معمار دروازه های طلایی

شمار نشریه : 212

«لوییس هنری سالیوان» در سوم سپتامبر ۱۸۵۶ در شهر بوستون به دنیا آمد. این معمار بزرگ آمریکایی را که بنیانگذار مدرسه معماری شیکاگو می‌باشد «پدر معماری مدرن» می‌نامند. 
«سالیوان» اولین معماری است که روش صحیح استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان‌های بلند و مزایای آن را به طرز بهینه‌ای مورداستفاده قرار داد. در ساختمان‌هایی که با اسکلت فلزی بنا می‌شوند معمولاً غیر از یک یا دو دهنه دیوار برشی در سایر نقاط ساختمان عضو باربری وجود ندارد و از دیوارهای ساختمان فقط به دلیل پوشیدگی و محافظت سرمایی و گرمایی استفاده می‌شود. «سالیوان» با علم به این نکته در ساختمان‌های بلند از پنجره‌هایی با ابعاد بزرگ بهره می‌برد که این امر نه‌تنها باعث روشنایی بیشتر فضای داخلی می‌شد بلکه با حذف دیوارها و ضخامت پائین شیشه‌های پنجره سطح مفید ساختمان نیز افزایش می‌یافت. توجه سالیوان به مزایای اسکلت فلزی موجب شد محدودیت‌های دست و پاگیر مهندسی که همیشه بر سر راه طراحان معمار وجود داشته است تا حدی از بین برود و این سبب تحولی عظیم در معماری مدرن گشت.
در سال ۱۸۹۰ «سالیوان» یکی از ۱۰ معمار منتخبی بود که برای اجرای ساختمان «نمایشگاه جهانی کلمبیا» که قرار بود در سال ۱۸۹۳ در شیکاگو برگزار شود، انتخاب شد. این ساختمان بعدها «شهر سفید» لقب گرفت. از دیگر شاهکارهای «سالیوان» می‌توان به ساختمان عظیم ترمینال شیکاگو و «دروازه طلایی» که تاقی عظیم در «شهر سفید» می باشد، اشاره کرد.
«آدلد» و «سالیوان» پس از اجرای فروشگاه زنجیره‌ای «کارسون پیری اسکات» شراکت خویش را به اتمام رساندند. در پی انحلال شرکت «سالیوان» دوره‌ای بیست‌ساله را با سیری نزولی چه در زمینه مالی و چه زمینه روحی سپری کرد. 
از «سالیوان» به‌پاس تلاش‌ها و زحمات بسیار در هنر معماری بارها تقدیر شد. وی در سال ۱۹۲۲ به‌عنوان یک طراح خبره از مسابقه‌ای که برای طرح و اجرای «برج تریبیون» برگزارشده بود شدیداً انتقاد کرد. یک برج با اسکلت فلزی و نمایی از سنگ که ساختمان‌های سنگی معماری گوتیک را تداعی می‌کرد اما ازنظر سالیوان یک تحریف بزرگ تاریخی در طراحی آن به وقوع پیوسته بود.
لوییس سالیوان عاقبت در چهاردهم آوریل ۱۹۲۴ در تنهایی و فقر در هتلی در شهر شیکاگو چشم از جهان فروبست.