هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سرانجام طرح سوال از آخوندی

غلامرضا خراسانی
در دو سال اخیر چندین بار بحث استیضاح وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم مطرح شده اما با وجود کش وقوس های فراوان سرانجام با کوتاه آمدن نمایندگان‌، آخوندی از دام استیضاح جسته‌است‌. آخرین مورد آن‌، همین 10 روز پیش بود‌. روز 20 خردادماه امسال حسن کامران‌، نماینده مردم اصفهان اعلام کرد‌: طرح استیضاح عباس آخوندی به امضای 30 تن از نمایندگان مجلس رسیده و همان روز تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده‌است‌. وی 24 دلیل را برای ارائه طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد ه بود که تقریبا تمامی حوزه های راه‌، مسکن و شهرسازی را در بر می گرفت‌.
استیضاح همچنان مطرح است
اما اینکه امور چگونه پیش رفت تا کار به جمع آوری امضا و استیضاح وزیر کشید را حسن کامران این گونه روایت می کند‌: دو جلسه با حضور رئیس مجلس و وزیر راه و شهرسازی برگزار شد و پاسخ های مکتوب هم قانع‌کننده نبود‌. امیدواریم وزیر راه و شهرسازی با پاسخ های دقیق‌، مجلس را قانع کند اما متأسفانه تاکنون فقط توجیه می کردند‌. این نماینده مجلس که عملکرد وزیر راه و شهرسازی را نامناسب می داند‌، افزود‌: موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی با وجود فشار رئیس مجلس و نواب رئیس‌، همچنان مطرح است‌.
وی ضمن قدردانی از اعضای کمیسیون عمران گفت‌: البته استیضاح طلب توضیح است و هیچگونه مچ گیری محسوب نمی شود‌.
کامران با اشاره به محورهای استیضاح گفت‌: پیش بینی می شود بررسی این محور‌ها اقدامات وزارت راه و شهرسازی را شفاف‌تر کند‌.
استیضاح بدون یک ریال بودجه‌!
اگرچه برای ارجاع طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی از کمیسیون عمران به صحن علنی مجلس تنها به 11 امضا نیاز است اما ظاهرا بعید است اعضای این کمیسیون تخصصی‌، با متقاضیان سؤال و استیضاح آخوندی همراهی و همدلی کنند‌. در این خصوص یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از عدم موافقت اعضای این کمیسیون با استیضاح وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت‌: هیچ نماینده ای از کمیسیون عمران طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی را امضا نکرده‌است‌.
مهرداد لاهوتی با بیان اینکه طرح سوال از وزیر راه وشهرسازی رای نمی آورد‌، گفت‌: نمایندگان باید نگاه ملی داشته باشند و با توجه به شرایط حساس کشور در سال پایانی مجلس‌، کمک کار دولت باشند‌. این عضو کمیسیون عمران مجلس درباره فعالیت های عباس آخوندی توضیح داد‌: وقتی یک ریال پول برای کارهای عمرانی کشور تخصیص نیافته باشد قطعا وزیر هم نتواند پروژه ای را اجرا کند؛ البته وزیر راه و شهرسازی تفکر خوبی دارد مبنی بر اینکه از توان بخش خصوصی در پروژه‌ها استفاده می کند‌.
بائوج لاهوتی با تأکید بر اینکه منابع دولت محدود است و کفاف پروژه های عمرانی را ندارد گفت‌: در شرایطی که مشکلات مالی وجود دارد تلاش برای تعطیل نشدن پروژه‌ها جای تقدیر دارد و اگر دولت بتواند هزینه های جاری خود را هم مدیریت کند‌، هنر کرده‌است‌.
وی افزود‌: در حالی که سه ماه از سال گذشته اما یک ریال به این وزارتخانه اعتبار تخصیص نداده‌اند‌، بنابراین من دست آقای آخوندی را می بوسم که به عنوان وزیر با این که منابع دولتی در اختیار ندارد‌، با کمک گرفتن از بخش خصوصی امور وزارتخانه تحت امرش را پیش می برد‌.
منصور آرامی‌، سخنگوی کمیسیون عمران نیز در این خصوص گفت‌: شخصا فعالیت های وزیر راه و شهرسازی را مطلوب ارزیابی می کنم و درمجموع از عملکرد وی رضایت دارم؛ به هرحال آخوندی بر اساس توان و اعتبار اختصاص یافته تلاش خود را داشته ضمن آنکه برنامه های بلند مدتی دارد‌.
موارد استیضاح
استیضاح از وزیر راه و شهرسازی در 24 ماده تدوین شده که متن آن به شرح زیر است‌:
متن استیضاح وزیر راه و شهرسازی به شرح زیر است‌: هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی برابر ماده 222 آیین نامه مجلس شورای اسلامی تقاضای استیضاح وزیر راه و شهرسازی را داریم‌.
1‌- نبود برنامه در حمل و نقل ریلی 2‌- عدم انجام تعهدات در حوزه راه روستایی 3‌- عدم پیگیری و حل مشکلات مسکن مهر 4‌- عدم ساماندهی بازار مسکن 5‌- عدم حمایت از مسکن محرومان 6‌- عدم اجرای احکام برنامه پنجم 7‌- عزل و نصب های بدون دلیل و حذف نیروهای مؤمن 8‌- عدم اجرای قوانین ایثارگران 9‌- عدم اجرای برخی برنامه های پیشنهادی زمان رأی اعتماد از قبیل حوزه عمومی وزارتخانه‌، حمل ونقل‌، زمین‌، مسکن و شهرسازی 10‌- مشکلات مالی در معاونت زیرساخت 11‌- عدم توجه به ارتقای سطح ایمن و گسترش حمل ونقل هوایی و به کارگیری افراد ناتوان و فاقد سابقه مدیریت و اجرای صنعت هوایی علیرغم تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان و کمیسیون عمران مجلس 12‌- عدم ارائه برنامه و سیاست مشخص در حوزه مسکن در کشور 13‌- عملکرد بانک مسکن در رابطه با تسهیلات مسکن مهر‌، مسکن روستایی‌، بافت فرسوده 14‌- علت بی توجهی به پرداخت تسهیلات مسکن روستایی و عدم پرداخت بازگشت اقساط مسکن مهر جهت تکمیل پروژه‌ها و عدم پرداخت وام در بافت فرسوده 15‌- چرا در حالی که باید از بخش خصوصی حمایت کنیم‌، خرید لوکوموتیو و تجهیزات توسط راه آهن و با ترک تشریفات انجام می شود‌، چرا تسهیلات به بخش خصوصی برای خرید داده نمی شود‌. 16‌- پاسخ وزارتخانه به گزارش ماده 49 کمیسیون عمران چیست‌. 17‌- آخرین اقدامات در خصوص متخلفین سقوط حادثه هواپیمایی آنتونف 141 چه بوده‌است‌؟ 18‌– در حالی که سخنگوی دولت از هدفگذاری دولت برای تولید سالانه یک میلیون و 800 هزار واحد مسکونی خبر می دهد برنامه وزارتخانه برای تحقق این هدف در سال 94 و سال های آتی چیست‌؟ چرا مجددا طرح جامع تهیه شده‌است‌؟ چه موقعی نهایی می شود‌؟ 19‌- چرا با وجود ایرادات قانونی در مورد اصلاحیه و افزایش مبلغ قرارداد شماره 10880 مورخ 84/3/12 موضوع خرید لوکوموتیو از شرکت مپنا اقدامات بعدی معمول شده‌است‌. 20‌- موضوع واگذاری چندین قرارداد به شرکت ابن سینا چگونه‌است‌. 21‌- وزارت راه به عنوان متولی صنعت حمل ونقل ریلی چه اقداماتی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی داشته‌است‌؟ عقد قرارداد خرید 500 دستگاه واگن سازی به ارزش 730 میلیون یورو از شرکت استادلر سوئیس توسط شرکت حمل ونقل ریلی رجا با چراغ سبز چه کسانی صورت پذیرفته‌است‌؟ 22‌- برقی کردن راه آهن تهران‌– مشهد در چه مرحله ای است‌؟ چرا تحرکی در دولت یازدهم نداشته‌است‌؟ 23‌- چرا آزادراه قزوین‌– رشت بعد از 20 ماه از دولت یازدهم تکمیل نشده‌است‌؟ 24‌- چرا برنامه قطار شهری بین شهرهای جدید و کلانشهر‌ها متوقف شده‌است‌؟.
گزارش پیش از موعد
پس از جمع آوری امضا در مجلس برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد بخش های مختلف وزارتخانه اعم از حمل ونقل و مسکن پرداخت‌. نوع جمع بندی وزیر از فعالیت های انجام شده طی دو سال اخیر گویای این است که وی طراحان استیضاح و نیز سایر کسانی را که به اقدامات وزارتخانه با شک و تردید نگاه می کنند مدنظر داشته است.