سنگ تزیینی

شمار نشریه : 211

ازآنجایی‌که ایران دارای معادن سنگ بسیار زیادی است، کارخانه‌های سنگبری در سراسر کشور  تأسیس‌شده‌اند و روزبه‌روز بر توانایی‌ها و دایره تنوع رنگ و طرح و تولیدات آنها افزوده می‌شود. از میان سنگ‌های تزئینی ایران  می‌توان  تراورتن، مرمریت ، اونیکس، آنتیک، مرمر، مرمریت و... را نام برد. سنگ حایر، سنگ 121، پترا سنگ، پارسیان آژن، نماسنگ امران، ماه سنگ، سنگ سام سرخوش، نگارستان، تولیدی سیمرغ مرمرین، سنگ درسا، یگانه نقش، هنرکده ماه، سنگ پرشین، عقیق سنگ، سفال سنگ مهرنگار و سنگ آدملر از برندهای معروف سنگ‌های  تزیینی است.
رونق بازار سنگ‌های بدون موج
کیارش اسکندرزاده؛ مدیر شرکت سفال سنگ مهرنگار قیمت سنگ تزئینی را بسته به معدنی که سنگ از آن استخراج‌شده است، متفاوت دانست. وی محصولات شرکت خود را سنگ‌های تراورتن، سنگ گرانیت، مرمریت، و مرمر عنوان کرد و افزود: بیش از 1500 نوع سنگ تراورتن وجود دارد که قیمت انواع شکلاتی و کرم شکلاتی آن بین 27 تا 60 هزار تومان در هر مترمربع متفاوت است.
اسکندرزاده گفت: این سنگ‌ها نیز در انواع مختلف مانند موج‌دار و بی موج در بازار عرضه می‌شوند که انواع بی موج آن طرفداران بیشتری دارد و به‌قول‌معروف روی بورس است.
تفاوت بین سنگ مرمر و مرمریت
این تولیدکننده در مورد تفاوت بین سنگ مرمر و مرمرت اظهار داشت: سنگ مرمر به دلیل عدم تخلخلی که در پشت آن و جود دارد بر روی نما کاربرد ندارد و تنها بر روی سطوح داخلی بنا مانند پارکینگ، راه‌پله، پاگرد استفاده می‌شود اما سنگ مرمر بیشتر برای نمای ساختمان کاربرد دارد.
وی در مورد روش نصب سنگ‌ها نیز توضیح داد: سنگ‌های مرمر به‌وسیله ملات بر روی نما نصب می‌شوند اما سنگ‌های مرمریت که از خانواده تراورتن است  با اسکیپ به سطوح مختلف متصل می‌شوند. اسکندرزاده قیمت  سنگ‌های مرمریت شرکت متبوعش را هر مترمربع بین 27 تا 40 هزار تومان ذکر کرد.
کدام سنگ تزئینی، کدام اقلیم
مهندس حامد زرگر؛ مدیر شرکت هنرکده ماه در مورد کاربرد سنگ‌های تزئینی در اقلیم‌های متفاوت کشور به خبرنگار ما گفت: سنگ‌های تزئینی که در نمای بیرونی ساختمان‌های شمال کشور و مناطق مرطوب به کار می‌رود به‌هیچ‌عنوان نباید بافت‌دار انتخاب شود چراکه در کوتاه‌ترین زمان تغییر می‌کند و خزه می‌بندد و زیبایی ساختمان را به مخاطره می‌اندازد. وی افزود: بهتر است مصرف‌کنندگان در انتخاب نوع سنگ‌های تزئینی ساختمان خود با متخصصین این حرفه مشورت داشته باشند تا بهترین انتخاب را برای بهترین فضا داشته باشند. چراکه امروزه دانستن اینکه کدام سنگ تزئینی برای کدام فضا در نمای داخلی و بیرونی ساختمان مناسب است هنر محسوب می‌شود. 
زرگر در مورد محصولات گفت: شرکت ما سابقه 18 ساله در زمینه سفال و سنگ‌های تزئینی و طراحی و اجرا دارد و امروزه به‌عنوان اولین شرکتی که با استفاده از ترکیب سنگ تزئینی، سفال برجسته طرح‌های بسیار زیبایی را خلق می‌کنیم، مطرح هستیم. وی ادامه داد: در حال حاضر به دنبال اضافه کردن ترکیب شیشه به دو ترکیب پیشین در طراحی‌ها هستیم که قرار است به‌زودی به‌عنوان طرحی نو از شرکت هنرکده زیبا به بازار ارائه شود.
بهترین نما ترکیبی از سنگ تزئینی و سفال برجسته
تراورتن در حال حاضر بهترین و پرطرفدارترین سنگ تزئینی است. همچنین مرمرهای شفاف که نور را از درون خود عبور می‌دهند در نمای داخلی ساختمان از پرطرفدارترین و جدیدترین سنگ‌های تزئینی هستند و قیمت آن در برندهای متفاوت از 27 هزار تومان در هر مترمربع آغاز می‌شود.
وحید یزدانی؛ مدیر کارخانه سنگ 121 بهترین و مقاوم‌ترین سنگ برای نمای ساختمان را سنگ تزیینی تراورتن دانست و گفت: این سنگ‌ها به دلیل چسبندگی و گیرندگی خوبی که با سیمان دارند از دوام بیشتری نسبت به سایر سنگ‌ها برخوردارند. وی انواع قهوه‌ای، کرم، شکلاتی،سیلور را از تولیدات شرکت متبوعش عنوان کرد و گفت: پرطرفدارترین رنگ در حال حاضر تراورتن کرم است و  قیمت این سنگ‌ها را در بازار بین 10 هزار تومان تا 400هزار تومان در هر مترمربع متغیر است.
سنگ آنتیک
محمود مولایی ؛ تولیدکننده سنگ‌های تزئینی با برند سنگ امیران در مورد تفاوت سنگ‌های آنتیک برند خود گفت: سنگ‌های آنتیک تولیدی ما برخلاف سایر تولیدات که از سنگ مرمر و یا سنگ‌های دیگر ایجاد می‌شود  از ترکیب 10 الی 12 مواد معدنی تولید می‌شود. وی افزود: ازآنجایی‌که این سنگ‌های آنتیک در دمای بسیار زیاد درکوره تولید می‌شوند مقاومت بیشتری دارند.
مولایی مقاومت در برابر گرما و سرمای شدید، عدم شکستگی در طول زمان را از مزایای  برند خود دانست و گفت:« مشتریان در سفارش‌های متراژ بالا می‌توانند رنگ و طرح خود را سفارش بدهند تا بر اساس سلیقه‌شان سفارش‌هایشان آماده شود .وی در مورد قابل بازیافت بودن این سنگ‌ها نیز اظهار داشت: تولیدات ما قابلیت خرد شدن دوباره و استفاده مجدد برای تولید دوباره سنگ را دارد و به همین دلیل به محیط‌زیست ضرری نمی‌رساند.
ویژگی‌های سنگ تزئینی آنتیک
سبک بودن، نسوز و داشتن مقاومت بالا نسبت به برودت و رطوبت هوا، قابلیت استفاده در تمامی اقلیم‌های آب و هوایی، تنوع بسیار بالای رنگ و طرح و قابلیت بازیافت از ویژگی‌های سنگ‌های آنتیک است.
از میان برندهای معروف در صنعت سنگ می‌توان شرکت تجارت آدملر را ذکر کرد که با توجه به تجربه و پشتوانه خود در ایران و ترکیه، در زمینه صادرات سنگ‌های تزئینی ایران ازجمله تراورتن، مرمریت ، اونیکس، آنتیک به کشورهای ترکیه، آذربایجان، روسیه،  قزاقستان، تاجیکستان،  قرقیزستان، عراق، قطر، کویت فعال است . همچنین این شرکت انواع سنگ‌ها و مصالح تزئینی ساختمان و ابزارآلات و مواد مصرفی موردنیاز کارخانه‌های سنگبری و معادن سنگ با برندهای معتبر در صنعت سنگ از کشورهای ترکیه ، اسپانیا ، ویتنام ، هندوستان و چین را انجام می‌دهد.