نوسازي فارس از زبان معون وزیر

شمار نشریه : 160


گروه ساخت‌وساز: معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه3941 هکتار بافت فرسوده مصوب در استان فارس وجود دارد، گفت: تاکنون در بافت‌های فرسوده استان فارس 5690 واحد مسکونی تخریب و به جای آن 19 هزار و 436 واحد مسکونی بنا شده است .

مهندس مجيد کیان پور در گفتگو با پيام ساختمان با بیان اینکه از ابتدای روند اعطای تسهیلات نوسازی تا کنون7561 فقره تسهیلات نوسازی در اختیار ساکنین بافت فرسوده استان فارس قرارگرفته که از این میزان 6157 واحد به بانک‌های عامل معرفی‌شده‌اند، گفت: خوشبختانه از آغاز پرداخت تسهیلات نوسازی تا کنون 4987 متقاضی در بافت‌های فرسوده استان فارس توانسته‌اند تسهیلات نوسازی خود را دریافت نمایند . وی در خصوص عملکرد سال گذشته این استان افزود : در سال گذشته از مجموعه 2533 فقره تسهیلات نوسازی اختصاص‌یافته در بافت فرسوده فارس، 1179واحد مسکونی به بانک‌های عامل معرفی‌شده‌اند.

مهندس کیان پور با اشاره به اینکه در سال گذشته 1500واحد نوسازی در بافت‌های فرسوده استان فارس افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است، گفت : 2142 واحد آماده افتتاح و بهره‌برداری هست .وي افزود: تاكنون از هشت پایان‌نامه تحصيلي در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري با موضوعات مرتبط با شهرسازي ، معماري، اقتصادي ، اجتماعي در بافت‌های فرسوده شهري حمايت شده است؛ همچنين چند طرح پژوهشي و 5 ترجمه كتاب در استان فارس و یک تألیف کتاب و چهار عنوان مقاله تخصصی در زمینه بافت‌های فرسوده و توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی به اتمام رسيده است.

كيان پور در ادامه گفت: به منظور آشنایی بیشتر مدیران شهری با امر نوسازی بافت‌های فرسوده و توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی ده کارگاه آموزشی در سطح استان برگزار شده است . وی یکی دیگر از اقدامات انجام‌گرفته در استان فارس را بازسازی بناهای تاریخی عنوان كرد و افزود : در رابطه با بهسازی و نوسازی بناهای قدیمی در محدوده بافت‌های فرسوده شهری تا کنون بیش از یک میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار جهت مرمت و بازسازی بناهای بازار کازرون، کف سازی بازار آباده و محور سنگ سیاه در استان فارس هزینه شده است .

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: از مهم‌ترین پروژه‌های انجام‌شده در سکونتگاه‌های غیررسمی شهر شیراز می‌توان به احداث سه خانه محله در محلات سعدی، سهل‌آباد و کتس بس و همچنین کتابخانه محله سعدی، فرهنگسرا و کارگاه مشاغل خانگی و کتابخانه محله سهل‌آباد، احداث مدرسه 9 کلاسه راهنمایی دخترانه محله سهل‌آباد، بهسازی معابر محلات سعدی و سالن ورزشی کتس بس با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران اشاره کرد. وی ادامه داد: تاکنون طرح توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی شهرهای شیراز و مرودشت تهیه و به تصویب ستاد استانی رسیده و طرح توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی شهر کازرون نیز در دست انجام می‌باشد.

مهندس کیان پور گفت: جهت تهیه طرح توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی شهرهای مذکور بالغ بر 3140 میلیون ریال هزینه شده است.