هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چشم تولیدکننده داخلی به مذاکرات هسته ای

نخستین نمایشگاه بین المللی پروژه ایران روز دوشنبه 18 خردادماه با حضور حامد مظاهریان‌، معاون وزیر راه و شهرسازی و جمعی از شرکت های بزرگ خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد و آخرین دستاورد های شرکت کنندگان در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت‌.
150 شرکت از 16 کشور
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان در این نمایشگاه بیش از 150 شرکت خارجی از 16 کشور ازجمله کشورهای آلمان‌، ایتالیا‌، فرانسه‌، رومانی‌، روسیه‌، اسپانیا‌، استرالیا‌، بلژیک‌، امارات متحده عربی‌، چین‌، کره جنوبی‌، ترکیه‌، اتریش‌، جمهوری چک‌، لوکزامبورگ و هند‌، جدیدترین محصولات خود در زمینه ساخت وسازهای شهری‌، تونل سازی‌، سدسازی‌، تجهیزات نیروگاهی (‌هسته ای‌، آب‌، برق‌، خورشیدی‌، باد‌)‌، تجهیزات و ماشین آلات حفاظت از محیط زیست‌، تجهیزات و ماشین آلات نفت و گاز و مصالح‌، فناوری سرمایش محیط بسته‌، سیستم تهویه مرکزی‌، مهندسی سرمایش و ماشین آلات ساختمانی را با هدف سرمایه گذاری و اجرای پروژه های داخل ایران‌، عرضه و به نمایش گذاشتند‌.
تفاهمات تأثیرش را گذاشت
برگزاری این نمایشگاه یکی از نتایج تفاهمات اولیه و شکسته شدن احتمالی تحریم‌ها برعلیه ایران و متعاقب آن علاقه فراوان کشورهای جهان برای سرمایه گذاری و حضور در پروژه های کشورمان محسوب می شود که یک فضای جذاب را برای قدم گذاشتن شرکت های خارجی در بازار ایران فراهم آورده‌است‌. سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ جمهوری اسلامی ایران‌، اجرای پروژه های مختلف اقتصادی‌، معرفی توانایی های صنعتی و تکنولوژی کشورمان به شرکت های خارجی‌، ارائه نوین ترین تجهیزات و صنایع اجرای پروژه‌ها و همچنین انتقال دانش فنی به بازار داخلی برخی از اهداف برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی پروژه ایران بود‌.
جریان آزاد رقابت
حامد مظاهریان‌، معاون مسکن و ساختمان در جمع خبرنگاران گفت‌: این نمایشگاه فرصتی برای تبادل اطلاعات ساختمان سازی‌، تأسیسات و انرژی بین شرکت های داخلی و خارجی است‌. بسیاری از شرکت های اروپایی اینجا حاضر هستند و چشم به گسترش روابط در سطوح مختلف دارند‌. وی افزود‌: نمایشگاه قلب تپنده صنعت در همه جای دنیاست و رقابت‌ها را به جریان در می آورد‌. بخش های ایرانی هم در این نمایشگاه خوب ظاهر شده‌اند و وزارت راه و شهرسازی بسته های سرمایه گذاری را ارائه می دهد‌.
یک شروع خوب برای جبران کاستی‌ها
وی با بیان اینکه در صنعت برق حدود 90 درصد تولید را خودمان انجام می دهیم و از گسترش این صنعت به خود می بالیم‌، خاطرنشان کرد‌: در زمینه های مربوط به انرژی‌، به استفاده از تکنولوژی های نوین نیاز داریم و نمایشگاه «پروژه ایران» شروع خوبی برای جبران کاستی‌ها به شمار می آید‌.
تلاش بیشتر برای ارتقای استاندارد
مظاهریان در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان که استاندارد های ما را تا چه اندازه به استاندارد کشورهای توسعه یافته حاضر در نمایشگاه نزدیک می بینید‌، اظهار داشت‌: ما در کالیبره کردن استاندارد تلاش بیشتری نیاز داریم و چون تبادلات کمتر بوده با مشکلاتی مواجه هستیم و برگزاری نمایشگاه های این چنینی در ارتقای استاندارد‌ها مؤثر خواهد بود‌.
وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ما که رفع تحریم‌ها چقدر به این موضوع کمک خواهد کرد‌، توضیح داد‌: حتی اگر تحریم‌ها کماکان وجود داشته باشد‌، تبادلات در جریان است‌. ضمن اینکه رفع تحریم‌ها باعث می شود که صنعتگران ما از دانش جهانی بیشتر آگاه شوند و محصولات‌شان را در کشور های دیگر عرضه کنند‌.
کمبود سرمایه گذار در صنعت ساختمان
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه صنعت ساختمان کشور از کمبود سرمایه گذاری های جدید رنج می برد‌، گفت‌: حضور شرکت های خارجی و کشورهای اروپایی در نمــــــایشگاه بین المللی پروژه ایران می تواند گامی مؤثر برای جذب بسته های سرمایه گذاری و خروج از رکود بازار باشد‌.
فناوری خاصی ندیدم
در ادامه خبرنگار پیام ساختمان سراغ بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان ایرانی حاضر در نمایشگاه رفت و نظر آنها را در مورد نمایشگاه جویا شد‌. یکی از بازدیدکنندگان گفت‌: فناوری خاصی را در نمایشگاه ندیدم و بیشتر تکنولوژی‌ها مربوط به گذشته هستند‌. کیفیت اجناس در برخی موارد بهتر از جنس ایرانی است اما در برخی موارد حتی تولیدات داخلی بهتر است‌.
وی با بیان اینکه شرکت های خارجی دنبال این هستند که جنس‌شان را بفروشند‌، گفت‌: نمی خواهم برگزاری نمایشگاه این چنینی را زیر سؤال ببرم اما بهتر این است که شرکت کنندگان داخلی در نمایشگاه های خارجی حضورداشته باشند تا از تجربیات آنها استفاده کنند‌.
شرکت کنندگان اروپایی زیاد شده‌اند
بازدیدکننده دیگری با بیان اینکه 90 درصد اجناس در داخل کشور تولید می شود‌، اظهار داشت‌: صحبت هایی که در رابطه با رفع تحریم‌ها مطرح می شود‌، در برگزاری نمایشگاه تأثیرگذار بوده‌است‌. به عنوان مثال اگر قبلا در نمایشگاه های ما بیشتر چینی‌ها و کشور های همسایه حضور داشتند اما در حال حاضر اروپایی های زیادی را در نمایشگاه می بینید‌.
وی ادامه داد‌: شرکت های خارجی به خوبی بازار را تحت نظر دارند و قبل از اینکه تحریم‌ها لغو شود و بازرگانان خارجی به کشور ما هجوم بیاورند‌، بازار و مقصد کالاهای خود‌شان را هماهنگ می کنند‌. در کل فایده برگزاری نمایشگاه برای خارجی‌ها مربوط به شرایط بعد از لغو تحریم‌هاست‌.
تجارت با اعمال شاقه
یکی از بازدیدکنندگان که می گفت تولیدکننده قطعات صنعت برق است‌، اظهار داشت‌: واقعا تحریم‌ها تولیدکنندگان را دچار مشکلات زیادی کرده‌است و کار تولید و از آن مهم‌تر گرفتن پـول از شرکت های خارجی که محصولات مـا را می‌خرند با اعمال شاقه صورت می گیرد و هزار و یک ترفند باید به کار ببریم تا گاهی حتی با کسر 20 درصد به پولمان برسیم‌. درحالی که تمام سود تولیدکننده همان 20 درصـــدی است که پرت می‌شود‌.
وی خاطرنشان کرد‌: تمام چشم و فکر تولیدکننده به مذاکرات است و یقین بدانید اگر این مذاکرات به سرانجام نرسد‌، ظرف چند سال آینده تولیدی که هم اکنون با نصف ظرفیت کار می کند‌، با 25 درصد توان باید کارش را ادامه دهد‌.
خون خارجی‌ها رنگین‌تر است
یکی از مسئولان غرفه وزارت نیرو هم به پیام ساختمان گفت‌: ما با هدف جذب سرمایه گذار در نمایشگاه حضــــور یافته ایم چون در کشور یا سرمایه گذار نداریم یا اینکه به دلیل سود کمی که وجود دارد سرمایه‌شان را در بخش پروژه های وزارت نیرو نمی آورند‌.
وی در پاسخ به این سؤال که چگونه خارجی‌ها حاضرند با سود کم در این پروژه‌ها حضور یابند‌، گفت‌: برای خارجی‌ها باید آیتم های تشویقی تعیین کنیم اما قانون این اجازه را برای تعیین آیتم های تشویقی برای داخلی‌ها به ما نمی دهد‌.
لازم به ذکر است پیام ساختمان با حضور در غرفه ای اختصاصی ضمن توزیع رایگان نشریه اقدام به پوشش خبری نمایشگاه نمود.