افزایـــش 25 درصـدی قیمت سیــمان

شمار نشریه : 211

دبیر انجمن سیمان گفت: در صورت افزایش قیمت گاز، قیمت تمام‌شده تولید سیمان تا ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. 
عبدالرضا شیخان افزود: پیشنهاد تولیدکنندگان سیمان در مورد افزایش قیمت تولیداتشان در دو سناریو تهیه‌شده که در یکی از این سناریوها، ثبات قیمت گاز و عدم افزایش آن دیده‌شده و بر این اساس، پیشنهاد افزایش 17 درصدی قیمت سیمان مطرح‌شده است و در سناریوی دیگر، افزایش قیمت گاز عنوان‌شده که در این صورت قیمت تولید سیمان تا 25 درصد افزایش خواهد یافت. وی تصریح کرد: حقوق و دستمزد سهم 19 درصدی در قیمت تمام شده سیمان دارند و در حال حاضر با افزایش 17 درصدی حقوق و دستمزد کارگران طی سال جاری روبه‌رو هستیم.
 شیخان اظهار داشت: افزایش قیمت گازوئیل باعث رشد 20 درصدی هزینه حمل‌ونقل مواد از معادن شده و علاوه بر این، هزینه خرید قطعات یدکی و آجرنسوز نیز افزایش‌یافته که در مجموع رشد 17 درصدی قیمت تمام‌شده سیمان را به همراه داشته است. وی ادامه داد: در مورد افزایش قیمت گاز نیز هنوز مشخص نیست که این مسئله به چه صورتی اتفاق خواهد افتاد و متناسب با میزان افزایش قیمت گاز، قیمت تولید سیمان نیز بالا خواهد رفت که برآورد ما رشد حدود 25 درصدی است.
 دبیر انجمن سیمان با بیان اینکه در حال حاضر سیمان تولید داخل 40 درصد ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی در کشور عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: درصورتی‌که وزارت صنعت با افزایش قیمت سیمان موافقت نکند، کارخانه‌های سیمان ناچار به کاهش بخشی از هزینه‌های تولید خود هستند که اولین گام در این جهت، تعدیل نیروی انسانی خواهد بود.