شهری برای دوست داشتن

شمار نشریه : 212

«وین» پایتخت کشور اتریش و یکــــی از استان‌های نه‌گانه این کشور محسوب می‌شود. این شهر بزرگ‌ترین شهر اتریش و نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. 
این شهر در قرن ۵ پیش از میلاد مسیح بنا و به‌تدریج به پایتخت اتریش تبدیل‌شده است.بافت مرکزی شهر وین بنا به درخواست دولت این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی از جانب سازمان یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است.در شهری که آمیزه‌ای از قدمت تاریخی و زندگی مدرن به نمایش در آمده است، عابر پیاده نیز جایگاه مشخصی دارد که رفت‌وآمد عابر را در این شهر به تفریحی به‌یادماندنی تبدیل می‌کند. مسافر شرقی که به سروصدای مشرق زمین خو گرفته است، تا مدتی این توهم را دارد که شنوایی خود را ازدست‌داده است و گرنه چگونه می‌توان در شهری میلیونی، هیچ صدای بوقی شنیده نشود؟.
در میان درختان کهن که قدمت هرکدام از آنان به صدها سال می‌رسد، کاخ‌هایی که همه به طرز زیبایی بازسازی‌شده‌اند آرامش خاصی را به محیطی می‌دهند که عابر پیاده از آن لذت می‌برد. جنگل نیز فقط چند ایستگاه با مرکز شهر فاصله دارد و نسیم آن را می‌توان هرلحظه حس کرد. 
دانشگاه وین یا پارلمان که در کنار موزه شهر وین قرار دارد، از بیرون قابل جدا کردن نیستند و نمای بیرونی همه آنان خود به موزه می‌ماند. در این مسیر زیبا از کنار ساختمان‌هایی نیز گذر می‌شود که وین به آنها می‌بالد.
در چنین شهری که اکثر خانه‌های آن نیز جزو میراث فرهنگی قلمداد می‌شوند و خیابان‌های این شهر را بی‌هویت نکرده‌اند، برای ساکنانی که دارای اتومبیل شخصی هستند نیز مقررات خاصی وجود دارد. ساکنان هر محل با مراجعه به دفتر شهرداری در نزدیک محل اقامت خود و ارائه آدرس محل سکونت، برچسبی را دریافت می‌کنند که به شیشه ماشین چسبانده می‌شود و نشان می‌‌دهد که دارنده این وسیله مجاز است در خیابان‌های نزدیک منزلش پارک کند.
جزیره آرام در دریای صنعتی اروپا
وین در روزی آفتابی، جزیره آرام در دریای صنعتی اروپاست. همه‌چیز در این شهر به‌آرامی در جریان است. در دوردست‌ها از دودکش کارخانه‌ها فقط بخار کمی به آسمان زبانه می‌کشد که نشان از شهری صنعتی دارد. از هیچ اتومبیلی دودی به فضا متصاعد نمی‌شود و آرامش و سکوت همراه با زیبایی محیط از مشخصه‌های این شهر است.
 هماهنگی محیط‌زیست با طبیعت را در هیچ نقطه اروپا نمی‌توان بهتر از وین درک کرد. مناطق مرکزی به روی خودروها بسته‌شده‌اند و عابر پیاده کودکش را رها کرده تا به بازیگوشی بپردازد. همه جای این شهر پارک است و سرسبز و در جاده‌های جنگلی اثری از زباله نیست.عابر پیاده به هر سو که نظر می‌افکند زیبایی و تراوت است و فراموش می‌کند که در نزدیکی شهری میلیونی است. وین شهری برای دوست داشتن است. اکنون به معرفی چند جاذبه معماری وین می‌پردازیم:
کلیسای سنت‌استفان
این کلیسا  با قدمتی ۹۰۰ ساله بزرگ‌ترین کلیسای شهر به شمار می‌رود و در مرکز شهر قرار دارد و یک شاهکار دوره گوتیک محسوب می‌شود. ورود برای عموم رایگان است. یکی از جالب‌ترین قسمت‌های این کلیسا سردابه آن است که بقایای اسکلت قربانیان طاعون در قبرهای دست جمعی آنجا نگهداری می‌شود.
قصر شون برون 
این قصر از دیدنی‌ترین جاهای وین است که در دوره باروک و حدود سال ۱۷۰۰ میلادی بنا شده است و در آن سالنی قرار دارد که به سالن ایرانی مشهور بوده و معماری آن نیز به سبک معماری ایرانی است. در زبان آلمانی «شون» به معنای زیبا و «برون» به معنای چشمه است. همچنین شون برون دارای یک گلخانه بسیار بزرگ و مجهز بوده که در نوع خود بی‌نظیر است و تنوع گیاهانی که در آن کاشته‌اند تا آنجاست که تا صدسال پیش در آن درخت انار نیز می‌کاشتند. صدها گونه رز در فضای باز این قصر کاشته شده که به‌صورت فصلی دوباره کاشته می‌شوند.
موزه آلبرتینا که زمانی مهمانسرای سلطنتی بود اکنون یکی از معروف‌ترین موزه‌های وین است که در آن آثار رافائل، رامبراند، داوینچی، مایکل آنجلو، سزان، پیکاسو و البته گوستاو کلیمت و اگون شیله وجود دارد.
 قصر بلویدیر نیز شامل موزه‌ها و گالری‌های مختلفی است و آثار مهمی هم از گوستاو کلیمت و اگون شیله در آن نگهداری می‌شود. تابلوی معروف بوسه (نقاشی) اثر کلیمت در این مکان نگهداری می‌شود.از دیگر نقاط دیدنی وین می‌توان باغ‌وحش، قصر گلوریت، موزه تکنیک و موزه دکتر لئوپلد را نام برد.