هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت سبزترین شهر جهان


مصدر سیتی، پروژه شهری زیست پایدار است که هم اینک در خارج از ابوظبی در امارات متحده عربی در حال ساخت است. این شهر قرار است کلانشهری بدون آلاینده کربنی باشد و در مقایسه با دیگر شهرهای هم اندازه خود، به طور قابل‌توجهی مصرف مقدار آب آن کاهش یابد. این شهر سبز در یکی از چالش‌برانگیزترین محیط‌زیست‌های طبیعی جهان یعنی در قلب بیابان ساخته شده است.

«مصدر سیتی» در نگاه اول،‌ یک سراب به نظر می‌رسد و از فاصله‌ دور نیز، مانند ساختمان منفرد رنگارنگ است که به تنهایی بر افق تکیه زده است. بخشی از این توهم به دلیل مکان این شهر جنب فرودگاه ابوظبی و درست در عرض بزرگراهی از سمت خلیج‌فارس و در بخش کاملاً غیرقابل‌سکونت صحرای عربی است. در اوج تابستان، دمای هوا در وسط روز به ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد اما وزش بادهای خشک بیابانی، دمای هوا را به 60 درجه می‌رساند. مصدر سیتی، نمونه‌ای از زندگی در محیط‌زیست بدون کربن، تمیز، زیست سازگار، هماهنگ و زیباست. این شهر طوری طراحی شده که محل اصلی برای فناوری‌های پیشرفته زیست پایدار و توسعه راهکارهای انرژی باشد.

مصدر سیتی جایی برای مؤسسات برجسته تحقیقاتی در سطح بین‌المللی و همچنین تجارت‌های گوناگون است. این شهر در 20 مایلی ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی واقع‌شده و یکی از اصلی‌ترین مراکز اقتصادی و فرهنگی این کشور به شمار می‌آید. این دو شهر توسط یک سیستم راه‌آهن سبک به یکدیگر متصل هستند، این امر امکان تردد مردم از پایتخت به این شهر زیست‌بومی را فراهم می‌کند. خیابان‌های این شهر مملو از ساختمان‌های مجهز به سایبان هستند. در این شهر به عنوان خوش آتیه‌ترین زیست شهر جهان، هیچ خودرویی دیده نمی‌شود و مسافران باید خودروهایشان را در یک پارکینگ واقع در لبه شمالی رها کنند.

در 12 سال‌ آینده مجموعه کوچکی از ساختمان‌ها در این شهر دارای مساحت دو مایل مربعی ساخته خواهند شد. همچنین یک کارخانه بازیافت‌ در دست ساخت است. شبکه هوشمند توزیع برق نیز ایجاد خواهد شد و گفته می‌شود تا سال 2025، این شهر از یک کمپ دانشگاهی و مرکز تجاری، به یک شهر واقعی تبدیل می گردد.