هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امکان بازپرداخت پلکانی تسهیلات جدید خرید مسکن فراهم شد

در صورتی که دارندگان حساب پس اندازجوانان بخواهند از تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی در تهران استفاده کنند‌، با افتتاح یک حساب صندوق پس انداز خانه یکم با حداقل موجودی و شش ماه انتظار می توانند از این تسهیلات برخوردار شوند‌.
ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیئت مدیره بانک مسکن در گفتگو با ایرنا افزود‌: از حدود ۱۵ سال پیش که افتتاح حساب پس انداز جوانان در بانک مسکن آغاز شده‌، هم اکنون تعداد این حساب‌ها در سراسر کشور به حدود ۲ میلیون فقره رسیده‌است‌.
وی با بیان آنکه همچنین تعداد حساب های صندوق پس انداز مسکن عادی در شعب این بانک به بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ فقره رسیده‌است‌، گفت‌: حداقل موجودی برای استفاده از تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی بانک مسکن مبلغ ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و دارندگان حساب های پس انداز جوانان حداقل باید در حساب صندوق پس انداز خانه یکم خود این میزان موجودی را داشته باشند‌.
این عضو هیئت مدیره بانک مسکن یادآور شد‌: دارندگان این حساب‌ها برای استفاده از تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی در تهران و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت می توانند با حداقل موجودی ۱۰ میلیون تومان و در یک دوره انتظار شش ماهه از این تسهیلات بهره گیری کنند‌.
وی در باره تسهیلات ۴۰ میلیون تومان بانک مسکن در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هم گفت‌: برای خرید خانه حداقل موجودی در حساب باید ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد تا دارندگان حساب پس انداز جوانان با یک دوره انتظار شش ماهه بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند‌.
رحیمی انارکی با بیان آنکه پس از ۱۵ سال هم اکنون حداقل موجودی حساب های صندوق پس انداز جوانان به ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۳ میلیون تومان رسیده‌است‌، یادآور شد‌: همه دارندگان این حساب‌ها در صورت تمایل با افتتاح یک حساب پس انداز صندوق یکم می توانند از تسهیلات جدید بانک مسکن برای خانه دار شدن استفاده کنند‌.
گفتنی است‌، مطابق دستورالعمل اخیر بانک مسکن نرخ سود این تسهیلات (‌از محل صندوق پس انداز مسکن یکم‌) ۱۴ درصد و زمان بازپرداخت آن ۱۲ سال (‌۱۴۴ ماه‌) است‌.
پیش از این قرار بود متقاضیان استفاده از تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی‌، ماهانه نسبت به پرداخت یک میلیون و ۱۴۹ هزار تومان به بانک مسکن اقدام کنند‌، اما هم اکنون پرداخت اقساط پلکانی این تسهیلات فراهم شده تا خریداران بتوانند به سهولت اقساط خودرا پرداخت کنند‌.
با ابلاغ دستورالعمل پرداخت پلکانی اقساط این تسهیلات‌، اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی ماهانه ۹۳۷ هزار تومان و اقساط وام های ۶۰ و ۴۰ میلیونی هم به ترتیب ماهانه ۷۰۳ هزار و ۴۶۸ هزار تومان تعیین شده است.