هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتحادیـه ها را به ستـــوه آورده اند

اصناف کشور به علت گستردگی و حجم زیاد امکانات فنی و مالی و در دست داشتن بخش زیادی از تولید ناخالص ملی‌، اشتغال و ثروت در جامعه شرایطی را برای گردش کالا‌ها‌، نقدینگی و درنتیجه پویایی اقتصاد فراهم می کنند‌. این بخش نقش مهمی در افزایش پس انداز‌، اشتغال و بهره وری ملی و در نهایت توسعه و شکوفایی اقتصاد ایفا می کند‌.
فعالیت حدود سه میلیون واحد صنفی در کل کشور در زمینه های مختلف تولیدی‌، توزیعی‌، خدماتی و خدمات فنی گرداننده چرخه زنجیروار تولید و توزیع و مصرف در بدنه اقتصاد کشور هستند‌. در این میان بخش فنی و تولیدی به عنوان یکی از ارکان مهم شروع‌کننده توسعه اقتصادی کشور است‌. اهمیت این بخش در کشورهایی که هنوز در نیمه راه توسعه هستند بیشتر است زیرا مرز اصناف و صنعت از همین گام اول شناخته می شود‌.
روز اول تیرماه روز اصناف نام گذاری شده‌است‌. به این بهانه‌، یکی از دغدغه های مهم اصناف در بخش فنی و تولیدی را در گفتگو با کارشناسان مورد واکاوی قرار داده ایم‌:
باوجود اینکه تعداد واحدهای صنفی در ایران نسبت به متوسط جهانی بسیار بیشتر است و بار‌ها صحبت از یکی شدن برخی از واحدهای صنفی مطرح شده‌است اما هنوز گستردگی و پراکندگی واحدهای صنفی یکی از معضلات عمده کنترل و نظارت بر این بخش‌هاست‌. یکی از راهکارهای نظارت بر اصناف پروانه کسب است‌. هر مجموعه ای که دارای یک فعالیت اقتصادی واحد است برای اینکه زیرمجموعه اصنافی قرار بگیرد که دارای فعالیت قانونی هستند باید مجوز و تأییدیه ای با عنوان پروانه کسب برای فعالیت خود دریافت کند‌.
در واقع نظارت و کنترل واحدهای صنفی‌، از مهم ترین نیازهای جامعه‌است و معیشت مردم تا حدود زیادی وابسته به همین مهم است‌، ازاین رو داشتن پروانه کسب که به منزله شناسنامه واحدهای تجاری و اصناف است و سبب سهولت در نظارت می شود‌، اما حضور افرادی بدون مجوز قانونی در فعالیت های اقتصادی موجب اخلال در فعالیت اصناف دارای پروانه کسب می شود‌.
اصناف به جای دوره گرد‌ها هم مالیات می دهند
در همین رابطه حبیب ا... بشارتی‌، رئیس اتحادیه آهن سازان کشور در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت‌: دغدغه صنفی بسیاری از اتحادیه هایی که کار تولید انجام می دهند فعالیت واحدهایی است که پروانه کسب ندارند‌. وی با اشاره به مشکلات اصنافی که در حوزه های مرتبط با ساخت وساز فعالیت دارند‌، افزود‌: کسانی که به اصطلاح دوره گرد نامیده می شوند با گردش در شهر و مراجعه به ساختمان های در حال ساخت پیشنهاد کارهای ساختمانی مانند سیم کشی و برق کاری ساختمان و غیره می دهند‌. این در حالی است که این افراد در نظام مالیاتی کشور پرداختی ندارند و همین امر منجر به تعویض شغل کسانی می شود که فعالیت قانونی دارند زیرا ادامه فعالیت قانونی در این شرایط برای آنها ضرر است‌.
بشارتی با اشاره به فعالیت های صنفی که در گذشته انجام می شد‌، اظهار داشت‌: در زمان جنگ فعالیت های اصناف بدون مجوز به دلیل نبود نظارت درست شیوع پیدا کرد و همین باعث خارج شدن آمار درست اصناف از دست مسئولین کشور شد‌. بعد‌ها هم هیچ برنامه منسجمی برای اصلاح فعالیت قانونی اصناف ارائه نشد‌. وی ادامه داد‌: اتحادیه‌ها به تنهایی نمی توانند مشکل خود را حل کنند بلکه باید یک مجموعه نظارتی دقیق و کامل برای رسیدگی به این مشکل وجود داشته باشد‌.
رئیس اتحادیه آهن سازان برای حل مشکل صنعت ساخت وساز پیشنهاد کرد‌: بهتراست ناظرینی که مسئولیت نظارت و رسیدگی دارند با سرکشی به ساختمان های نیمه کاره از کسانی که مشغول به فعالیت هستند درخواست مجوز و پروانه کسب داشته باشند و یا سازمان نظام مهندسی کشور را ملزم کنند که از مهندسین ناظر خود بخواهد به کسانی که برای فعالیت خود پروانه کسب ندارند‌، کار ندهند‌.
830هزار بنگاه بدون پروانه کسب
مسئولین اتاق اصناف کشور نیز بار‌ها با اشاره به این مشکل اصناف سعی در ارائه راه حلی برای این مشکل داشته‌اند اما همچنان این مسئله یکی از بزرگ ترین معضلات واحدهای صنفی است‌.
علی فاضلی‌، رئیس اتاق اصناف کشور نیز در ابتدای سال جاری با اشاره به ساماندهی بنگاه های بدون مجوز فعالیت گفته بود‌: «یکی از مهم ترین موضوعات برای سال جدید‌، هدفمند کردن و ساماندهی بنگاه های بدون پروانه کسب است‌، چون اغلب تخلفاتی که تا امروز شاهد بودیم در بنگاه هایی صورت گرفته که فاقد مجوز هستند و در حال حاضر حدود 830 هزار بنگاه ثبت شده بدون پروانه کسب داریم»‌.
با مشکلات اصناف تعاملی برخورد شده‌است
جلال الدین محمد شكریه‌، نایب رئیس اتاق اصناف کشور در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت‌: طرح های زیادی از زمانی که وزارت بازرگانی مشغول به فعالیت بود تاکنون ارائه شده که متأسفانه هر کدام بنا به دلایلی به نتیجه نرسید‌.
وی می گوید‌: در صنعت ساختمان از در و پنجره گرفته تا چوب و آهن و شیشه هر کدام با مشکلات زیادی روبه رو هستند که با آن به صورت تعاملی برخورد شده‌است و اکنون وقت آن رسیده که جدی‌تر به این مشکلات پرداخته شود‌.
شکریه افزود‌: در این روز‌ها در همین رابطه دو طرح جدید در دست بررسی است که جزییات آن هنوز کامل نشده‌است اما با نگاه کارشناسی که وجود دارد احتمال به ثمر نشستن یکی از این دو طرح بسیار زیاد است‌.
اصناف که به عنوان یک تشکل بزرگ کشور اهمیت زیادی در ایجاد درآمد‌، اشتغال و حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان کشور دارند‌، اکنون با توجه به مشکلات ساختاری اقتصاد کشور‌، با چالش های متعددی در انجام فعالیت های‌شان روبه رو هستند‌. در آستانه روز اصناف باید با مشکلات آنها به صورت جدی‌تر برخورد شود تا به عنوان یکی از بخش های مهم خصوصی در پیشرفت اقتصاد کشور نقش پررنگ تری ایفا کنند.