از اخطارهای غیابی تا کارمندان بسازبفروش

شمار نشریه : 212

گروه ساخت وساز‌: وظایف و مسئولیت های شهرداری‌ها آن قدر زیاد است که گاهی آدم احساس می کند همه آنچه در زندگی اجتماعی اتفاق می افتد‌، به عملکرد شهرداری ربط دارد؛ این مسئولیت‌ها از صدور پروانه تا گرفتن مجوز تابلو برای سر در مغازه‌ها‌، نگهداری حیوانات خانگی و جمع آوری متکدیان خیابانی را شامل می شود‌. بنابراین اغراق نیست اگر بگوییم کیفیت زندگی شهری معلول عملکرد شهرداری‌هاست‌. هراندازه در تصمیم گیری های این نهاد‌، منافع عمومی با لحاظ کردن توسعه پایدار موردتوجه قرار بگیرد‌، به همان اندازه نظم و انضباط در شهر حاکم خواهد شد‌. در ادامه تهیه سلسله گزارش های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری‌، سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه تهران رفته ایم تا از دلایل مراجعه به این نهاد عریض و طویل بپرسیم‌.
اخطارهای غیابی
مرد میانسالی را بالباس های خاکی و احوال پریشان می بینم و به عنوان اولین سوژه به او نزدیک می شوم‌. وقتی نظرش را جلب می کنم و از علت آمدنش سئوال می کنم می گوید‌: بنده سازنده هستم‌. چند روز پیش در حین کار گود برداری در اثر بی توجهی به مکانیک خاک‌، باعث ریزش دیوار همسایه شدم‌. بعدازاینکه پرونده ما وارد دادگستری شده‌، اعلام کردند بنده به تذکرات شهرداری بی توجه بوده و کاملا مقصر هستم‌. این در حالی است که از ابتدا تا انتهای گود برداری شهرداری و مهندس ناظر هیچ اخطاری به بنده نداده‌اند و حتی من مهندس ناظر را تاکنون سر پروژه رؤیت نکرده‌ام‌.
این سازنده ادامه داد‌: بنابراین طبیعی است که گزارشی هم به شهرداری ارجاع نشده باشد اما متأسفانه امروز چندین نامه مشاهده کردم با موضوع «اعلام خطر مهندس ناظر نسبت به گود برداری» که مثلا طی آنها شهرداری به بنده اخطار داده‌است‌. این درحالی است که روحم از هیچکدام این نامه‌ها خبردار نیست‌.
این شهروند با ناراحتی گفت‌: با مهندس ناظر هم تماس گرفتم و پرسیدم شما تاکنون سر پروژه حاضر نشده اید‌، چگونه به شهرداری نامه داده اید‌؟ پاسخ داد‌: بنده در ساعتی آمده‌ام که شما تشریف نداشته اید‌؟ منظور ایشان احتمالا ساعت 12 شب بوده‌است‌. همیشه رویه شهرداری‌ها این است که وقتی اتفاقی می افتد‌، می گویند قبلا اخطار داده بودیم‌.
ولی افتاد مشکل‌ها
«بسازوبفروش‌ها با زرنگی هایی که دارند‌، هزار و یک مشکل برای مردم ناآگاه از ساخت وساز درست کرده‌اند‌. حالا تصور کنید بسازوبفروش باشی و کارمند شهرداری هم باشی .»
این اظهارنظر یکی از کسانی است که نسبت به خانه ای که خریداری کرده بود‌، گلایه داشت‌. وی گفت‌: چندی پیش آپارتمانی را از یک سازنده خریدم‌. ابتدا همه چیز خوب به نظر می رسید اما پس از مدت کوتاهی همه مشکلات ساختمان پدیدار شد‌. واحد نوسازی که خریداری کردیم‌، همچون دیگر واحد های خریداری شده‌، اصلا قابل سکونت نبود زیرا هنوز یک ماه از اسکان ما نگذشته بود که ترک های زیادی در ساختمان به وجود آمد‌. حتی 10 روز پیش که برحسب اتفاق شیلنگ کولر یکی از همسایگان پاره شده بود‌، تمام دیوار های ساختمان نم برداشت‌. این بدان معناست که در زمستان ساختمان روی سرمان خراب می شود‌. مشکل دیگر اینکه موزاییک‌ها لق هستند به گونه ای که حتی درِ ورودی واحد های طبقه اول که ما در آن زندگی می کنیم‌، تاب برداشته و بسته نمی شود‌.
این ارباب رجوع اظهار داشت‌: مجموع این عوامل سبب شد تا پیگیر کار ساخت‌، نظارت و نحوه صدور پایان کار باشیم اما در فرایند کار به نکات جالب توجهی برخوردیم؛ یکی از آنها این بود که سازنده‌، کارمند شهرداری منطقه‌است‌. شهرداری که در حالت عادی توجهی به کیفیت ساخت وساز ندارد‌، حالا تصور کنید ساختمان متعلق به کارمند خودش باشد‌. خلاصه اینکه ما خواستار امضای مهندس ناظر در هر مرحله از کار شدیم اما از انجام این کار امتناع کردند اما در نهایت با تهدید و خواهش و هر چیز دیگری که ذهنتان برسد‌، مدارک را از شهرداری گرفتیم‌. جالب اینکه تمام مراحل ساخت وساز انجام شده بود و این ساختمان بدون حتی یک تخلف کوچک پایان کار گرفته بود‌، درحالی که تا دلتان بخواهد در این ساختمان تخلف صورت گرفته‌است‌.
شهرداری ما را هم ببیند
پیرزنی که نفس نفس زنان پله‌ها را بالا می‌رفت‌، توجه‌ام را جلب کرد‌. سراغش رفتم و از او پرسیدم؛ آیا با این وضعیت توانایی پیگیری کار هایش را دارد‌؟ پاسخ داد‌: پسرم؛ من هیچ کس را ندارم‌. از گرسنگی شبم روز نمی شود‌. سر کوچه خودمان می نشستم تا هر کس صدقه ای دارد به من ناتوان کمک کند بعد از مدتی چند نفر از همسایه‌ها به شهرداری شکایت کرده بودند که این پیرزن فضای بدی را برای کوچه ایجاد کرده‌است‌. شهرداری هم با بی رحمی تمام به من اعلام کرده که دیگر در این منطقه گدایی نکنم (‌به اینجا که می رسد اشک از چشمانش سرازیر می شود‌) من حالا باید چکار کنم‌. چشمانم اصلا سو ندارد که چند خیابان آن طرف‌تر بروم‌. به خدا همین امروز دو بار نزدیک بود تصادف کنم‌. آیا شهرداری فقط برای جمع کردن ما مسئولیت دارد یا مشکلات ما را هم می بیند‌؟.
زمین به جای طلب
آخرین ارباب رجوعی که با خبرنگار پیام ساختمان صحبت کرد‌، پیمانکاری بود که میگفت؛ کار کردن با شهرداری روزگاری خوب بود اما حالا وضعیت خیلی تغییر کرده‌است‌. وی ادامه داد‌: شهرداری‌ها تا 5 سال پیش خوب پول می‌دادند و همه کار‌هایشان سر وقت بود و ما مشکلی بابت گرفتن پولمان نداشتیم اما این روز‌ها شهرداری هم ادای دولت را در می آورد و به هرکدام از کارمندان که می رسیم می گویند دچار کسری بودجه هستیم‌. کدام کسری بودجه‌؟ شهرداری اگر کسری بودجه داشت که الآن زمین و زمان را به هم دوخته بود‌.
این فعال ساختمانی افزود‌: حدود سه ماه پیش کارم به اتمام رسیده اما ریالی دریافت نکرده‌ام‌. هرچقدر هم که می گویم پولم را بدهید‌، عنوان می کنند پول نقد نداریم‌. اخیرا نیز صحبت هایی مطرح شده که می خواهند به جای پول نقد به ما زمین بدهند و جالب اینکه شرط گذاشته‌اند که نمی توانید زمین را بسازید بلکه باید آن را بفروشید‌. متأسفانه قیمتی که برای زمین هایشان تعیین کرده‌اند‌، اصلا منطقی نیست و بیشتر از قیمت زمین در همان منطقه‌است‌. بنابراین هیچ کس حاضر نیست با قیمت مدنظر شهرداری آن را بخرد اما به هرحال شهرداری در ازای طلب‌مان با همان قیمت به ما زمین می دهد و چاره ای جز قبول نداریم‌.