هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استقبال شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در ایران

در یكی از ظهرهای شلوغ و گرم پایتخت‌، نمایشگاه بین المللی تهران با برگزاری سه نمایشگاه جداگانه در سه سالن خود روز خلوتی را گذراند‌. یکی از این نمایشگاه‌ها مربوط به نخستین نمایشگاه بین المللی پروژه ایران بود‌. راهروهای خلوت این نمایشگاه اما از این نظر متفاوت بود؛ نمایشگاهی كه بیش از شركت های ایرانی شركت هایی از اروپا و آسیا در آن حضور داشتند و به فضای سالن شمـــــاره هفت حسی كاملا بین المللی داده بودند‌. دلیل حضور این همه شركت خارجی‌، امیدواری به برطرف شدن تحریم‌هاست و ارزیابی های بازار نشان از باز شدن درهای كشور به روی صنعتگران خارجی دارد كه امید می رود این ارتباط تنها به واردات بی رویه منجر نشود و تولیدكنندگان ایرانی نیز بهره خود را از نمایشگاه هایی مانند آن ببرند‌. مطابق معمول ما هم سری به غرفه های نمایشگاه زدیم تا با شرکت کنندگان گفتگویی داشته باشیم و نظرات‌شان را جویا شویم‌:
برای ارزیابی آمده ایم
جینو مانسینی؛ مدیر بین المللی یكی از شركت های ایتالیایی است كه در زمینه ماشین آلات ساختمانی كار می كند‌. وی که برای اولین بار به ایران آمده‌است به خبرنگار ما گفت‌: البته از بازار ایران تنها با دیدن این نمایشگاه و شهر تهران نمی توان ارزیابی درستی داشت بلكه ما باید برگردیم و بعد از بررسی دقیق و سنجش تمام جوانب برای حضور در بازار ایران تصمیم بگیریم‌.
مانسینی كه از میزان بالای ساخت وساز در تهران به وجد آمده بود‌، گفت‌: البته متوجه هستم كه همه ایران تهران نیست و من تنها این نمایشگاه و تهران را دیده‌ام اما اگر در جاهای دیگر كشور مانند اینجا ساخت وساز شده باشد‌، باید بگویم شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری وجود دارد‌.
چین متفاوت
مخاطب بعدی من یكی از تولیدكنندگان نما و دكوراسیون داخلی از كشور چین بود که در مورد كیفیت پایین محصولات وارداتی چینی به پیام ساختمان گفت‌: كیفیت محصولات چینی متفاوت است و حتی كشورهای اروپایی و آمریكای شمالی با استانداردهای بالا‌، از محصولات چینی استفاده می كنند‌. اما در مورد ایران انتظار این است كه محصولاتی با قیمت پایین‌تر وارد شود و به همین دلیل كیفیت آنها پایین است‌.
وی كه شركت خود را از جمله شركت های مطرح معرفی كرد‌، افزود‌: ما اولین بار است كه به ایران آمده ایم و سعی می كنیم این تلقی را با ارائه كالاهایی با كیفیت بالا تغییر دهیم‌. دلیلی اصلی كه ما را به اینجا كشانده‌است اطمینان از برطرف شدن تحریم‌ها و رفع تنش های سیاسی ‌است‌.
انتظار نمایشگاه بزرگ تری داشتم
چینوا ناهاس‌، مدیر فروش یكی از شركت های رومانیایی است كه در زمینه محصولات چوب تخصص دارد‌. محصولاتی كه هم در دكوراسیون داخلی و هم در نماهای بیرونی استفاده می شود‌. وی نیز مهم ترین چالش را مشكلات بانكی و مشكلات باز كردن LC در بانك های ایرانی خارج كشور عنوان کرد و گفت‌: البته این مشكل با برطرف شدن تحریم‌ها رفع خواهد شد اما در مورد زمان این تفاهم اطمینانی وجود ندارد‌. ناهاس خاطرنشان کرد‌: البته بنده به شخصه انتظار داشتم با نمایشگاه بزرگ تری روبه رو شوم‌.
در بند سیاست نیستم
در میان غرفه های نمایشگاهی غرفه های ایتالیایی‌ها بیش از همه خودنمایی می كرد‌. مخاطب بعدی من هم شركتی ایتالیایی بود كه در زمینه پاركت‌ها فعالیت می كرد‌.
جیورجو مونتانوچی مدیرعامل این شركت اهل میلان ایتالیا است و دلیل حضور خود را پیشنهاد دفتر بازرگانی میلان ذكر كرد و اظهار داشت‌: به ما گفته شد كه بازار ایران دارای پتانسیل مناسبی برای سرمایه گذاری است و ما هم كه بیشتر محصولات خود را یعنی نزدیك به 70 درصد آن را صادر می كنیم از هر موقعیتی برای پیدا كردن بازار استقبال به عمل می آوریم‌.
مونتانوچی در مورد مشكلات بانكی ارتباط با ایران گفت‌: ما با چنین مشكلاتی برخورد نخواهیم كرد چراکه در ارتباط با مشتریان خود در سراسر دنیا حواله های بانكی را راه حل بهتری می دانیم‌. البته ما هنوز با ایران تجارت نكرده ایم تا با زیر و بم مشكلات اینجا مواجه شویم‌.
وی دلیل حضور خود را تنها ارزیابی بازار ذكر كرد و گفت‌: برای ما مشكلات سیاسی محلی از اعراب ندارد و خود را دربند این موضوعــات نمی دانیم چراکه هرلحظه ممكن است در سیاست تصمیم های متفاوتی بگیرند‌.
فرهنگ ساخت متفاوت است
شركت های آلمانی نیز مانند همیشه در نمایشگاه های ایران حضوری فعال دارند و این نمایشگاه نیز از این قاعده مستثنی نبود‌.
الكسیژ دگراف مدیر فروش یكی از این شركت‌ها كه در زمینه بتن فعالیت می كند‌، با بیان اینكه در تجارت و سرمایه گذاری فرهنگ را هم باید مدنظر قرار داد‌، بـــــه پیام ساختمان گفت‌: فرهنگ ساختمان سازی در ایران و آلمان متفاوت است و مثلا از هر مصالحی نمی توان استفاده كرد‌. در ایران ساختمان چوبی کمتر ساخته می شود زیرا چوب موردنیاز آن وجود ندارد‌. در عوض آنچه ارزان‌تر و بهینه‌تر است بتن است‌. البته بتن برای ایران مناسب است چون هم بادوام است و هم ارزان‌.
وی ادامه داد‌: در ایران این مشكل وجود دارد كه ساختمان‌ها وارد فاز صنعتی سازی نشده‌اند و با اینكه شركت های بتن خوبی دارد و مصالح مناسبی نیز هست اما همچنان ساخت بی كیفیت انجام می شود‌.
راه‌ها را یاد گرفته ایم
سعید محمد‌، مخاطب بعدی پیا ساختمان از کشور امارات است‌. وی با بیان اینكه برای دهمین مرتبه‌است كه به ایران سفر كرده‌است كشورمان را محیطی مناسب برای سرمایه گذاری می داند اما ترجیح می دهد از راه دور و نه از دفتری در تهران این كار را انجام دهد‌. وی گفت‌: شركت ما در زمینه ساخت جرثقیل برای برج های بلند تخصص دارد و دلیل حضور من در ایران این است كه گمان می كنم با رفع تحریم های بین المللی امكان سرمایه گذاری و حضور شركت های خارجی در ایران بیشتر خواهد شد‌.
سعید محمد ادامه داد‌: ایران و امارات همیشه روابط خوبی داشته‌اند و من فكر می كنم می توانم فعالیت های خود را در ایران وسعت بدهم‌. البته مشكلاتی مانند باز کردن LC وجود دارد كه واقعا مشكل بزرگی است اما بازرگانان ایران و كسانی كه با ایران مراودات تجاری دارند به دلیل همین مشكلاتی كه وجود دارد ترجیح می دهند از راه های مستقیم انتقال پول را انجام بدهند‌.
گفتگوهای مفیدی با
طرف های تجاری خود داشتیم
اریك زاینتدینف روسی تبار‌، مهندسی است كه برای یك شركت ایتالیایی كار می كند‌. وی به خبرنگار ما گفت‌: روابط ایران و روسیه همیشه خوب بوده‌است و ما گمان می كنیم این ارتبـاط با تسهیل مراودات می تواند وسعت یابد‌.
وی افزود‌: شركت ما تولیدکننده دستگاه های فرم دهنده میلگرد‌ها و فلزات ساختمانی است‌. برای انجام این كار‌ها نیاز به نیروی انسانی زیادی است و این كار به صورت سنتی هزینه بالایی را می طلبد اما این دستگاه‌ها كار را بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر می كنند‌، به همین دلیل ساختمان سازی بسیار ارزان‌تر از چیزی كه الآن در ایران است‌، هزینه می برد‌.
وی افزود‌: در ایران ساختمان‌ها عموما بنتی ساخته می شود و برای این بتن‌ها میلگرد نیاز است به همین دلیل فكر می كنم كه این دستگاه می تواند بازار فروش خوبی در ایران داشته باشد‌.
زاینتدینف نیز برای نخستین مرتبه‌است كه به ایران آمده‌است و به هدف حضور خود را تنها ارزیابی بازار ایران اظهار كرد و گفت‌: این نمایشگاه بسیار كوچك است صادقانه باید بگویم كه انتظار نمایشگاه بزرگ تری را داشتم اما در همین نمایشگاه نیز ما توانستیم گفتگوهای مفیدی با طرف های تجاری خود داشته ایم‌.
مشكلات همیشه وجود داشته و دارد
كارل كلینزر‌، مدیر فروش شركت دستگاه های سازنده بلوك های سیمانی است كه سال‌ها در ایران فعالیت داشته و این ارتباطات منجر به دایر كردن دفتری در تهران شده‌است‌. وی نیز برداشته شدن تحریم‌ها را برای توسعه سرمایه گذاری مفید دانست و گفت‌: ما نه تنها در این نمایشگاه بلكه در نمایشگاه بعدی كه در ماه آگوست برگزار خواهد شد شركت خواهیم كرد چون ایــران را دارای پتانسیل بالایی می‌دانیم و اگر اینگونه نبود به این نمایشگــــــاه‌ها نمی آمدیم‌.
وی در مورد صنعتی سازی و قیمت بالای ساختمان در ایران گفت‌: نصب یك دستگاه خوب و گران بهتر از نصب ده دستگاه ارزان و بد است‌. بنابراین برای ارزان و خوب ساختن باید به سمت تولید انبوه رفت كه هم كارهای بیشتری انجــــام می‌گیرد و هم ارزان‌تر تمام می شود‌.
كلینزر ادامه داد‌: البته مشكلات سیـــاسی و تحریم های بانكی وجود دارد اما این مشكلات همیشه وجود داشته و خواهد داشت كه باعث نگرانی است و باید مرتفع شوند.