هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نگاه به ساختمان سوداگرانه نباشد

گروه ساخت‌وساز: نبض نظام ساخت‌وساز شهری در دست شهرداری است و تا زمانی که شهرداری‌ها به سهم  خود در ارتقاء کیفیت ساخت‌وساز نقش ایفا نکنند، اتفاق مبارکی در این زمینه نخواهد افتاد. بروکراسی سفت و سخت اداری برای صدور پروانه، بی توجهی به نمای ساختمان ها، تراکم فروشی های بی رویه و بر خلاف طرح های جامع و تفصیلی، تخریب فضای سبز برای ساخت و ساز‌های بلند مرتبه و عدم توجه به اخطار‌های کارشناسان از جمله آفت‌هایی است که روز به روز سیما و منظر شهر‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. در ادامه تهیه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری‌ها سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهر تهران رفته‌ایم تا از علل حضور مردم و مشکلات پیش روی آنان بپرسیم. در این گزارش کماکان شاهد مشکلاتی مانند فقدان نظارت بر کیفیت ساخت‌وساز، دریافت پول‌های خارج از ضابطه، بی توجهی به قانون شکنی سوداگران و برخی عملکردهای بحث برانگیز در شهرداری‌ها هستیم.
شهرداری حوصله توضیح ندارد
محمدعلی، نخستین ارباب‌رجوعی بود که با خبرنگار ما حاضر به مصاحبه شد. وی در خصوص علت مراجعه اش به شهرداری، و اینکه از بابت برخورد کارکنان شهرداری راضی است یا خیر، گفت: طبق طرح تفصیلی ساختمان من تا چهار طبقه قابلیت ساخت دارد. با تلاش‌هایی که صورت دادم موفق به اخذ مجوز طبقه پنجم شدم و پول آن را هم پرداخت کردم. وی افزود: بعد از دو ماه از گرفتن مجوز نامه‌ای دست من رسید که باید 10 میلیون دیگر بپردازم و جالب اینکه هر چه پرسیدم متوجه نشدم که این پول را به چه دلیل باید پرداخت ‌کنم. شهرداری‌ها آنقدر حجم نقدینگی‌شان بالاست که برای 10 میلیون تومان حوصله توضیح دادن ندارند.
به مهندس ناظر اعتماد کرده بودیم
م. عظیمی که به گفته خودش حدود 25 سال است ساخت‌وساز می‌کند نیز در باره نحوه پیگیری کارش در شهرداری گفت:«چند وقت پیش تخلفی مرتکب شدم که مهندس ناظر آن را بلامانع اعلام کرد. بعدازاینکه ساختمانم تقریباً به مرحله آخر رسید، در زمان گرفتن پایان کار عنوان کردند مرتکب تخلف شده‌اید و باید 15 میلیون تومان بپردازید. واقعاً در تمام طول عمرم هرگز اینگونه رفتاری ندیده بودم. اگر همان موقع می‌گفتند این کار را نکنید، انجام نمی‌دادم اما نگفتند چون ترجیح می‌دهند جریمه بگیرند. یعنی ازاین‌پس نباید به حرف مهندس ناظر هم اعتماد کرد چون شهرداری برای گرفتن جریمه به هر حربه‌ای متوسل می‌شود.
دربه در سطل زباله
خانم میانسالی نیز که از دست شهرداری کلافه بود به خبرنگار ما گفت: حدود دو هفته است که درخواست یک سطل زباله داده‌ایم اما به کارمان رسیدگی نمی‌شود. آنقدر ما را به همدیگر پاس می‌دهند که گفتیم هزینه‌اش را خودمان پرداخت می‌کنیم چون دستمان به شرکتی که مسئول جمع‌آوری زباله‌هاست، نمی‌رسد.
پول بدهیم راحت تر هستیم
رضا. علیخانی یکی دیگر از مراجعین به شهرداری با بیان اینکه سازنده است و درگیر کار شهرداری ، به خبرنگار ما گفت:« طبق روال بیشتر ساختمان‌هایی که بنده و سایر سازندگان ساخته‌ایم، فاقد پله فرار است اما متأسفانه شهرداری بدجوری به کار ایراد گرفته است. هر وقت پولشان یک درصد کم می‌شود، مو را از ماست بیرون می‌کشند. به خدا اگر بدون تعارف بگویند شما باید فلان تومان بدون هیچ دلیلی به شهرداری پول بدهید ما راحت‌تریم و پرداخت می‌کنیم .
امان از ساخت‌وساز بانک‌ها
ارباب‌رجوع‌ دیگر شهرداری می‌گفت؛ از دست‌ساخت و ساز بانک‌ها دیوانه شده‌ایم. در خیابان ما همزمان دو بانک شروع به ساخت‌وسازهای بلندمرتبه کرده‌اند. آن هم محله‌ای که اصلاً زیرساخت‌هایش کشش این تعداد طبقات را ندارد.
وی افزود: تمام خیابان را به تسخیر درآورده‌اند و اصلاً رعایت حال مردم را نمی‌کنند. حتی نمی‌توانیم ماشین‌هایمان را از خیابان عبور دهیم. گوششان هم اصلاً به کسی بدهکار نیست و تازه سازندگان ادعا می‌کنند که این پروژه‌ها ربطی به بانک ندارد درحالی‌که ما از همه‌چیز مطلعیم. علی رغم رفت‌وآمدهای مکرر ، شهرداری یا تذکر نمی‌دهد یا آنقدر بانک‌ها قوی هستند که به این تذکرات وقعی نمی‌نهند.
کار را متوقف نمی‌کنم
چند نفر همزمان با هم می‌خواستند وارد شهرداری شوند که با آنها گفتگو کردم. یکی از آنها دلیل مراجعه به شهرداری را اینگونه توضیح داد«ما چند خانواده هستیم که مدتی پیش ساختمان‌مان را برای تجمیع به سازنده سپردیم اما بعد از مدتی شاهد تخلفات عدیده‌ای از طرف سازنده بودیم؛ تخلفاتی که کیفیت ساختمان را به‌شدت تحت الشعاع قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: به همین خاطر از سازنده خواستیم ساخت‌وساز را متوقف کند اما از ما اصرار و از او امتناع که چون قرارداد دارم کار را متوقف نمی‌کنم. باید مهندس ناظر بگوید تعطیل کن و شهرداری تأیید کند تا من کارم را ادامه ندهم . سراغ مهندس ناظر را گرفتیم و او را پیدا کردیم. از او توضیح خواستیم که چرا ساختمان را تأیید کرده‌ای . مهندس ناظر مستنداتش را نشان داد که تخلفات را به شهرداری گزارش کرده اما شهرداری اقدامی صورت نداده است. حالا به همراه او آمده‌ایم تا تکلیفمان را روشن کنیم.
خبری از ناظر نیست
آخرین ارباب‌رجوعی که با خبرنگار ما به گفتگو پرداخت، مشکلی مشابه گروه قبل داشت«مدتی پیش ساختمانم را برای ساخت‌وساز مشارکتی به یک سازنده دادم. ساختمان بنده هم‌اکنون در مرحله گود‌برداری است اما وضعیت به‌گونه‌ای پیش می‌رود که بیم ریختن دیوار همسایه‌ها وجود دارد. از طرفی ساختمان همسایه‌ها خالی از سکنه است.
وی اضافه کرد: متأسفانه علی رغم اینکه سازه نگهبان اجرانشده اما کماکان سازنده به کارش ادامه می‌دهد و من هم به دلیل اینکه در قراردادم آیتمی تحت این عنوان که «در صورت اجرای بدِ ساختمان، کار متوقف شود» ثبت نکرده‌ام، نتوانستم شخصاً از ادامه کار جلوگیری کنم. خبری از مهندس ناظر هم نیست و نهایتاً خودم آمده‌ام که بگویم یکی مچ ما را بگیرد.