هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهری در آسمان مکه

روزنامه «گاردین نیوز» با عنوان شهری در آسمان، از هتل بزرگ مکه یاد می‌کند و آن را بزرگ‌ترین هتل جهان معرفی می‌نماید. هتل  « کدی » در 45 طبقه و با 10 هزار اتاق و 70 رستوران با هزینه 3.2 میلیارد دلار در سال 2017 میلادی در صحرای مکه افتتاح خواهد شد.
این هتل همچون شهری است که در هر طبقه یک شهرک کوچک را در خود خواهد داشت، تمام امکانات تفریحی رفاهی، ایستگاه اتوبوس و رستوران‌های زنجیره‌ای، سالن مهمانی، مرکز کنفرانس، مرکز خرید نیز در فضای داخلی  هر طبقه در نظر گرفته‌شده است.
 با توجه به گرمای شدید عربستان، ساخته‌شدن بناهای سرپوشیده در صحرای مکه علاوه بر اینکه  موجبات رفاه زائران را فراهم می‌کند صنعت توریسم این کشور را نیز به چرخش در می‌آورد و حجم سرمایه‌گذاری در این مجموعه  نشان از بازگشت سرمایه به جیب سرمایه‌گذاران دارد .چنانکه آمارها نشان می‌دهد، مکه تنها در زمان مناسک حج پذیرای دو میلیون زائر از سراسر جهان است وسالانه بیش از 20 میلیون نفر گردشگر و زائر وارد مکه می‌شوند که درآمد گردشگری شش میلیارد دلاری را برای این شهر به ارمغان می‌آورد.
هتل-برج  «Abraj kudai» ، 600 متر ارتفاع خواهد داشت و در طول شب با لیزرهای سبزرنگ از فاصله بسیار دور نمایان می‌شود، این هتل دارای 12 برج مجاور هم بر روی سکویی به ارتفاع 10 طبقه خواهد بود که  از بین این 12 برج 10 برج  آن تبدیل به هتل 4 ستاره و 2 هتل دیگر آن جزو هتل‌های 5 ستاره خواهد شد و 4 یا 5 طبقه از تمام این برج‌ها به خاندان سلطنتی آل سعود تعلق دارد. این در حالی است که 18 میلیون نفر یعنی 80 درصد ساکنان عربستان  ازجمله اهالی شمال استان طائف مسکن ندارند.
در معماری این بنا بزرگ‌ترین گنبد دنیا با رنگی سبز و طراحی خاص بر روی برج مرکزی قرار دارد و در بالای گنبد آرم « ا... »  طراحی می‌شود . بر روی سایر برج‌ها باند فرود هلیکوپتر ساخته‌شده است. بیابان‌های بزرگ مکه و طرح مکعب‌های سیاه‌وسفید در مرکز مسجد قسمتی از طراحی داخلی این بنا را شامل می‌شود. سرمایه‌گذاری این هتل عظیم را وزارت دارایی عربستان بر عهده دارد و طراحی و ساخت آن را گروه معماری «دارالهندسه» زیر نظر می‌گیرد و ظاهراً این برج‌ها آنقدر به هم نزدیک هستند که مهمانان می‌توانند از درون اتاق برج مجاور را ببینند.