده یک مسجد عظیم و کم نظیر دوران اسلامی ایرانی است که در دوره قاجار نیز مرمت و احیا شده است.
فضایی حدود دو هزار مترمربع به عنوان پاویون جمهوری اسلامی ایران در بینال هنری ونیز سال 2015 با در نظر گرفتن چارچوب برنامه های هنری ، فرهنگی و معماری بینال ونیز و هماهنگی های انجام شده با دستگاه ها و نهادهای ذی ربط و مسئول در این حوزه و حمایت و پیشتیبانی آنها اختصاص یافته است.
با توجه به محدودیت ارائه حداکثر یک طرح معماری توسط هر شرکت کننده و بررسی تطبیقی طرح ها با شرایط فراخوان و بررسی شبهات مالکیت معنوی برخی از آثار، تعداد 66 طرح برای حضور در بخش معماری این گردهمایی هنری گزینش شده و به طرح های منتخب گواهینامه مشارکت در بینال هنری ونیز سال 2015 اعطا خواهد شد.
طرح های ارسالی از تنوع جغرافیایی بالایی برخوردار بوده و از شهرهای مختلف ایران مانند تهران ، اصفهان ، شیراز ، تبریز ، مشهد ، بم ، رفسنجان ، ایرانشهر و اردبیل برای حضور در بینال ونیز نامزد شده اند.