هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   212   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

به نام استاندارد به کام غیر استاندارد

گروه ساخت وساز‌: همان طور که بار‌ها اشاره کرده ایم عدم استفاده از مصالح استاندارد یکی از اصلی ترین علل ساخت وسازهای بی کیفیت به شمــار می رود‌. مصالحی که فاقد حداقل‌ها می باشند و متأسفانه ازنظر کمی به مراتب بیشتر از مصالح دارای نشان استاندارد در کشور تولید می شود‌. اینکه چرا این مصالح در کشور ما تا این اندازه طرفدار دارد به چند علت اساسی برمی گردد‌.
اولین و مهم ترین دلیل که باعث شده عده ای از این مصالح در ساختمان هایشان استفاده کنند‌، فقدان آگاهی از عواقب استفاده از این محصولات است‌. بسیاری از مردم به طور طبیعی نمی توانند بین جنس خوب و بد تمیز قائل شوند چراکه اصولا دانش و آگاهی لازم را در این زمینه ندارند‌. دسته ای دیگر از مردم که عمدتا سازنده و بساز و بفروش هستند ارزان بودن برایشان بر همه چیز ارجحیت دارد و به همین دلیل سراغ اجناس معمولا ارزان و بی کیفیت می روند؛ بنابراین عده ای آگاهانه برای سود بیشتر و عده ای بدون آگاهی از عواقب آن‌، مصالح ارزان غیراستاندارد را مورداستفاده قــــــرار می‌دهند‌. از قدیم هم گفته‌اند هیچ ارزانی و گرانی بی دلیل نیست‌.
تولید بی کیفیت‌، سنگ اول ساختمان بی کیفیت
تا اینجای کار به مصرف کنندگان این مصالح پرداختیم اما بیشتر موضوع گزارش امروز ما را تولیدکننده‌ها تشکیل می دهند‌. اینکه چه عواملی باعث می شود تولیدکننده به سمت تولید بی کیفیت که فاقد استاندارد و تأییدیه فنی است‌، برود‌، بسیار حائز اهمیت است‌. چون کنترل در این مرحله می تواند ضامن استفاده از مصالح استاندارد و فن آوری های دارای تأییدیه فنی شود‌. اصولا درصورتی که همه تولیدکنندگان تمام الزامات را رعایت کنند‌، مصالح بی کیفیتی در بازار برای خرید وجود نخواهد داشت‌. حال باید بررسی کنیم که چرا تولیدکننده‌ها به این سمت نمی روند‌؟.
پول های هنگفت برای تأییدیه
گفته می شود اخذ تأییدیه فنی از مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی و نشان استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران هزینه های زیادی برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت؛ هزینه هایی که فقط مختص یک سال نیست‌. تولیدکننده برای تمدید تأییدیه در هر دوره ای به مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی مراجعه می کند و مبلغ سنگینی می پردازد‌، میزان مبالغ هم متفاوت است‌. آنگونه که گفته می شود این پول‌ها از 5 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان در هر بار مراجعه متغیر است‌.
سازمان استاندارد شریک سود تولیدکننده
ابوالحسن رامین فر‌، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مواد شیمیایی صنعت ساختمان است که به گفته خودش جزو اولین‌ها یا شاید نخستین کسی بوده که از مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی تأییدیه فنی گرفته‌است‌.
وی در رابطه با میزان هزینه های اخذ تأییدیه و همچنین نشان استاندارد به خبرنگار پیام ساختمان گفت‌: هزینه اخذ گواهی هر محصول متفاوت است‌. البته جدا از پولی که سازمان استاندارد برای تست های اولیه می گیرد‌، در ازای فروش سالانه هم باید مبلغی به این سازمان پرداخت شود‌. تأییدیه مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی هم به این صورت است که ابتدا مبلغی برای آزمایش‌ها و صدور تأییدیه از تولیدکننده دریافت می شود و در سال های آتی برای تمدید این تأییدیه‌، تقریبا رقمی معادل رقم سال اول باید پرداخت شود‌.
خرید وزارت راه و شهرسازی از تولیدکننده زیر پله ای
رامین فر افزود‌: بنده برای تأییدیه رنگ نما حدود 17 میلیون تومان پرداخت کردم و سه سـال هم آن را بــــا صرف هزینه های بالا تمدید کردم اما وقتی دیدم خود وزارت راه و شهرسازی که به من تأییدیه داده برای ساختمانش از تولیدکنندگان زیر پله ای مصالحش را خریــداری می‌کند‌، بی‌خیال این محصول شدم‌. موضوع را هم با آنها در میان گذاشتم اما عنوان کردند اشتباه شده‌است‌. درحالی که کار از اشتباه شدن فراتر رفته‌است‌. یک شرکت دیگر هم همانند ما این محصول را با اخذ تأییدیه‌ها تولید می کرد که آنها هم از ادامه کار انصراف دادند‌. این همه مسکن مهر در کشور ساخته می شود اما دریغ از مصالح استاندارد و دارای تأییدیه فنی‌.
دود هزینه های تأییدیه در چشم مردم
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان مواد شیمیایی صنعت ساختمان اظهار داشت‌: اینکه هرسال تأییدیه و نشان استاندارد تمدید شود رویه درستی است اما میزان پولی که مطالبه می شود‌، غلط است‌. این پول های کلان باعث می شود تا خیلی از تولیدکنندگان از گرفتن نشان استاندارد و تأییدیه فنی فراری شوند و درنهایت دود این موضوع به چشم مصرف‌کننده نهایی برود‌. چون در نهایت تولیدکننده می تواند جنس بی کیفیت تولید کند و اتفاقا به دلیل ارزان بودن‌، فروش بیشتری داشته باشد‌.
فقط ما نیستیم
رامین فر در مورد زمان صدور تأییدیه و استاندارد هم گفت‌: روند صدور گواهی‌ها کند است؛ گاهی اوقات که قرار است پاسخ آزمایش‌ها یک یا دوهفته ای صادر شود‌، تا چهار ماه طول می کشد‌. حتی گاهی اوقات آن قدر روند کار طول می کشد که مواد آن فــــاسد می شود‌. نمی خواهم بگویم این موضوعات در هیچ جای دنیا نیست و تنها مختص ایران است‌.
وی ادامه داد‌: در کشور ما برخلاف بسیاری از کشور‌ها به دلیل وجود مواد معدنی بسیار مرغوب قابلیت تولید مصالح باکیفیت وجود دارد‌. چند سال پیش که تولید پوشش های سقف صنعتی را باکیفیت بالایی شروع کردیم به دلیل اینکه در کشورمان آیین نامه ای برای بررسی و صدور گواهینامه این محصول نبود‌، بنده محصولم را به آلمان بردم که خوشبختانه تا 40 درصد ازنظر کیفی بالاتر از محصول مشابه آلمانی بود‌. همان جا بنده متوجه شدم که مسئول آزمایشگاه مدیر کمپانی رقیب بنده‌است‌. این مسئول بلافاصله به شرکت آلمانی گفت محصولی را از ایران برای آزمایش آورده‌اند که در صورت تأیید آن‌، باید شرکتتان را جمع کنید‌. پس از صحبت های کوتاهی عنوان کرد که آزمایش و صدور تأییدیه محصول شما در حیطه کار ما نیست؛ بنابراین در هر کشوری مشکلات وجود دارد اما در کشور ما مشکلات تولید واقعا زیاد است‌.
سخن آخر
متأسفانه تولیدکنندگان مصالح غیراستاندارد در کشور ما به دلیل فقدان نظارت آزادانه فعالیت می کنند و اتفاقا به دلیل قیمت ارزان محصولات‌شان‌، فروش بیشتری نسبت به سایرین دارند‌. طبیعی است در چنین شرایطی لزومی به اخذ گواهی نامه‌ها با هزینه بالا ندارند و این رویه باعث شده تا عرصه بر بسیاری از تولیدکنندگـان متخصص که همواره اخلاق حرفه ای را رعایت می کنند‌، تنگ‌تر شود و آنها هم رفته رفته به انحراف بروند چون متأسفانه متولیان تفاوتی بین این دو گروه قائل نیستند‌.
اشاره به این مهم هم ضروری است که بسیاری از تولیدکنندگانی که نشان استاندارد و تأییدیه فنی دارند‌، به دلیل فقدان نظارت بر پروسه تولید‌، فقط اسم آن را یدک می کشند و در عمل همچون تولیدکنندگان زیر پله ای کــار می‌کنند‌. بنابراین اگر تمام تولیدات و سیستم های ساخت‌، نشان استاندارد و تأییدیه فنی بگیرند‌، بازهم مشکلات حل نمی شود؛ باید نظارت لازم بر تمام فرایند های تولید اعمال شود.