هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   212   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مهندس ناظر بود یا نبود؟

گروه ساخت‌وساز: شاید به جرات بتوان گفت فقدان نظارت عامل اصلی عدم اجرای کیفی تمام طرح‌های مصوب کشور است. در صنعت ساختمان نیز فقدان نظارت مستمر از طرف مهندسان ناظر یکی از عمده‌ترین ضعف‌ها به شمار می‌رود که باعث شده ساختمان‌ها با حداقل کیفیت ساخته شوند. وضعیت نظارت آنقدر ضعیف شده که گاهی اوقات مهندس ناظر حاضر نیست از آغاز تا انتهای فرایند ساخت حتی برای یک‌بار در محل پروژه حاضر شود که البته این بی‌مسئولیتی برخی مواقع به مذاق سازندگان و مالکانی که دنبال سوءاستفاده از وضعیت هستند، خوش می‌آید. در ادامه تهیه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از پروژه‌های ساختمانی سطح شهر تهران سراغ چند ساختمان در حال ساخت رفته‌ایم و وضعیت نظارت آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. گزارش این شماره را از نظر می‌گذرانیم:
مالکان سلب توفیق شده‌اند
نخستین پروژه، ساختمانی بود که به گواه مالک چهار ماه از ساخت آن گذشته بود. از حضور مهندس ناظر در ساختمان پرسیدیم که پوزخندی زد و گفت: حدود چهار ماه پیش و زمانی که کار گود‌برداری ساختمان را شروع کرده بودیم چشم‌مان به جمال نورانی ایشان روشن شد. از آن زمان تاکنون سلب توفیق شده‌ایم. کسی هم نیست از او بپرسد چرا سر ساختمان حاضر نمی‌شوید. خدا وکیلی اگر نشریه از شما مطلب نخواهد و حقوقتان هم به راه باشد،‌ حاضرید بیایید داخل این گردوخاک از من مصاحبه بگیرید؟ قطعاً نه.
وی افزود: نظارت برای یک صدم مهندسان ناظر شغل نیست و بیشتر آنها جاهای دیگری مشغول به کار هستند؛ جالب اینکه همیشه هم می‌گویند چرا حق‌الزحمه نظارت ما کم است و با این پول‌ها نمی‌شود نظارت کرد. جا دارد به مهندسان ناظر عزیز عرض کنم که مگر شما در ازای پولی که می‌گیرید همین شش مرحله نظارت را که در مجموع 6 ساعت زمان نمی‌خواهد، انجام می‌دهید که توقع دارید حق نظارت شما را بالا ببرند؟
اصلاح شاخه و برگ
چند خیابان آن‌طرف‌تر سراغ ساختمانی رفتم که  سازنده آن معتقد بود؛ مهندسان ناظر توانایی لازم را ندارند. وی به پیام ساختمان گفت: من مهندس ناظری در این ساختمان دارم که باور کنید لازم است همین‌جا برایش میز و صندلی بگذارم و ساختمان را توضیح بدهم. تصور کنید این بنده خدا می‌خواهد تخلفات من را بگیرد درحالی‌که با همان علم خودش می‌توانم سرش کلاه بگذارم.
از سازنده در مورد میزان تقصیر سازمان نظام‌مهندسی در ضعف نظارت پرسیدم که پاسخ داد: سازمان نظام‌مهندسی هم ازنظر من مقصر 100 درصد نیست چون ناظر نظارت کرده و گزارش را به شهرداری ارائه می‌کند. اما سیستم از اساس غلط است و حالا در چارچوب این سیستم غلط مباحثی برای اصلاح مطرح می‌شود. درحالی‌که این اصلاحات، اصلاح شاخه و برگ است و کارساز نیست.
پول مضاعف برای نظارت مضاعف
خوشبختانه مهندس ناظر در ساختمان سوم گزارش ما حاضر و ناظر بود. از این وضعیت تعجب کردم و دلیلش را از مالک جویا شدم. او اینگونه پاسخ داد: واقعیت این است که بنده ساختمان را به سازنده‌ای سپرده‌ام که اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی‌کند. همین‌که من در ساختمان حضور نداشته باشم دست به هر کاری می‌زند. ضمن اینکه در برخی موارد تخصص لازم را ندارد اما چون قرارداد به‌گونه‌ای است که تمام ساخت‌وساز را به عهده او گذاشته‌ام، نمی‌توانم آن را فسخ کنم.
وی اضافه کرد: من از مهندس ناظر که برحسب اتفاق آشنا از آب درآمد، خواستم که هر روز از پروژه بازدید کند؛ البته با ایشان در مورد دستمزدشان توافقی جداگانه کردم. بنابراین خودم نظارت مضاعف را ایجاد کردم چون با این وضعیت نظارت به هیچ جا نمی‌رسیم و نبودش بسیار بهتر از بودنش خواهد بود و فقط پول مفتی است که از مالکان در این وضعیت رکود گرفته می‌شود. وی خاطرنشان کرد: نظارت ساختمان را باید به سازمان نظام‌مهندسی یا شهرداری بسپارند و آنها نیز از صفر تا 100 مسئولیت را بپذیرند.
انتقال پول از مالک به شهرداری
آخرین ساختمانی که موضوع گزارش ما بود در مرحله گود‌برداری قرار داشت. مهندس ناظر این ساختمان با دقت تمام‌کارها را زیر نظر داشت. سرش که خلوت شد از او پرسیدم ؛چرا برخلاف سایر مهندسان ناظر در پروژه حاضر است. مهندس ناظر پاسخ داد:ما اگر ادعای مسلمانی داریم نباید نظارت بر ساختمان را قبول کنیم و بعدازاینکه کارمان را انجام ندادیم بهانه بیاوریم که این دستمزد‌ها نمی‌صرفد. تقصیر مردمی که به ما پول می‌دهند، چیست؟ ما مسلمانیم و طبق فرهنگمان حاضر نیستیم پول حرام وارد زندگی‌مان کنیم. آیا واقعاً پول این نظارت‌ها حلال است؟ اگر واقعاً قرار است نظارت اینگونه باشد که می‌بینیم، تمام ساخت‌وسازهای  تهران را می‌شود با 200 مهندس ناظر، نظارت کرد.
وی با بیان اینکه در خصوص طرح ارجاع کار نظارت تغییر محسوسی را شاهد نیستیم، خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که باعث سلب انگیزه در مهندسان ناظر شده این است که مالکان در ازای تخلف باید به شهرداری پول پرداخت کنند و کارشان را ادامه دهند. وقتی چنین وضعیتی حکم‌فرماست و نقاط ضعف ساختمان اصلاح نمی‌شود، مهندس ناظر صلاح نمی‌بیند از جیب مالکی که این ساختمان تمام دارایی‌اش به شمار می‌رود، پول‌ها را به جیب شهرداری بریزد.