هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   211   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

افزایش شدید قیمت مسکن در عـربستـان

دخالت دولت عربستان موجب افزایش چهار برابری قیمت مسکن در این کشور شد.
به گزارش پرس تی وی تحولات اخیر عربستان از افزایش شدید قیمت مسکن در چند ماه گذشته حکایت دارد؛به گونه ای که قیمت آپارتمان در بزرگ ترین بندر دریای سرخ  یعنی جده تنها در طول چند ماه افزایش چهار برابری را تجربه کرده است.
 عده ای از تحلیلگران  این افزایش قیمت را در پی اعلام برنامه بزرگ مالی توسط وزارت مسکن عربستان در اواخر سال گذشته  می دانند که در آن دولت به خریداران بالقوه آپارتمان های 250 مترمربع تا 180 مترمربعی، کمک مالی پرداخت کرد. این حرکت باعث شد گروهی از ثروتمندان وابسته به دربار سلطنتی، ساختمان های خود در مناطق پرجمعیت را  تا قیمت  200هزار دلار یا  به عبارتی تقریباً 4 برابر قیمت تمام شده به فروش برسانند.
هرچند دولت این کشور در سال های گذشته مقرراتی برای خانه اولی ها به تصویب رسانده است اما کارشناسان این قوانین را کافی نمی دانند.
برکناری شویش الضویحی و انتصاب عصام بن سعید به سمت وزیر مسکن را می توان ازجمله اقدامات آل سعود  جهت آرام کردن افکار عمومی و  بهبود اوضاع بازار مسکن این کشور دانست.
نکته نگران کننده برای خریداران خانه در عربستان  این است که مقامات، شرکت های ساختمانی و سرمایه گذاران هر یک دیگری را برای افزایش چشمگیر قیمت خانه مقصر می دانند این درحالی است که بسیاری از فعالان اجتماعی می گویند؛ صدها هزار نفر از مردم عربستان زیرخط فقــــر زندگی می‌کنند.