سيمان ركورد مي شكند

شمار نشریه : 160


گروه بازار ساختمان: رشد 14 تا 21 درصدي قيمت سيمان هر معنايي كه براي هر فعال اقتصادي داشته باشد، براي سهامداران اين صنعت بسيار خوشايند بود.حالا ديگر عجيب نيست قيمت سهام اين شرکت‌ها افزايش يابد يا همان صنعتي كه تا چندي قبل ندای سختي روزگار و جفا در حق بخش توليد سر می‌داد، ناگهان با تعديل مثبت شرکت‌هایش روبه رو شود. تازه اين موارد به بخشي از اين صنعت مربوط است كه انصافاً در تالار شیشه‌ای حاضرند و هست و نیستشان( به تأیید سازمان بورس ) قابل بررسي است اما تقریباً نيمي از اين صنعت نيز به صورت سهامي خاص در خارج از بورس سهام می‌باشد.

زمان زیادی از افزايش قيمت سيمان نگذشت كه سیمانی‌ها خبرسازان بازار شدند و برخي تعديل مثبت و افزايش سودآوری را اعلام كردند، اما همچنان اين سؤال كه چرا از قانون ابزارهاي مالي مبني بر عرضه كالايي چون سيمان در بورس كالا و خروج از قیمت‌گذاری مصوب تبعيت نمی‌شود ، همچنان بی پاسخ ماند. اندكي از اعلام افزايش قيمت سيمان نگذشت كه تغييراتي در وضعيت سهام اين شرکت‌ها ايجاد شد. برخي از مالكان سهام شرکت‌های سيماني اقدام به فروش سهام خود كردند چرا كه قيمت آن در مقايسه با زماني قبل از افزايش قيمت سيمان با رشد خوبي همراه بود؛ رشدي كه موجب شد تا برخي از شرکت‌های سيماني در بورس سهام به تعديل مثبت نيز دست بزنند. به اخبار ذيل توجه كنيد:

«طی معاملات روز گذشته شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی نفت نزدیک به 9 میلیون سهم شرکت سیمان فارس و خوزستان را واگذار کرد و شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان دو میلیون سهم سیمان شرق را از تملک خود خارج کرد.

سیمان بهبهان و تعدیل 59 درصدی EPS

شرکت سیمان بهبهان در پی اعلام افزایش قیمت سیمان، 59 درصد پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 این شرکت را افزایش داد. مصوبه جدید انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص افزایش قیمت سیمان، پیش‌بینی سود هر سهم شرکت سیمان بهبهان را 59 درصد افزایش داد. «سبهان» پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 را در تاریخ 25 اردیبهشت 92 مبلغ 4 هزار و 434 ریال اعلام کرده است که بعد از مصوبه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص افزایش قیمت سیمان این مبلغ به 6 هزار و 905 ریال افزایش پیدا کرده است. آخرین پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 92 شرکت سیمان بهبهان در مقایسه با سود محقق شده این شرکت در سال قبل افزایش 15 درصدی را نشان می‌دهد.

تعدیل مثبت 46 درصدی یک سیمانی دیگر

شرکت سیمان آرتا اردبیل با سرمایه 14 میلیارد تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به 30 آذر 92 بر اساس عملکرد واقعی دوره 4 ماهه مبلغ 2623 ریال سود خالص پیش‌بینی کرده که در دوره مورد بررسی 17 درصد از آن را محقق نموده است. این شرکت در گزارش قبلی پیش‌بینی سود هر سهم سال 92 را مبلغ 1،793 ريال اعلام نموده که دليل تعديل مثبت 46 درصدی را افزايش نرخ فروش محصولات سيمان پيرو ابلاغيه مصوب انجمن صنفي کارفرمايان صنعت سيمان اعلام نموده است. قيمت محصولات اين شرکت با عنایت به ابلاغيه مورخ 92.2.25 از تاريخ 92.2.26 افزايش يافته که از این بابت 145427 ميليون ريال فروش بيشتر پیش‌بینی‌شده که پس از لحاظ ماليات مربوطه 83 تومان سود پیش‌بینی‌شده هر سهم افزایش پیدا کرده است.

پوشش 49 درصدی پیش‌بینی‌های سیمان شرق

شرکت سیمان شرق در دوره شش ماهه نخست سال مالی 92 مبلغ 117 ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داد و 49 درصد از پیش‌بینی‌هایش را محقق کرد. شرکت سیمان شرق پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریورماه 92 را در مرداد و شهریورماه 92 به صورت حسابرسی شده مبلغ 170 ریال، در مهرماه 91 مبلغ 228 ریال، در دی ماه 91 مبلغ 224 ریال و در اردیبهشت‌ماه 92 مبلغ 230 ریال و در آخر اردیبهشت‌ماه 92 مبلغ 239 ریال اعلام کرده است .

«سشرق» پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 91 را در نخستین پیش‌بینی مبلغ 188 ریال و در آخرین پیش‌بینی مبلغ 189 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده مبلغ 256 ریال سود به ازای هر سهم محقق شد.»

حال چند نكته

چنانکه می‌بینید و در گزارش‌های مالي خود شرکت‌های سيماني نيز به آن تاكيد شده، دليل تعديل مثبت و نيز افزايش سود هر سهم ( يا همان EPS ) شركت‌‌ها، افزايش قيمت سيمان توسط انجمن مربوطه می‌باشد. به بيان ديگر افزايش قيمت سيمان به معناي افزايش سودآوری اين صنعت است و در نتيجه به معناي افزايش توان مالي شرکت‌ها براي نوسازي يا پرداخت بدهی‌های شرکت‌های تولیدکننده نيست. این در حالی است که افزايش سودآوری اين شرکت‌ها همچنان به بازار داخلي كشور وابسته است و آنچه درباره صادرات محور بودن اين صنعت گفته می‌شود، با وجود بالا بودن نرخ ارز و نيز پتانسیل بالاي كشور براي صادرات همچنين نياز كشورهاي منطقه به واردات سيمان ، نتوانسته موجبي براي رشد سريع و چشمگير سودآوری اين شرکت‌ها باشد. اما چرا ؟

پيام ساختمان آماده است تا نظرات فعالان و مسئولان اين صنعت يا منتقدان اقتصادي را براي تنوير افكار عمومي منتشر نمايد.