هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رهـن واجاره در گرداب رکود مسکن

با وجود تمام برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای بازگرداندن رونق به بازار مسکن، این بازار همچنان در گرداب رکودی که گریبانش را گرفته است بیشتر فرو می‌رود و پیامدهای آن، دامن بازار رهن و اجاره را هم گرفته است. در شرایطی که وارد فصل جابه‌جایی در بازار مسکن شده‌ایم متأسفانه وضعیت رهن و اجاره چندان مساعد نیست. بررسي روند تحولات رهن و اجاره بيانگر تأثیرپذیری مستقيم آن از تغييرات قيمت مسکن و نرخ تورم است. دامنه تحولات اجاره‌بها، به دليل ارتباط مستقیم آن با تقاضای مصرفی مسکن و همچنین سطح عمومی درآمد مستأجران و فقدان تقاضای سفته‌بازی در بخش اجاره مسکن و همچنین التزام طرفین قرارداد اجاره به رعایت مفاد قرارداد در طول دوره اجاره، گسترده است. بر این اساس و با توجه به این تحولات ، آثار تغییرات قیمت مسکن در بازار اجاره‌بها ظاهر می‌گردد. یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قیمت رهن و اجاره این است که سرمایه‌گذارانی که قبلاً سرمایه‌های خود را در ساخت‌وساز به جریان می‌انداختند اکنون برای متضرر نشدن از ملک‌هایی که قبلاً ساخته‌اند و اکنون چندان مشتری ندارد سود خود را در اجاره و رهن مسکن می‌بینند.
 این روزها اگر سري به بنگاه‌های معاملات ملکي در نقاط مختلف تهران بزنيد به‌سادگی وضعيت اسفناک بازار رهن و اجاره و خريد مسکن را درک خواهيد کرد.
نویدی؛ مدیر یکی از دفاتر مشاور املاک مسکن در منطقه عباس‌آباد به پیام ساختمان می‌گوید: وضعیت رهن و اجاره اصلاً مساعد نیست زیرا اکثر کسانی که ساکن یک واحد بوده‌اند تمایلی به جابه‌جایی محل سکونت خود ندارند. وی می‌افزاید: به دلیل تعطیلی مدارس در خردادماه همیشه  در این فصل شاهد رونق معاملات مسکن از جمله رهن و اجاره بوده‌ایم اما متأسفانه نه‌تنها خریدوفروش مسکن در رکود است بلکه بازار رهن و اجاره مسکن هم دوران بی‌رونقی خود را می‌گذراند. 
یکی دیگر از مشاوران املاک شهر تهران به خبرنگار پیام ساختمان می گوید: هزینه‌های رهن و اجاره به‌شدت افزایش پیدا کرده و نسبت به سال گذشته 13 تا 15 درصد بسته به موقعیت مکانی ملک در شهر تهران گران‌تر شده است. همین امر باعث شده است که مردم توانایی رهن نداشته باشند و تمایل بیشتر به سمت اجاره مسکن رفته است. البته بازهم تعداد تقاضاهای اجاره‌ای چندان قابل‌توجه نیست. 
عباس حسین پور یکی از مشکلات عمده در زمینه بالا بودن رهن و اجاره را نبود قیمت ثابت و یکسان در دفاتر مشاوران املاک می‌داند و ادامه می‌دهد: هر مشاور املاکی بسته به منطقه سکونت خود برای یک ملک قیمتی پیشنهاد می‌دهد که ثابت نیست و گاهی از ارزش واقعی ملک نیز بالاتر است. 
اجاره بها در آیینه آمار
گزارش اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد در اردیبهشت 1394شاخص کرایه مسکن استیجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11.9 و 13.9 درصد رشد داشته است. شاخص اجاره‌بهای مسکن تحت تأثیر ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک‌ساله تنظیم می‌گردند و البته تحت تأثیر تحولات قیمت مسکن در سال‌های اخیر روند افزایشی خود را ادامه داده است. تأثیرپذیری قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، زمینه تعدیل انتظارات قیمتی و روند رشد متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم را فراهم نموده است.