هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مالیات بر درآمدحذف شود

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن درباره تأثیر حذف مالیات بر درآمد برای معدنی‌ها که مدتی قبل از سوی وزیر صنعت مطرح شد،گفت: این پیشنهاد بسیار خوبی است چون باید تولیدکنندگان زمانی که تأمین‌کننده مواد خام کارخانه‌های داخلی هستند حداقل در برهه‌ای از زمان از پرداخت مالیات بر درآمد معاف باشند تا تشویق شوند.
مهرداد اکبریان ، اظهار کرد: معافیت معدنی‌ها از مالیات بر درآمد تأثیری در قیمت‌ها ندارد، بلکه انگیزه تأمین داخلی را به وجود می‌آورد. چون هیچ تولیدکننده داخلی میل و رغبتی برای تأمین ماده خام داخلی ندارد؛ بنابراین اگر این اتفاق بیفتد این رغبت به وجود خواهد آمد.
وی درباره عمده‌ترین مشکلات صادرکنندگان این بخش گفت: اگر قیمت تمام‌شده یک تن سنگ‌آهن را مثلاً در مقصد چین آنالیز کنیم حدود یک‌سوم آن هزینه تولید و دوسوم هزینه‌های ترانسفر زمینی و دریایی است. درحالی‌که این رقم در دیگر کشورهای صادرکننده سنگ‌آهن خیلی کمتر است؛
اکبریان تصریح کرد: دولت ازیک‌طرف تولیدکنندگان معدنی را تشویق می‌کند و از طرفی 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده و 25 درصد مالیات بر درآمد از میزان سودشان دریافت می‌کند. موضوع اینجاست که اگر همین تولیدکننده بخواهد مسیر صادرات را در پیش گیرد، مالیات بر ارزش‌افزوده 9 درصدی به او برگشت داده می‌شود و از مالیات بر درآمد نیز معاف است. بنابراین نسبت نامتعادل بین صادرکننده و تأمین‌کننده داخلی وجود دارد و طبیعی است هر آدم عاقلی به سمت صادرات می‌رود.
عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: در کشورهای دیگر در آنالیز قیمت تمام‌شده بیشترین سهم برای تولید سنگ‌آهن است نه برای ترانسفر یا خدمات بندری و گمرکی. این در حالی است که در ایران بخشی از این اضافه بها را به خاطر نبود مدیریت درست در بنادر می‌پردازیم. چون بنادر ما ضعیف بوده و اسکله‌ها توانایی لازم را ندارند و فقط هزینه‌های اضافی می‌گیرند اما بابت پولی که دریافت می‌کنند خدماتی ارائه نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه کشتی‌های بالای 52 هزار تن فقط در چند بندر پهلودهی می‌شوند‌، گفت: همه این عوامل درمجموع دست‌به‌دست هم می‌دهند و در نهایت منجر به‌اضافه بهایی می‌شوند که معدن‌کاران باید بپردازند‌ و عده‌ای مجبور می‌شوند از بازار کنار روند یا از سهم معدن و اکتشافاتشان بزنند که این ضربه مستقیمی به این بخش وارد می‌کند.
اکبریان با بیان اینکه استرالیا و برزیل به سمت کشتی‌های 400 هزار تنی می‌روند، اظهار کرد: این در حالی است که ما ظرفیت پذیرش کشتی‌های با حجم 42 هزار یا 52 هزار تن را فقط در چند بندر داریم.