هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اوریگامی

اوریگامی از ترکیب دو واژه « اوری» به معنای فونت و «گامی» به معنی کاغذ ایجادشده‌است‌، مبدع این سبک را باید ژاپن دانست‌. اوریگامی در طرح های مفهومی معماری هم کاربرد دارد و مدت‌هاست که معماران از طریق پروژه های مفهومی مشغول بررسی جنبه های مختلف «معماری مطابقت پذیر» هستند‌. نمونه های موفقی از طراحی و ساخت بناهایی به سبک اوریگامی در سراسر جهان به چشم می خورد که نقطه اشتراک تمامی این بنا‌ها نه تنها توجه به ذخیره انرژی بلکه تولید انرژی به عنوان دانش نوین در این بنا‌هاست‌.
سایت انگلیسی زبان اربنیست (‌urbanist‌) تعدادی از بناهای ساخته شده به سبک اوریگامی را در سراسر جهان معرفی کرده که در زیر به معرفی چند مورد از آنها می پردازیم‌:
مرکز درمانی بیلبائو اسپانیا
نمای خارجی قابل توجه این مركز درمانی در بیلبائوی اسپانیا کاملا به سبک اوریگامی می‌باشد که اصول مربوط به نگهداشت انرژی نیز در آن رعایت شده‌است‌. این ساختمان به دلیل استفاده از سبک اوریگامی سروصدای خیابان را به درون بنا منتقل نمی کند زیرا انـحناهایی که در این سازه وجود دارد به عنوان عایق صدا عمل می کند‌. ضمن اینکه تعبیه پنل های خورشیدی در این ساختمان قسمتی از انرژی مورد نیاز این مرکز آب درمانی را تأمین می نماید‌.
موزه شكلات نسله
مفهومی كه توسط شركت معماری Rojkind برای طراحی این ساختمان مورداستفاده قرار گرفت از شكل تاشده جالب یك پرنده به شكل اریگامی الهام گرفته كه برای كودكان بسیار سرگرم كننده بود‌. ساختمانی كه اكنون دارای فرم بسیار جذاب و خاصی است نتیجه طراحی هوشمندانه معماران آن و توجه به آینده‌است‌.
مورسیا‌، اسپانیا
Panteón Nube كه در شهر مورسیا در اسپانیا واقع شده و توسط شركت معماری Clavel طراحی شده‌است یك آرامگاه دارای یك طرح نامتقارن و یك نور محدودشده‌است كه توسط سنگ های عقیق به وجود می آید‌. آرامگاه Panteón Nube در درون یك پوسته قرارگرفته و زمانی كه در‌ها باز می شوند نمایان می شود‌. بااین حال‌، درهای زیگزاگی این مقبره فقط به شیوه ای خاص باز می‌شوند كه فقط مالك آن از این شیوه آگاه‌است‌. سازندگان این مقبره با این كار خواسته‌اند به رمز و راز پیرامون مسئله مرگ اشاره كنند‌.
مركز تكنولوژی های مرتبط با انرژی های پایدار‌، نینگبو‌، چین
دانشگاه ناتینگهام دانشكده جدیدی تحت عنوان مركز تكنولوژی های مرتبط با انرژی‌های پایدار را در شهر نینگبوی چین راه اندازی كرده‌است‌. این ساختمان كه توسط شركت معماری Mario Cucinella ساخته شده به گونه ای طراحی شده كه تأثیرات زیست محیطی آن با ارتقا و افزایش بازدهی انرژی‌، استفاده از انرژی های تجدید پذیر‌، ذخیره آب باران و استفاده دوباره از آب خاكستری به حداقل برسد‌. این ساختمان به سیستم های گرمایشی و سرمایشی معمول نیازی ندارد و این نیاز از طریق انرژی های تجدیدپذیر تأمین می‌شود‌. به این ساختمان نام برج دریایی داده‌اند چراكه از تمامی قسمت های دانشكده می توان آن را دید‌. نمای بیرونی این ساختمان شیشه ای است و شكل كلی آن شبیه فانوس های چینی است که این شیشه‌ها در روز مات و در شب شفاف می شوند‌.
خانه هلیوس‌- لس آنجلس‌، آمریكا
خانه هلیوس یك پمپ بنزین در شهر لس آنجلس است كه پس از ساخت آن در سال ۲۰۰۷ تبدیل به نشان اختصاصی شهر شد‌. این پمپ بنزین توسط شركت Office dA در بوستون و شركت معماری Johnston Marklee در لس آنجلس با هدف طراحی یك پمپ بنزین استاندارد و دوستدار محیط زیست ساخته شد‌: سقف این سازه كه در برابر جریان شدید هوا مقاوم است و آب باران را جمع آوری می كند‌، از مثلث هایی كه از استیل های نسوز بازیافتی ساخته شده‌اند‌، شکل گرفته‌است و دارای ۹۰ پنل خورشیدی است كه مصرف انرژی این پمپ بنزین را ۱۶ درصد كاهش می دهد‌.
سالن جشنواره Tiroler Festspiele اِرل اتریش‌، Park Pavilion مکزیکوسیتی مكزیك؛ كوئنسا‌، اسپانیا؛ موزه كاروزاوا‌، ناگانو‌، ژاپن؛ خانه Klein Bottle‌، رای ویكتوریا در استرالیا؛ كلیسای خادمان لوپ مقدس‌، هوپیتل دی سنت لوپ‌، سوئیس؛ دفتر مركزی Barclays‌، پاریس‌، فرانسه؛ Estacao Oriente در لیسبون‌، پرتغال ازجمله بناهایی هستند که در سراسر جهان به سبک اوریگامی ساخته شده اند.