هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فعالان ساختمان آمـاده پساتحـریم باشند

گروه ساخت وساز‌: نخستین اجلاس برندهای صنعت ساختمان کشور با حضور حامد مظاهریان‌، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی‌، محمد شکرچی زاده؛ معاون وزیر و رئیس مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی‌، اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام کاردانی و نظام مهندسی کشور و همچنین جمعی از انبوه‌سازان و تولیدکنندگان صنعت ساختمان در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد و متخصصان و صنعتگران به بیان ویژگی های برند‌ها و همچنین ضرورت صنعتی سازی در کشور پرداختند‌.
راهی جز صنعتی سازی نداریم
به گزارش پیام ساختمان محمد شکرچی زاده‌، معاون وزیر و رئیس مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی با حضور در این همایش گفت‌: صنعت ساختمان 40 درصد اقتصاد ملی را در بر می گیرد و اگر می خواهیم در 1404 به رشد اقتصادی 8 درصد برسیم راهی جز صنعتی سازی در بخش ساختمان نداریم چراکه 3درصد این رشد باید با بهره وری حاصل شود‌.
وی افزود‌: حتی در سال هایی که ساخت وساز کشور در رکود است‌، هزینه اجرای ساخت وسازهای بخش خصوصی دو برابر پروژه های عمرانی است‌، بنابراین بجاست از این سرمایه‌ها درست استفاده کنیم‌.
صنعتی سازی‌، انبوه‌سازی نیست
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد‌: برخی گمان می کنند صنعتی سازی، انبوه‌سازی است درحالی که اینگونه نیست و ما اگر صنعتی سازی را به انبوه‌سازی محدود کنیم‌، نمی توانیم از مزایای آن استفاده کنیم‌. همچنانکه در کشور های توسعه یـــافته کوچک ترین ساختمان‌ها هم با روش های صنعتی ساخته می‌شود‌.
با هدر رفت سرمایه‌ها کنار آمده ایم
شکرچی زاده با بیان اینکه مبحث 11 مقررات ملی ساختمان به صنعتی سازی اختصاص داده شده‌است‌، ادامه داد‌: در ساخت وسازهای سنتی حداقل 5 تا 10 درصد مصالح پرت می شود؛ مصالحی که برای تولید و حمل ونقل آنها باید هزینه های انسانی و مالی صورت گیرد‌، ضمن اینکه محیط زیست هم آلوده می شود‌. درحالی که اگر فرایند تولید مصالح صنعتی باشد‌، این مشکلات را نخواهیم داشت اما متأسفانه ما با این هدر رفت سرمایه‌ها کنار آمده ایم‌.
صنعتی سازی را به دانشگاه‌ها می بریم
رئیس مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی توضیح داد‌: ازجمله عللی که باعث شده صنعتی سازی درکشور ما موردتوجه قرار نگیرد‌، مقاومت سازندگان صنعت ساختمان در برابر فناوری های جدید است‌. دلیل دوم ناآشنایی مهندسان ما با صنعتی سازی است؛ بدین معنا که مبانی صنعتی سازی برای مهندسان ما تدریس نمی شود‌. البته در این میان دروس معمــاری وضعیت بهتری نسبت به دروس عمـران دارند و امیدواریم به عنوان یک مرکز تحقیقاتی بـا همکاری وزارت علـــوم‌، تحقیقـات و فناوری این دروس را به دانشگـاه‌ها‌ ببریم‌.
تناقض نقدینگی و سرعت بالای صنعتی سازی
شکرچی زاده یکی دیگر از دلایل عدم رشد صنعتی سازی در ایــــــران را فقدان نقدینگی در زمان های کوتاه ارزیابی کرد و گفت‌: به دلیل اینکه سرعت کار در صنعتی سازی بالاست و پروژه ظرف مدت کوتاهی به اتمام می رسد‌، سیستم مالی سازندگان ما توانایی پاسخگویی را ندارد‌.
رفع تحریم‌، تزریق پول نیست
وی در پایان گفت‌: دست اندرکاران و فعالان صنعت ساختمان باید خود‌شان را برای شرایط پساتحریم آماده کنند‌. البته شرایط پساتحریم هم به معنای تزریق پول های بی حساب وکتاب به صنعت نیست‌. همان طور که قبلا دو بار در فاصله سال های 52 تا 56 و 86 تا 91 تزریق بی سابقه پول به جامعه را شاهد بودیم و نتوانست مشکلات را حل کند‌. بنابراین ما باید به دنبال توسعه پایدار باشیم‌.
برند سازی حاصل صداقت است
در ادامه این همایش مهدی مؤذن‌، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی در سخنانی با اشاره به اهمیت برند سازی در صنعت ساختمان گفت‌: قطعا برند سازی به خودی خود اتفاق نمی افتد بلکه حاصل صداقت با جامعه‌است‌. اگر نگاهی بــــه برند های معروف صنعت ساختمان داشته باشید ادعای بنده اثبات خواهد شد‌.
برند شده ایم
وی ادامه داد‌: سازمان نظام کاردانی با اتکا به توان خود و بدون کوچک ترین حمایتی از سوی وزارت راه و شهرسازی توانست خود اثباتی کند و هر جا وظیفه ای به کاردان‌ها سپرده شد‌، به نحو احسن آن را انجام دادند و امروز سازمان ما تبدیل به یک برند شده‌است‌.
مؤذن افزود‌: امیدواریم بخش های دیگر صنعت ساختمان هم به دنبال خود اثباتی برای برند سازی باشند نه اینکه به تشکل های دیگر لشکرکشی کنند‌.
فرصتی برای ارائه عملکرد
سخنران بعدی حجت ا... عزیزی‌، عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان بود که فرصت را مغتنم دید و به ارائه گزارشی از فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پرداخت و گفت‌: در طول سه سال اخیر که هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تغییر کرده در حوزه های کیفی و کمی با استراتژی حرکت کرده ایم‌. ازجمله مهم ترین حرکت های ما تشکیل کمیته ژئوتکنیک بود که کمک شایانی به احداث ساختمان های باکیفیت کرد‌.
90 درصد نقشه‌ها کنترل می شود
عزیزی ادامه داد‌: تا سه سال پیش 90 درصد نقشه‌ها دارای اشکال بود که 60 درصد آنها اشکال اساسی داشت اما امروز به جرئت می توانم بگویم که 90 درصد نقشه‌ها در حوزه طراحی کنترل می شوند‌. علاوه بر این در حوزه اجرا و کنترل جوش و بتن نیز شاهد کنترل و نظارت هستیم‌.
عزیزی با اشاره به اهمیت صرفه جویی در انرژی گفت‌: به طراحان ساختمان‌ها توصیه کرده ایم که نقشه‌ها بر اساس فناوری های نوین طراحی شوند تا مجری نتواند از مصالح قدیمی استفاده کند‌.
شناسنامه برای ساختمان های 1000 متری
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود‌: شناسنامه فنی ساختمان می تواند تمام تمهیداتی که ما برای ارتقای کیفیت ساختمان انجام داده ایم را کامل کند‌. در این رابطه شناسنامه هم اکنون برای ساختمان های 1500 متر صادر می شود و در حال رایزنی با شهرداری هستیم که برای ساختمان‌ها 1000 متر هم این شناسنامه را صادر کنیم‌. علاوه بر این باید نقشه های ازبیلت (‌چون ساخت‌) به خریداران داده شود تا در صورت تعمیرات احتمالی آینده مالکان دچار سردرگمی نشوند‌.
از برندهای برتر حمایت می کنیم
عزیزی در پایان گفت‌: ارائه شناسنامه فنی از طرف سازنده چیزی جز رعایت اصل مشتری مداری و برند سازی نیست و ما حاضریم از برند های برتر و مشتری مدار حمایت کنیم و حتی کار آنها را تبلیغ کنیم‌. لازم به ذکر است در پایان این همایش با اهدای لوح تقدیر از برندهای برتر صنعت ساختمان تقدیر شد‌.
پیام ساختمان در این همایش حضور یافت و اقدام به پوشش خبری مراسم و توزیع رایگان نشریه نمود.