نشریه شماره   212   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اهمیـت طراحی داخلی

طراحی داخلی نقش عمده ای در كیفیت فضای ساختمان ایفا می کند‌. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا‌، جنسیت و رنگ پوشش (‌سطوح كف‌، سقف و دیوار‌ها‌)‌، نورپردازی‌، مبلـمان و مجموعه عوامل مؤثر دیگر تعیین‌کننده زیبایی و کارآمدی فضاهای داخلی هستند‌. امروزه تأثیر طراحی داخلی بر آرامش (‌مجموعه هنجارهای عصبی‌)‌، راندمان (‌در فضاهای اداری‌)‌، اثربخشی (‌در فضاهای تجاری‌) بسیار بدیهی و لازم به نظر می رسد‌. زیبایی‌، طراحی مدرن و لحاظ استانداردهای عملكردی تأثیر عمده ای بر بازدهی فضاهای اداری دارند‌.
طراحی داخلی چیست‌؟
طراحی داخلی (‌Interior Design‌) که به عنوان یک حرفه‌، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده‌، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان‌ها به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و کار است‌.
بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بنا‌ها سپری می شود‌. این فضا‌ها محیطی را ایجاد می کنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت های ما در آن صورت می گیرد‌. همچنین آنچه به یک بنا روح می بخشد‌، فضای داخلی آن است‌. بنابراین می توان گفت؛کیفیت فضای داخلی ازیک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش‌، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می دهد‌. بر این اساس‌، هدف طراحی داخلی‌، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است‌. فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلا قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن‌، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت‌.
فرایند شکل دادن به فضای داخلی ساختمان با به کارگیری فضای موجود و کار با سطوح‌، طراحی داخلی است‌. طراحی داخلی كاری است متمایز با دکوراسیون داخلی زیرا علاوه بر دکوراسیون به سبک مرسوم‌، طراحی داخلی از بعدهای روانشناسی محیط و معماری و (‌طراحی نهایی‌) بهره می برد‌.
طراح داخلی کیست‌؟
طراح داخلی کسی است که در این زمینه حرفه ای است یا قسمتی از شغل او به طراحی داخلی ساختمان‌ها مربوط می شود‌. طراحی داخلی عملی خلاقانه‌است که در آن اطلاعات سازمان یافته تحلیل شده‌، سمت وسوی بصری ایجاد می شود‌، نوع طراحی بهبودیافته و ارتباطات گرافیکی برقرار می شود‌. در برخی از حوزه های قضایی داشتن گواهی نامه طراحی برای طراحان داخلی ضروری است‌.
حالا که با طراحی داخلی آشنا شدید‌، می توانیم به مطالب دیگر بپردازیم‌. هنگامی که مشغول طراحی داخلی هستید تصور خانه به صورت مجموع واحد ضروری است؛ مجموعه ای از فضا‌ها که توسط سالن‌ها و راه پله‌ها به یکدیگر مرتبط شده‌اند‌. بنابراین داشتن سبک و زمینه مشترک در همه این فضا‌ها بهتر است‌. البته چنین نیست که همه اصول و اجزای طراحی داخلی باید یکسان باشد بلكه آنها باید مکمل یکدیگر باشند تا کل طراحی را قوی‌تر کنند‌. استفاده درست از رنگ‌ها یک راه خوب برای رسیدن به این امر است زیرا رنگ‌ها برای یکسان کردن مجموعه ای از فضا‌ها بسیار مناسب می باشند‌. به عنوان مثال ممکن است سه یا چهار رنگ را انتخاب کنید و به صورت متنوع سایه ای از آنها را در کل خانه استفاده کنید‌.
سه نوع حالت هماهنگی وجود دارد‌:
متقارن‌، نامتقارن و شعاعی
حالت متقارن عموما در طراحی های سنتی یافت می شود‌. این حالت تکرار اشیای یکسان در دو طرف محور عمودی است‌، احتمالا اتاق های قدیمی ای که در هر طرف آن به صورت متقارن آیینه هایی وجود داشت را به خاطر می آورید‌. این تقارن در انسان نیز منعکس شده و به همین دلیل انسان در مکان هایی که طراحی متقارن دارند احساس راحتی بیشتری می کند‌.
هماهنگی نامتقارن این روز‌ها مناسب‌تر است‌. تعادل توسط اشیای متفاوت ولی بااهمیت و جذابیت دیداری یکسان به وجود می آید‌. هماهنگی نامتقارن بیشتر به صورت اتفاقی است و به ندرت طرح ریزی شده و دستیابی به این نوع تعادل بسیار دشوار است‌. طراحی نامتقارن پویاست و باعث سرزندگی طراحان این نوع هماهنگی می شود‌.
در تقارن شعاعی تمامی اجسام طراحی حول یک مرکز آراسته شده‌اند‌. راه پله حلزونی مثال خوبی از این نوع تعادل است‌. اگرچه اغلب در طراحی‌ها از تقارن شعاعی استفاده نمی شود ولی کاربرد درست آن تضاد جالبی ایجاد می کند‌. 
ارائه دهنده مقاله‌: رضا خانمان - آرشین تک