هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   212   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه شگفت انگیز کفشی

ترجمه:آرزوافشارزاده 
خانه کفش در سال 1948 میلادی ساخته و در سال 1949 کامل شد.این خانه که به شکل کفش است در شهر «هالم» ایالت پنسیلوانیای آمریکا در امتداد بزرگراه  لینکلن قرار دارد.ساختار این خانه شگفت‌انگیز مفتول آهنی است که با گچ و سیمان اندوده شده است.
این خانه به‌وسیله «کلنل ماهلون هین» ساخته شد.ایده اولیه این کفش جادویی پرزرق و برق برای اهداف تبلیغاتی بود.کلنل به یک آرشیتکت، یک جفت بوت (چکمه) کارشده داد و گفت :«یک خانه مثل این برایم بساز!» وی صاحب 40 فروشگاه کفش در مریلند و پنسیلوانیا و یک میلیونر بود که یکی از فرماندهان افتخاری هند نیز به شمار می‌رفت و ارزش پیشرفت و کارآفرینی را می‌دانست. 
با یک رانندگی کوتاه در اطراف جاده خانه کفشی، درهای صورتی‌رنگ خانه ( چکمه) از سمت چپ نمایان می‌شود. در آنجا یک صندوق پستی کفشی شکل ، بیرون در قرارگرفته و یک بوت تزیین‌شده در اطراف حصار حیاط وجود دارد.
جالب این است که لانه کوچکی که برای سگ در نظر گرفته‌شده مانند کفش است و هر پنجره‌ در خانه کفشی با یک کفش شیشه‌ای رنگ‌آمیزی شده، تزیین‌شده است. این خانه با 5/7 متر بلندی و عرض تقریبی 5/5 متر در نزدیکی یک بزرگراه ساخته شد؛ جایی که  رانندگان می‌توانستند به‌راحتی آگهی غول‌پیکر را برای این فروشگاه ببینند .
کلنل این مکان را در اختیار زوج‌های جوان می‌گذاشت تا تعطیلات آخر هفته خود را در آنجا بگذرانند. وی همچنین از تازه‌عروس و دامادهای خوشبخت که به‌تازگی ازدواج‌ می کردند دعوت می‌کرد تا یک هفته رؤیایی را در آنجا بگذرانند درحالی‌که دو خدمتکار زن و مرد در آنجا به آنها خدمت می‌کنند. همچنین هر کس به این خانه می‌آمد با یک جفت کفش رایگان برمی‌گشت.  
اتاق نشیمن این خانه شگفت‌انگیز در پنجه پا و آشپزخانه در پاشنه کفش قرار دارد .دو اتاق‌خواب نیز در قوزک پای خانه کفشی قرار گرفته‌اند. یک فروشگاه بستنی نیز در پشت پا قرار دارد.زمانی که کلنل تصمیم گرفت خانه را بفروشد خانه رو به ویرانی رفت تا اینکه «آنی هین کلر» نوه او این خانه را در سال 1987 خرید.
صاحبان فعلی خانه  «کارلین و رونالد فارابوگ » هستند که خانه را در سال 2004 میلادی خریدند .در سال 2007 میلادی خانه موردبازسازی کوچکی قرار گرفت و  رنگ‌آمیزی جدید شد.آنجا همچنان یک تابلوی شیشه‌ای رنگ‌آمیزی شده وجود دارد که  کلنل را با یک جفت کفش در دست نشان می‌دهد  و پیامی با این مضمون زیر آن نوشته‌شده است:«هین جادوگر کفش».